Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 01.07.2021

Gdy w trasie złapie Cię burza...

Początek tegorocznego lata to upały i gwałtowne burze. Ulewny deszcz, groźne nawałnice i trąby powietrzne stają się niestety powoli normą. Gdy pogoda zaskoczy Cię w trasie, pamiętaj o kilku prostych zasadach – te wskazówki mogą uratować Ci życie.

Warunki atmosferyczne to jeden z czynników, który w największym stopniu decyduje o bezpieczeństwie na drogach. Paradoksalnie jednak, im lepsza pogoda, tym więcej wypadków zdarza się na polskich drogach. Czujemy się wtedy pewniej i jeździmy szybciej – "Co może się stać w bezchmurne, słoneczne południe?". 

Są jednak takie zjawiska, które same z siebie potrafią wyrządzić dużo szkód - silny wiatr powala drzewa i łamie gałęzie, a grad z łatwością może zniszczyć karoserię samochodu. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby podróż była bezpieczna w każdy warunkach.


Prognoza pogody

Przede wszystkim warto sprawdzić prognozę pogody jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Jeśli synoptycy zapowiadają ekstremalne zjawiska atmosferyczne, a jest to możliwe, zmień swoje plany i wyjedź już po przejściu burzy - radzi współtwórca projektu edukacyjnego "Świadomy Kierowca" Mariusz Radłowski.

Posłuchaj
00:49 RADŁOWSKI 1.mp3 Dostosuj trasę do warunków! (Rozrusznik/PRK)

-

Śmiercionośne pioruny

Jeśli burza spotyka Cię w trasie, pada intensywny deszcz i wieje silny wiatr, właściwym pomysłem będzie przerwa w podróży. Pobliska stacja benzynowa lub parking to dobre miejsce na przeczekanie niebezpieczeństwa. Najważniejsze jest jednak, aby upewnić się, że w najbliższej okolicy nie ma żadnego drzewa, które łamiąc się lub przewracając mogłoby wyrządzić szkodę.

Burzę bezpiecznie przeczekaj w samochodzie. Stanowi on izolację przed ewentualnym uderzeniem pioruna. Karoseria zadziała jak klatka Faradaya i odprowadzi niebezpieczne napięcie. Wnętrze auta to także ochrona przed gałęziami czy porwanymi przez wiatr przedmiotami.

Chroń auto przed gradem

Kryształki lodu spadające z nieba mogą wyrządzić naprawdę sporo szkód. W czasie podróży sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska, co wydłuża drogę hamowania. W takiej sytuacji ponownie z ratunkiem przychodzi nam stacja benzynowa lub inny zadaszony obiekt. Można też poszukać podziemnego parkingu np. w galerii handlowej czy przy dworcu.



Kto ma taką możliwość, powinien zawsze chować swoje auto w garażu. To najskuteczniejsza ochrona przed niespodziewaną burzą, która może rozpętać się w środku nocy. Jeśli nie masz jednak takiej możliwości, a prognozy zapowiadają grad – przykryj samochód kocem lub wykorzystaj specjalne antygradowe pokrowce.

Posłuchaj
00:54 RADŁOWSKI 2.mp3 Z jakimi zagrożeniami wiąże się jazda w czasie gradobicia? (Rozrusznik/PRK)

Co ważne, ubezpieczenie OC nie pokryje strat spowodowanych gradobiciem. Ochronę taką zapewnia autocasco (o ile właściciel pojazdu podjął wszelkie możliwe kroki, żeby zapobiec powstaniu szkody).

Posłuchaj
00:34 RADŁOWSKI 3.mp3 Jak zabezpieczyć się przed gradobiciem? (Rozrusznik/PRK)

Poradnik dla bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nieustanie przypomina o zasadach bezpiecznego zachowania – m.in. w sytuacji burzy. Stosując się do ich wskazówek możesz uratować życie swoje i swoich bliskich.

Burza - bądź bezpieczny Burza - bądź bezpieczny

Czy zdarzyło się Wam, że burza, która złapała Was w trasie była tak duża, że uniemożliwiała dalszą jazdę? Jakie są Wasze sposoby na przetrwanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych w podróży?

Dajcie znać w aplikacji lub na naszej stronie internetowej.

P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: