Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 29.01.2022

Prawo jazdy dla 17-latków. Czy to dobry pomysł?

Pod koniec roku w życie mają wejść zmiany dotyczące szkolenia i egzaminu na prawo jazdy kat. B. Jedną z nich jest przepis mówiący o tym, że za kierownicą będą mogli zasiąść 17-latkowie. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg?

Shutterstock ferie sanki 1200-min.jpg
"Jeźdźmy ostrożnie". Apel o bezpieczne spędzenie ferii zimowych

Okres wchodzenia w dorosłość zawsze wiąże się z wieloma ważnymi egzaminami oraz poważnymi decyzjami, które mogą mieć wpływ na całe dalsze życie. Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez dorastającą młodzież testów jest egzamin na prawo jazdy. Niestety młodym brakuje zwykle wyobraźni o skutkach podejmowanych na drodze decyzji oraz doświadczenia, które mogłoby wyhamować gorący temperament. Przekłada się to na statystyki - grupa kierowców w wieku 18-24 lata notuje największy współczynnik wypadków. Tylko w ubiegłym roku spowodowali oni niemal 3400 wypadków, w których zginęły 352 osoby. 

– Powstało kilka propozycji, które miałyby zmniejszyć te tragiczne statystyki. Jedną z nich jest rozpoczęcie kursu na prawo jazdy już w wieku 17 lat – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, Mariusz Sztal. 

Posłuchaj
02:05 Czy prawo jazdy dla 17-latków to dobry pomysł.mp3 Czy prawo jazdy dla 17-latków to dobry pomysł? (Rozrusznik/PRK)

Oprócz teorii (którą trzeba znać perfekcyjnie) niezbędna jest praktyka. Dla 17-latków, którzy mogliby uzyskać prawo do prowadzenia samochodu pod okiem osoby dorosłej, pomysł wydaje się rozwiązaniem idealnym. Trzeba jednak zastanowić się nad jedną sprawą: kto ponosiłby odpowiedzialność za ewentualny wypadek? Opiekun czy nastoletni "kierowca"?

Posłuchaj
03:10 Jak uczyć młodych kierowców odpowiedzialności.mp3 Jak uczyć młodych kierowców odpowiedzialności (Rozrusznik/PRK)

Celem nowelizacji ustawy jest poprawa bezpieczeństwa wśród młodych osób. Nowe przepisy są aktualnie na etapie przygotowań. 

W jaki sposób pogodzić problem konieczności zwiększenia nakładów na moto-edukację oraz intensywności ćwiczeń praktycznych z bezpieczeństwem innych użytkowników dróg? W Irlandii młodzi kierowcy otrzymują specjalną zniżkę na ubezpieczenie pojazdu. Muszą jednak zamontować w nim urządzenie monitorujące prędkość poruszania. Trzykrotne złamanie przepisów automatycznie anuluje polisę.

Jakie pomysły znajdują się w proponowanej nowelizacji ustawy? To między innymi dodatkowy, doszkalający kurs, który trzeba będzie odbyć już po uzyskaniu prawa jazdy. 

Posłuchaj
01:32 Czy doszkalanie ma sens.mp3 Czy doszkalanie ma sens? (Rozrusznik/PRK)

Oprócz regulacji skierowanych bezpośrednio do nastoletnich kierowców, pojawią się także zmiany dotyczące osób uczących jazdy. Egzaminatorzy, wykładowcy i instruktorzy będą objęci nowymi wymaganiami. Jak podkreślił na naszej antenie ekspert: najważniejsze jest doświadczenie i to dzięki niemu można przekazać odpowiednią wiedzę.

Posłuchaj
04:15 Kluczowe jest doświadczenie.mp3 Kluczowe jest doświadczenie (Rozrusznik/PRK)

Najnowocześniejsza technologia w samochodzie nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni kierowcy. Właściwa edukacja i przygotowanie wchodzących w dorosłość nastolatków zaprocentuje w postaci mniejszej liczby wypadków, ofiar oraz strat materialnych. 


kw

CZYTAJ TAKŻE: