Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 26.10.2022

Senior za kierownicą – zagrożenie czy doświadczenie?

Wraz z wiekiem spada poziom sprawności fizycznej, zmysły stają się mniej wyostrzone, a refleks słabnie. Związane z naturalnym starzeniem się organizmu zmiany rzutować mogą również na zachowania za kierownicą. Czy w Polsce powinno się wprowadzić zakaz prowadzenia aut dla kierowców powyżej 65 roku życia?

Maria Dąbrowska Loranc - kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie przypomina, że każdy z nas wcześniej czy później doświadczy zmian, mających wpływ na prowadzenie pojazdu. Mimo że tzw. „wczesna starość” zaczyna się po 65 roku, już po 40-stce możemy odczuwać zdecydowane pogorszenie widzenia i spadek refleksu. Odpowiedź na pytanie: „Kiedy zacząć weryfikować swoją sprawność?” nie jest zatem taka prosta.

Posłuchaj
00:51 starsi 1.mp3 Wszyscy się starzejemy! Kiedy wiek może być zagrożeniem na drodze? (Wysokie Obroty/PRK)

Z wiekiem szybciej się męczymy i pogarsza się elastyczność ruchu - w związku z tym reakcje mogą być opóźnione. Spada zdolność koncentracji, pogarszający się wzrok powoduje zawężenie pola widzenia, a słabnący słuch ogranicza możliwość odbioru ostrzeżeń na drodze – takich jak np. klakson.

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadza szkolenia „50+”, których celem jest ocena umiejętności skorelowana z warunkami psychofizycznymi oraz w niektórych przypadkach wsparcie w podjęciu decyzji o ograniczeniu prowadzenia pojazdu.

Posłuchaj
00:38 starsi 2.mp3 Szkolenia "50+" (Wysokie Obroty/PRK)

-

Jak pokazują statystyki, mimo zachodzących wraz z wiekiem zmian biologicznych, seniorzy nie są bardziej niebezpieczni na drogach niż młodzi kierowcy – starsi potrafią zwykle dostosować prędkość do warunków jazdy i do własnych ograniczeń, jeżdżą wolniej, ostrożniej, używają dróg o mniejszym natężeniu ruchu i są bardziej skoncentrowani na prowadzeniu samochodu.

Posłuchaj
01:07 starsi 3.mp3 Czy starsi kierowcy = większe niebezpieczeństwo? (Wysokie Obroty/PRK)

Mimo zachowania maksymalnej ostrożności, związany z wiekiem naturalny spadek sprawności motorycznej może stanowić duże zagrożenie w sytuacji, gdy potrzeba nagłej reakcji. Ponadto negatywny wpływ na prowadzenie pojazdów mogą mieć przyjmowane przez osoby starsze leki. Jak radzi lekarz Hanna Pietrzak – warto upewnić się, że po zażyciu danej substancji można siadać za kierownicą.

Posłuchaj
01:01 starsi 4.mp3 Wiek a sprawność kierowców (Wysokie Obroty/PRK)

00:50 starsi 5.mp3 Leki wpływają na sprawność psychofizyczną! (Wysokie Obroty/PRK)

 

Czy da się odwlec postępujący proces starzenia? Na pewno możemy go nieco spowolnić. Okazuje się, że metoda jest prosta – zdrowy styl życia i aktywność fizyczna mogą znacząco wydłużyć naszą sprawność fizyczną i umysłową.

Wybierając marchewkę zamiast chipsów i regularnie spacerując (nawet na krótkich dystansach) sprawisz, że sprawnością „dobry kierowca” będziesz mógł cieszyć się do później emerytury!

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: