Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 09.12.2020

Posiłki w trasie - co jeść i pić?

Podróże za kierownicą często wiążą się z kilku lub kilkunastogodzinną jazdą - a jeść trzeba! Posiłki w drodze budzą jednak wiele kontrowersji. Co zrobić, aby długa jazda samochodem nas nie wyczerpała? Jakich posiłków powinniśmy unikać? Czy kierowcy powinni przestrzegać specjalnej diety?

Co zrobić przed podróżą? 

Kierowcy przygotowujący się do podróży (szczególnie tej dłuższej) powinni unikać jazdy "na pusty żołądek". Dlaczego?

Posłuchaj
00:48 Śniadanie przed podróżą (Wysokie Obroty/PRK) Śniadanie przed podróżą (Wysokie Obroty/PRK)

Jeśli czeka nas długa droga, powinniśmy na zapas dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii. Śniadanie w stylu brytyjskim (jajka, fasolka, kiełbasa) to nie najlepsze rozwiązanie. Początek dnia powinniśmy rozpocząć od czegoś lekkiego. Jednym z lepszych rozwiązań będą stare (choć świeże), sprawdzone kanapki. Energia w nich zgromadzona uwalnia się do organizmu powoli, dzięki czemu uczucie sytości towarzyszy nam na dłużej.

Posłuchaj
01:24 Co zjeść na śniadanie (Wysokie Obroty/PRK) Co zjeść na śniadanie (Wysokie Obroty/PRK)

Co pić?

Najlepsza zawsze będzie woda, która uzupełnia braki w nawodnieniu organizmu. Picie kawy i herbaty może powodować odwrotny skutek. Napoje energetyczne ze względu na dużą dawkę cukru oraz substancje pobudzające, powinno się spożywać raczej sporadycznie.

Posłuchaj
01:28 Woda w drodze (Wysokie Obroty/PRK) Woda w drodze (Wysokie Obroty/PRK)

Spadek poziomu nawodnienia może być niebezpieczny dla naszego organizmu i należy go jak najszybciej uregulować. Jakie mogą być skutki odwodnienia?

Posłuchaj
01:00 Skutki odwodnienia (Wysokie Obroty/PRK) Skutki odwodnienia (Wysokie Obroty/PRK)

Co jeść?

Co jeść w czasie podróży? Na pewno nic ciężkiego. Warzywa, świeże pieczywo, chuda wędlina – coś co na długo zapewni uczucie sytości i nie spowoduje spadku poziomu cukru.

Posłuchaj
02:19 Co jeść w podróży (Wysokie Obroty/PRK) Co jeść w podróży (Wysokie Obroty/PRK)

Wiele podróżujących łączy jedzenie z przerwą w trasie i tankowaniem. Często zatrzymujemy się "na burgerka/ cziska/ hot-doga/ wrapika".  Czy to dobrze? Przerwa jest oczywiście wskazania. Fast food - niekoniecznie. Okazjonalnie "wszystko jest dla ludzi". Jeżeli jednak jesteśmy zawodowymi kierowcami, albo codziennie zatrzymujemy się na "coś na szybko" wracając z pracy - powinniśmy przemyśleć, czy nie ma lepszej i zdrowszej alternatywy. Ryż, makarony czy ziemniaki stopniowo uwalniają węglowodany – lepiej jest więc zjeść porządny, klasyczny polski obiad. 

Posłuchaj
01:18 Fast food w trasie (Wysokie Obroty/PRK) Fast food w trasie (Wysokie Obroty/PRK)

Oprócz właściwego doboru jedzenia i picia w trasie, pamiętaj, że najważniejsze zabranie ze sobą rozwagi i zdrowego rozsądku. W innym wypadku może okazać się, że żadna dieta nie będzie Ci potrzeba. 


Autor: R.Kilen

Gość: dr Andrzej Fugiel, specjalista chorób wewnętrznych