Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 07.01.2023

Elektronika w aucie – naprawa tylko u mechanika?

Czasy w których samemu można było wymienić żarówkę, palec kopułki rozdzielacza kabli wysokiego napięcia lub moduł sterujący nieuchronnie przemijają. Samochody wizualnie oraz w specyfikacji technicznej przypominają coraz bardziej futurystyczne wehikuły z filmów science-fiction. Czy w przypadku awarii elektroniki, jesteśmy jeszcze w stanie naprawić cokolwiek na własną rękę?

W przeszłości niezwykle popularnym w telewizji był program "Zrób to sam" z Adamem Słodowym. Dzięki niemu wielu widzów dowiedziało się o podstawowych zależnościach z zakresu mechaniki i elektroniki.

Nawet jeżeli obejrzałeś wszystkie odcinki tego programu, nie powinieneś naprawiać samochodu na własną rękę za wszelką cenę. Co powinieneś zostawić specjaliście?

00:36 Haker czy mechanik? (Na luzie/PRK) Haker czy mechanik? (Na luzie/PRK)

Dziesiątki metrów kabli, transmiterów, magistral - transfer danych w nowoczesnych samochodach trwa przez non stop (nie tylko podczas jazdy). Wielu mechaników starszej daty naprawę samochodów rozumie jako fizyczne usunięcie usterki - wymianę części, doklejenie, odklejenie, przeczyszczenie czego trzeba. Część z nich nie ma specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki – muszą liczyć na doradztwo innych.

00:31 Trudność w awariach elektroniki (Na luzie/PRK) Trudność w awariach elektroniki (Na luzie/PRK)

Uszkodzenie czujnika prędkości obrotowej koła, to jeden z najczęstszych problemów skutkujący pojawieniem się na desce rozdzielczej informacji o awarii hamulców. Problemem są także poduszki powietrzne:

00:41 Kontrolka poduszki powietrznej (Na luzie/PRK) Kontrolka poduszki powietrznej (Na luzie/PRK)

Największym "opornikiem" jest podejście klientów do tematu stanu technicznego pojazdu. A pośrednio - do własnego bezpieczeństwa. Poziom skomplikowania elektronicznego nowoczesnych pojazdów jest tak wysoki, że użytkownik samochodu nie ma szansy samodzielnie ich.

00:34 Awaria w aucie - grzebać czy nie grzebać? Awaria w aucie - grzebać czy nie grzebać?

Jak się zachować, gdy coś niepokojącego zacznie świecić się na desce rozdzielczej? Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na kolor lampki - prawdopodobnie będzie ona czerwona lub żółta. Kolor ma znaczenie. Jeśli mamy do czynienia z czerwoną kontrolką, warto zaplanować wizytę w warsztacie. W przypadku żółtego ostrzeżenia – może takiej konieczności nie będzie.

00:51 "Kontrolka mi się zaświeciła" - jak się zachować? (Na luzie/PRK) "Kontrolka mi się zaświeciła" - jak się zachować? (Na luzie/PRK)

Bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności diagnostyki i naprawy auta - koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Mechanik i elektromechanik wykorzystując profesjonalny sprzęt mogą podczas krótkiej kontroli jednoznacznie wskazać element do naprawy i błyskawicznie go wymienić. 


Łukasz Siudak, Patryk Bedliński

Gość – Piotr Badasz, elektromechanik.

CZYTAJ TAKŻE: