Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 29.12.2020

Młodzi kierowcy – o czym muszą pamiętać?

Zdany egzamin na prawo jazdy nie sprawia, że stajemy się perfekcyjnymi kierowcami. Tysiące przejechanych kilometrów i różne zdarzenia na drodze doskonalą nas za kółkiem. Jakie błędy popełniają świeżo upieczeni kierowcy i o czym powinni pamiętać? 

shutterstock_1460482613 tankowanie samochód paliwo 1200.jpg
Pomyłka przy tankowaniu? Co stanie się z samochodem?

Wielu młodych kierowców po zdaniu egzaminu na prawo jazdy zbyt pewnie podchodzi do swoich umiejętności za kółkiem. Bardzo często połączenie braku wyobraźni i niewielkiego doświadczenia kończy się kolizją, a w niektórych sytuacjach – tragedią. Próba zaimponowania rówieśnikom, chęć sprawdzenia możliwości auta i zwyczajna głupota to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem młodych kierowców. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym nawykiem, który powinien mieć każdy kierowca, jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zaraz po wejściu do samochodu. Argumenty, że "nie jest w nich wygodnie" są przejawem bezmyślności. Pasy ratują życie. Warto młodym kierowcom pokazywać zawodowych kierowców, którzy w swoich superszybkich samochodach mają dodatkowe zabezpieczenia.

Trzeba też zaznaczyć, że młodzież bardzo często podróżuje w kilka osób – wracając z imprezy, dyskoteki czy ogniska. Siadając za kierownicą odpowiadamy za życie nie tylko za swoje, ale również swoich przyjaciół i znajomych.

PODRÓŻE POLAKÓW W CZASIE PANDEMII

"Ja nie zadriftuje? Pa na to"

Młodym kierowcom imponują efektowne wejścia w zakręt, znane z filmów z pościgami czy gier komputerowych. Wydawać by się mogło, że do takiego manewru wystarczy mocno zaciągnąć hamulec ręczny i skręcić gwałtownie kierownicą. Auto może w takim momencie zachować się bardzo nieprzewidywalnie. Dodatkowo uruchamia się panika i emocje stają się złym doradcą. O tym jak zachować się w czasie poślizgu pisaliśmy tutaj

Trzymać kierownicę 

Pozycja "na zimny łokieć" stała się już legendą. Mimo to, wciąż wielu kierowców prowadzi auto w ten sposób. Prowadzenie auta jedną ręką może być dla niektórych wygodne. Nie zmienia to faktu, że pozostaje też bardzo niebezpieczne. W przypadku jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia na drodze, nie jesteśmy w stanie zareagować tak szybko, jak w przypadku prawidłowego trzymania kierownicy. 

Kierownicę chwytamy obiema rękami. Najlepiej kierownicę porównać do tarczy zegara. Lewą dłoń trzymamy na wysokości liczb "10 i 11", a prawą na "2 i 3".

kw

CZYTAJ TAKŻE: