Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 06.09.2022

Bezpieczna jazda w czasie burzy

Sezon na burze i podtopienia w pełni. Kierowcy poruszający się po drogach często spotykają się z gwałtownymi ulewami, które sprawiają, że podróże mogą się skomplikować. Jak powinniśmy się zachować, gdy w trakcie jazdy złapie nas burza lub grad?

drzewo wichura samochó∂ 1200.jpg
Wichura zniszczyła samochód - co robić?

Dlaczego jazda w tak trudnych warunkach jest niebezpieczna? Odpowiedź na to pytanie zna Mariusz Michalak z motofakty.pl:

Posłuchaj
01:04 0178f8fd.mp3 Zachowaj czujność! (Rozrusznik/PRK) Zachowaj czujność! (Rozrusznik/PRK)

00:47 0178f8fe.mp3 Niebezpieczeństwa jazdy w czasie burzy (Rozrusznik/PRK) Niebezpieczeństwa jazdy w czasie burzy (Rozrusznik/PRK)

Jeżeli pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zdecydujemy się na kontynuowanie jazdy, ważne jest skupienie i skoncentrowanie uwagi na drodze.

Posłuchaj
01:10 0178f8ff.mp3 Zwolnij i zwiększ dystans! (Rozrusznik/PRK) Zwolnij i zwiększ dystans! (Rozrusznik/PRK)

Niestety jazda w burzy czy podczas nawałnicy prowadzi do niebezpiecznych zdarzeń. Na drogach szybkiego ruchu często dochodzi wtedy do karamboli. Jak zachować się w sytuacji, gdy będziemy świadkiem zdarzenia lub uczestnikiem wypadku?

Posłuchaj
01:12 0178f901.mp3 Myśl o własnym bezpieczeństwie (Rozrusznik/PRK) Myśl o własnym bezpieczeństwie (Rozrusznik/PRK)

Jak podkreśla Mateusz Lubczański z Wirtualnej Polski, na wyposażeniu każdego samochodu powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa. To poprawi nasze bezpieczeństwo podczas trwającej ulewy i burzy.

Posłuchaj
00:44 0178f8f8.mp3 Kamizelka nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć (Rozrusznik/PRK) Kamizelka nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć (Rozrusznik/PRK)

Choć wydaje się, że złapanie gumy to błaha usterka. Posiadając odpowiednie umiejętności taką awarię możemy próbować naprawić sami. Nasze samochody stają się jednak coraz bardziej skomplikowane i może się okazać, że nie obejdzie się bez lawety.

Posłuchaj
00:40 0178f8f9.mp3 Technologia bywa problematyczna (Rozrusznik/PRK) Technologia bywa problematyczna (Rozrusznik/PRK)

Łączenie wody i samochodu zwykle nikomu nie wychodzi na dobre. Wiedzą o tym głównie mieszkańcy tych rejonów naszego kraju, którzy zmagają się z podtopieniami lub zalaniami – część z nich przekonała się o tym na własnej skórze. Jak rozpoznać auto, które było zalane? O tym dziennikarz motoryzacyjny Marcin Łobodziński:

Posłuchaj
01:07 0178f8fa.mp3 Woda w pierwszej chwili może nie wyrządzić szkód (Rozrusznik/PRK) Woda w pierwszej chwili może nie wyrządzić szkód (Rozrusznik/PRK)

01:24 0178f8fb.mp3 Poważne zalanie – gruntowne rozebranie (Rozrusznik/PRK) Poważne zalanie – gruntowne rozebranie (Rozrusznik/PRK)

00:39 0178f8fc.mp3 Czy auto, które zostało zalane nadaje się jeszcze do użytkowania i jazdy? (Rozrusznik/PRK) Czy auto, które zostało zalane nadaje się jeszcze do użytkowania i jazdy? (Rozrusznik/PRK)

   

---


CZYTAJ TAKŻE:

M. Furdyna/ bp