Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.07.2021

Jak chronić auto przed gradem?

Lato to okres, w którym dokuczają nam zarówno upały, jak i gwałtowne burze, ulewny deszcz i opady gradu. Dziś o tym, jak zachować się w sytuacji, gdy z nieba spadają lodowe pociski. 

shutterstock_741907621.jpg
Upał - samochodowe zagrożenia

Letnia pogoda bywa nieprzewidywalna. Często trudno prognozować ją nawet kilka godzin do przodu - niebezpieczne zjawiska mogą pojawić się nagle i całkowicie znikąd. 

Każdy z nas wielokrotnie otrzymał na telefon ALERT Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który ostrzegał m.in przed burzami i gradem. W komunikacie zawarte są najważniejsze zalecenia, które mogą uratować życie i ograniczyć potencjalne straty materialne spowodowane żywiołem.


Co robić, gdy burza z gradem zagraża naszemu samochodowi? 

Jeżeli parkujemy pod tzw. chmurką, warto wyposażyć się w specjalny pokrowiec - nie chodzi tu o cienką i delikatną powłokę, a o grubą i amortyzującą uderzenia warstwę, chroniącą karoserię przed wgnieceniami. Dobrze wykonany pokrowiec to koszt nawet kilkuset złotych, jednak biorąc pod uwagę wydatki związane z naprawą zniszczonego samochodu - warto zainwestować i mieć spokojną głowę.

Stawianie samochodu pod drzewem nie jest dobrym pomysłem - z jednej strony może nieco zamortyzować uderzenia lodu, ale złamane gałęzie, które spadną na pojazd z pewnością wyrządzą więcej szkód. 

Jeżeli planujemy dłuższą trasę, warto z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdzić prognozę pogody. Komórki burzowe mogą oczywiście pojawić się na naszej drodze nagle i bez wcześniejszych zapowiedzi. Od czasu do czasu możesz skorzystać z internetowych radarów burz, które zawierają aktualne i prognozowane dane dot. tego zjawiska.

W nagłych sytuacjach zjedź na stację benzynową lub w inne miejsce, które zapewni ochronę przed gradem. 

Nie polecamy podejmować takich prób zabezpieczania samochodu, jak ta poniżej:


Co w sytuacji, gdy niespodziewanie wjedziemy w sam środek burzy i nie będziemy w stanie uchronić karoserii przed gradem?

Na rynku jest wiele firm oferujących wyciąganie tzw. "wgniotek" po gradobiciu. Za jedno wgniecenie trzeba zapłacić średnio ok. 50 złotych, więc w przypadku kilkudziesięciu dołków, koszty mogą być bardzo wysokie. Do tego dochodzi stan lakieru - jeżeli dany element był malowany, wówczas mogą pojawić się pęknięcia, co sprawi, że cena będzie jeszcze wyższa. 

Gradobicie to niebezpieczne zjawisko atmosferyczne. Jeżeli możesz, w trakcie burzy pozostań w domu.

Burza - bądź bezpieczny/ RCB Burza - bądź bezpieczny/ RCB

Wszystkim kierowcom życzymy samych bezpiecznych podróży! 

kw

CZYTAJ TAKŻE: