Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Damian Nejman 18.03.2022

Kontrowersje wokół rosyjskich tirów w Polsce. Wiceszef MSZ wskazał, które kraje UE blokują sankcje

- Głównymi krajami, które sprzeciwiają się blokady białoruskich i rosyjskich tirów, są Niemcy i Francja, ale również Austria - powiedział w TVP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Ukraińcy oczekują od naszego kraju zablokowania setek tirów, które stoją na granicy z Białorusią i zaopatrują front Rosjan - mówiła na antenie TVP Marta Wcisło z PO. Polityk apelowała, aby "zatrzymać ten konwój teoretycznie humanitarny, bo praktycznie nie wiemy, co w nim jest". - To się dzieje w naszym kraju i to możemy zrobić - stwierdziła.

Do jej słów w studiu odniósł się wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który zaznaczył, że "każdy tir, który przejeżdża przez polską granicę na wschód albo wjeżdża stamtąd do Polski, jest dokładnie sprawdzany co do zawartości". - Nie na podstawie dokumentów, tylko jest otwierany i sprawdzany - podkreślił.

Wawrzyk dementuje

Polityk zwrócił uwagę, że "jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i przede wszystkim firmy zachodnioeuropejskie mają swoje kontakty handlowe z firmami z Federacji Rosyjskiej i Białorusi". - My jako członek UE jesteśmy zobowiązani do umożliwienia im handlu z tymi krajami. Jeżeli zapadnie decyzja UE, że obrót towarowy ma zostać wstrzymany, my jesteśmy gotowi w każdej chwili wprowadzić go w życie – stwierdził Wawrzyk.

Marta Wcisła zauważyła później, że "blokadę ze strony państw Unii Europejskiej stawiają Węgry, które absolutnie nie chcą nakładania żadnych dodatkowych sankcji na Rosję". Te słowa polityk PO szybko zdementował Wawrzyk. - Powiedziała pani coś, co nie ma pokrycia w faktach. Głównymi krajami, które się sprzeciwiają, są Niemcy i Francja, ale też kraje trochę na południe od nas leżące, jak na przykład Austria. Węgry na ten temat nie wypowiadają się negatywnie. Mówią, że jeżeli będzie taka decyzja innych krajów, to one się do tego dostosują – wyjaśnił.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dn/tvp.info