Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 21.08.2022

Raport: w Polsce w I półroczu br. zarejestrowano o 12,3 proc. mniej aut osobowych

- W pierwszym półroczu br. zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych. To 12,3 proc. mniej wobec analogicznego okresu 2021 r. - podano w raporcie PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna”. O 10,3 proc. wzrosła zaś w tym czasie rejestracja aut osobowych z napędami alternatywnymi.

– W pierwszej połowie 2022 roku w Polsce zarejestrowano 212,4 tys. samochodów osobowych - o 12,3 proc. mniej w porównaniu z pierwszym półroczem 2021 roku. Klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 149,4 tys. pojazdów. Oznacza to spadek o 16,5 proc. rok do roku. Natomiast klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 63 tys. nowych pojazdów osobowych, czyli mniej o 0,2 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podano w raporcie kwartalnym PZPM i KPMG „Branża motoryzacyjna”.

Jak zaznaczono, wśród marek popularnych samochodów osobowych odnotowano 15,2 proc. spadek r/r liczby nowych rejestracji, która wyniosła 163,6 tys. pojazdów. Mniej rejestracji marek popularnych odnotowano zarówno w segmencie klientów instytucjonalnych (-20 proc. r/r), jak i indywidualnych (-3,8 proc. r/r) - dodano.

Z kolei - jak poinformowano - liczba nowych rejestracji samochodów premium+ w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 48,9 i była o 1 proc. niższa r/r.

– Na rynku dominuje segment klientów instytucjonalnych, którzy nabyli o 5,8 proc. mniej samochodów premium+ niż w I półroczu 2021 roku. O 38,1 proc. wzrosła natomiast liczba rejestracji wśród nabywców indywidualnych w okresie od stycznia do czerwca 2022 roku - wskazano.

W raporcie podano, że w okresie od stycznia do czerwca tego roku Polacy zarejestrowali 86,9 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 10,3 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2021 r.

– Na polskim rynku aut osobowych z napędem alternatywnym dominują samochody hybrydowe, których w pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano 70,6 tys. – o 7,5 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na wzrost liczby samochodów w pełni elektrycznych, który wyniósł 96,1 proc. r/r. O 11,4 proc. więcej w omawianym okresie zwiększyła się liczba hybryd Plug-in. Szybko powiększa się liczba pojazdów z napędami alternatywnymi kupowanych przez nabywców instytucjonalnych, którzy w pierwszym półroczu zarejestrowali 24,9 tys. pojazdów, aż 31,7 proc. więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku – powiedział, cytowany w raporcie, Mirosław Michna w KPMG w Polsce.

Jak podkreślono, po rekordowo dobrym ubiegłym roku w segmencie samochodów dostawczych liczba rejestracji w pierwszym półroczu 2022 r. zmalała o 18,3 proc., wynosząc 31,6 tys. sztuk.

– Gorszą o 2,5 proc. sprzedaż zanotowały również samochody ciężarowe, których zarejestrowano 15,6 tys. Pierwsze półrocze tego roku przyniosło też 14,1 tys. nowych rejestracji nowych przyczep i naczep, co przełożyło się na 8 proc. spadek r/r - podano.

Zdaniem Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, do spadków rejestracji pojazdów osobowych w ostatnich latach już się przyzwyczailiśmy, jednak dotąd auta dostawcze i ciężarowe trzymały się nieźle. W jego ocenie to istotne, bo rejestracje samochodów użytkowych odzwierciedlają tendencje gospodarcze na rynku i są swoistym barometrem sytuacji ekonomicznej w kraju.


CZYTAJ TAKŻE:

PAP/ amac/ pad/ bp