Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 04.05.2021

Nie zamykaj oczu!

Powieki stają się ciężkie, ogarnia Cię senność, a tętno powoli spada… Jeżeli zauważasz u siebie te objawy – natychmiast zjedź na pobocze. Śmierć we śnie nie zawsze jest spokojna i bezbolesna.

Policyjne statystyki wskazują, że ok. 4 proc. wszystkich wypadków samochodowych spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. W połączeniu ze spadkiem koncentracji i osłabieniem mogą być przyczyną nawet co piątego zdarzenia komunikacyjnego – zwracają uwagę autorzy kampanii społecznej "Bez chemii na drodze", którzy porównują zmęczenie do jazdy po alkoholu. W obu przypadkach dochodzić może do zaburzeń widzenia oraz spadku płynności podejmowania decyzji - wylicza Marcin Sochocki z zarządu fundacji Poza Schematami, która realizuje kampanię "Bez chemii na drodze".

Posłuchaj
00:30 SOCHOCKI 1.mp3 Zmęczenie czy alkohol (Wysokie Obroty/PRK)

Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. mikrosen, który może trwać nawet pół minuty. Polega na utracie świadomości przy jednoczesnym zachowaniu pełnej motoryki ciała. Specjaliści twierdzą, że jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców zawodowych, którzy spędzają za kierownicą długie godziny. Najczęściej zjawisko to obserwowane jest w godzinach nocnych (2:00-4:00) i południowych (12:00-14:00).

Według badań, 40 proc. kierowców w Europie zasnęło na krótko za kierownicą. Zasypiając w jadącym 90 km/h samochodzie pokonujesz w ciągu 4 sekund aż 100 metrów. To wystarczająco dużo, aby doprowadzić np. do czołowego zderzenia z innym samochodem, potrącenia rowerzysty lub pieszego oraz do zjechania z trasy i śmiertelnego spotkania z drzewem.

Posłuchaj
00:39 SOCHOCKI 2.mp3 Czy mikrosen jest niebezpieczny? (Wysokie Obroty/PRK)

By uniknąć objawów zmęczenia, należy zadbać o odpowiednio długi sen. Specjaliści zalecają, by w ciągu doby spać nieprzerwanie od 7 do 9 godzin. Nie bez znaczenia są też regularne przerwy podczas podróży – najlepiej robić je co 2 - 2,5 godziny. Od czasu do czasu zjedź na parking, wysiądź z samochodu i trochę się poruszaj – zrób kilka przysiadów, podskoków i pompek.

Posłuchaj
00:32 SOCHOCKI 3.mp3 Aktywność w trasie (Wysokie Obroty/PRK)

Jeśli twierdzisz, że zdrowie Ci na to nie pozwala, możesz pospacerować wokół samochodu. Marcin Sochocki zachęca, aby w miarę możliwości starać się aktywnie spędzać wolny czas. Dobra kondycja poprawia wydolność organizmu w trakcie pracy!


Skupienie na drodze zależy też od tego, czego słuchasz. Dobrej i energetycznej muzyki nie brakuje w Polskim Radiu Kierowców! Gramy 24h/7 i nie damy Ci zasnąć za kółkiem!


Patryk Michalski


CZYTAJ TAKŻE: