Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Piotr Błaszczyk 31.10.2021

COVID-19 na Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to okazja do – często jedynego lub jednego z nielicznych w roku – spotkania z tymi, którzy w teorii powinni być nam najbliżsi. Odwiedzając bliskich zmarłych, spotykamy się także z rodziną, z którą przez ostatnie 2 lata kontakt nieco osłabł. Powinniśmy jednak uważać! Spotkanie może zakączyć się tragedią! Dlaczego?

Ruch drogowy w czasie akcji znicz to jedno. Nie zapominajmy o tym, że liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce rośnie.

Eksperci apelują, by unikać masowych wyjazdów, a wizyty na cmentarzach i w miejscach pamięci rozłożyć na kilka dni.

- Korki nie dotyczą tylko samochodów na parkingach. Dotyczą również samych cmentarzy. Tam, w sytuacjach bardzo dużego tłoku powinniśmy założyć maseczki - mówi dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych i rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Jednocześnie dodaje, że należy wrócić do zasady: dezynfekcja, dystans, maseczki.

Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert ds. koronawirusa w Polsce przypomina, że Wszystkich Świętych wciąż obchodzimy pod znakiem pandemii COVID-19.

Posłuchaj
01:19 Pamiętajmy o zasadach epidemicznych (Na luzie/PRK) Pamiętajmy o zasadach epidemicznych (Na luzie/PRK)

-


Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka apeluje o ostrożność i noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, oraz przede wszystkim w komunikacji miejskiej:

Posłuchaj
01:00 Nie kumulujmy się na cmentarzach (Na luzie/PRK) Nie kumulujmy się na cmentarzach (Na luzie/PRK)

Nigdy jednak nie możemy mieć stuprocentowej pewności czy nie stykamy się z chorymi, dlatego maseczkę warto więc mieć przy sobie nawet na świeżym powietrzu.

Posłuchaj
00:58 Poziom zagrożenia zależy od tego, jak się zachowujemy (Na luzie/PRK) Poziom zagrożenia zależy od tego, jak się zachowujemy (Na luzie/PRK)

-


Co więcej, spotkania rodzinne nie zawsze powinny się zaczynać i kończyć przy stole, w pomieszczeniach zamkniętych. Dobrze wyjść w plener. Pozwoli to nie tylko zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, ale wpłynie korzystnie na cały nasz organizm.

- Jeżeli wybierzemy się na spacer w pewnym dystansie i nie grupując się, nie tylko unikniemy napędzania zakażeń, ale również będziemy się hartować - przekonuje dr Michał Sutkowski.

I choć od jednego wyjścia nie nabierzemy tężyzny, to można je wykorzystać jako początek czegoś więcej. 

Podróże między miastami, w których pochowani są nasi bliscy zmarli, zwiększają mobilność społeczną. Powoduje to, że wirus będzie rozprzestrzeniał się zdecydowanie szybciej i zbierał kolejne żniwo.

Pamiętajcie o właściwych zasadach epidemicznych oraz znaczeniu szczepień. Jeżeli jesteś nieprzekonany – to ostatni moment, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie starcia z COVID-19.


J. Wiewiór/ R. Kilen/ mg

CZYTAJ TAKŻE: