Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 25.11.2021

W trosce o nasze bezpieczeństwo - fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w Polsce

Kierowcy nie pałają wielką miłością do fotoradarów. Denerwujemy się, gdy na drodze niespodziewanie pojawi się nowa, kosztowna fotobudka. Gdzie jest ich najwięcej i jak działają odcinkowe pomiary prędkości? 

silnik
Lamborghini sprzedało ostatnie auta z silnikiem V12. Czas na elektryfikacje

Nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy grupa samochodów (w której być może znajdowaliśmy się także i my) pędziła z większą prędkością, niż ta dozwolona, a w momencie zbliżania się o fotoradaru zwalniała, by raz-dwa powrócić do szybkiej jazdy. Z jednej strony pokazuje to, że system karania kierowców spełnia swoją rolę. Z drugiej - tylko częściowo i nie o to w tym wszystkim chodzi.

Cechą wyróżniającą odcinkowy pomiar prędkości spośród innych "pułapek" na kierowców jest to, że daje rzeczywisty obraz szybkości, w jakiej poruszał się samochód na danym odcinku. Za pomocą specjalnych kamer (wjazd) odczytywany jest numer rejestracyjny pojazdu, by na końcu odcinka (wyjazd) sprawdzić, czy pojazd pokonał dany dystans w regulaminowym czasie. Komputer wylicza średnią prędkość, dzięki czemu jednoznacznie wskazuje, czy kierowca jechał zgodnie z przepisami. Ile odcinkowych pomiarów prędkości możemy spotkać w Polsce?

– Na tę chwilę mamy trzydzieści takich systemów na drogach naszego kraju – mówi rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Drogowego Monika Niżniak. 

Posłuchaj
01:33 Fotoradary 1 .mp3 Gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości? (PRK/Wysokie obroty)

Jak podkreśliła rzecznik prasowa GID, odcinkowy pomiar prędkości na stołecznej drodze ekspresowej S8 pojawi się "lada moment". Urządzenia są w fazie testów, które pozwolą na uruchomienie sytemu już w najbliższych dniach. Na tej trasie mają pojawić się aż 4 odcinki z pomiarami. Gdzie dokładnie?

Posłuchaj
00:58 Wysokie Obroty 2.mp3 Rozmieszczenie odcinkowych pomiarów prędkości na stołecznym odcinku S8 (PRK/Wysokie obroty)

-


Kontrola prędkości w Polsce to jednak przede wszystkim fotoradary. Znane chyba wszystkim kierowcom urządzenie wykonuje zdjęcie w momencie, gdy samochód mija je z niedozwoloną prędkością. W całym kraju zamontowanych jest 460 stacjonarnych radarów, jednak liczba ta systematycznie rośnie - jeszcze w tym roku pojawi się kolejne 26 sztuk.

Posłuchaj
01:05 Wysokie obroty 3.mp3 Jak powstanie fotoradarów przekłada się na bezpieczeństwo na drogach? (PRK/Wyoskie obroty)

Statystyki pokazują, że to jeden z najskuteczniejszych systemów zwiększających bezpieczeństwo na naszych drogach. Zarówno fotoradary, jak i odcinkowe pomiary prędkości sprawiają, że kierowcy jeżdżą wolniej i rozsądniej. 


kw

CZYTAJ TAKŻE: