Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 09.06.2023

Animowana motoryzacja

Zygzak McQueen, Pociąg Tomek i przyjazna ekipa Boba Budowniczego – oto bohaterowie wielu współczesnych dzieciaków. Czy motoryzacja to dobry temat na animację? Dlaczego samochód potrafi mówić? Co było pierwsze – auto czy bajka?

Początki kinematografii nie były łatwe. Kilkanaście lat po powstaniu kina niemego udało się technologicznie połączyć równoczesne nagranie obrazu i dźwięku. Sceptycy uważali, że tego typu filmy to „snobistyczna moda”, która szybko przeminie, a twórcy powrócą do dzieł niemych. Wtedy też okazało się, że doskonałą ścieżką rozwoju mogą być animacje – pierwsze z nich tworzone były nie dla dzieci, a dla dorosłych! Szybko stały się motorem napędowym rozwoju współcześnie rozumianego kina - wyjaśnia Michał Pieńkowski, filmoznawca.

Posłuchaj
00:35 Pieńkowski_2.mp3 Początki filmów fabularnych i animowanych (Wysokie Obroty/PRK)

00:42 Pieńkowski_1.mp3 Ożywienie motoryzacji (Wysokie Obroty/PRK)

Kiedy wreszcie twórcom udało się okiełznać animację, zaczęto zastanawiać się nad uatrakcyjnieniem prezentowanej treści. Pojawił się pomysł, aby obsadzić rolę głównych bohaterów samochodami, które często były ożywiane – zachowywały się jak ludzie lub zwierzęta.

Posłuchaj
00:50 Pieńkowski_3.mp3 Jak zachowują się ożywione samochody? (Wysokie Obroty/PRK)

-


Ruch pojazdów i całej animowanej rzeczywistości podporządkowany był muzyce. To dźwięk i melodia nadawały dynamiki i skupiały na sobie większość uwagi.

Posłuchaj
00:56 Pieńkowski_4.mp3 Tańczące samochody (Wysokie Obroty/PRK)

W niemal niezmienionej konwencji funkcjonuje to po dziś dzień. Współczesne „bajki” bazują na schematach wypracowanych przed II Wojną Światową – rozwinęła się technologia cyfrowa, zmieniła się motoryzacja, ale pomysł na ożywienie samochodów wciąż jest ten sam.

Posłuchaj
00:56 Pieńkowski_6.mp3 Moda na motoryzację w bajkach nie przemija (Wysokie Obroty/PRK)

-


Ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszą się również bajki w formie drukowanej – mówi Anna Wysocka, dyrektor filii Biblioteki Publicznej miasta Piaseczno w Józefosławiu. – Mimo wszechobecnej cyfryzacji, dzieci nadal chętnie sięgają do historii w wersji książkowej – dodaje.

Jak wynika z raportów Biblioteki Narodowej prawie 80 procent rodziców deklaruje, że czyta książki dzieciom. Co wybierają najchętniej?

Posłuchaj
00:34 Wysocka_5.mp3 Książki motoryzacyjne - czy są atrakcyjne? (Wysokie Obroty/PRK)

00:31 Wysocka_7.mp3 Jak zachęcić dziecko do motoryzacji? (Wysokie Obroty/PRK)

Motoryzacja to nie tylko temat dla dorosłych! „Sprzedana” w odpowiedniej formie może być niezwykle atrakcyjna dla najmłodszych odbiorców. W końcu kto nie chciałby kumplować się z Zygzakiem McQuinn’em?!

Łukasz Siudak

CZYTAJ TAKŻE: