Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 27.01.2022

Pociągi nad głowami. Kiedy likwidacja szlabanów?

Nowe budownictwo oraz modernizacja dróg i kolei opiera się na zasadzie ograniczania sytuacji, które mogą przyczyniać się do wzrostu liczby wypadków. Jednym ze sposobów jest wyprowadzenie linii kolejowych nad lub pod jezdnię. Czy czeka nas całkowita likwidacja szlabanów?

samochód elektryczny
Powerbank do samochodu elektrycznego?

Każdy z nas chociaż raz w życiu przejechał przez przejazd kolejowy i stał przy zamkniętym szlabanie. Dziś budując drogi lub nowe ścieżki dla pociągów, inżynierowie starają się nie krzyżować tych dwóch linii i konstruują wiadukty. Raz to kierowcy przejeżdżają nad torami, a czasem to pociąg przemyka nad dachami samochodów. Oprócz tego, że diametralnie wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa, kierowcy nie tracą czasu w oczekiwaniu na przejazd składu. 

– Jest coraz mniej tradycyjnych przejść kolejowych. Budowane i modernizowane są skrzyżowania bezkolizyjne – mówi Karol Jakubowski z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Posłuchaj
02:47 wysokie obroty 2.mp3 Czy w przyszłości nie będzie tradycyjnych przejść kolejowych? (PRK/Wysokie oborty)

W 2021 roku na przejściach kolejowych doszło do niemal 200 wypadków lub kolizji. Zginęło 41 osób, a 13 zostało ciężko rannych. Mimo wielu kampanii i dobrze oznakowanych miejsc, wciąż jest to problem na naszych drogach. Niektórzy decydują się nawet na wjazd na tory, mimo opuszczonych szlabanów. Ciężko wytłumaczyć takie zachowanie. Kontakt samochodu z rozpędzonym pociągiem w zdecydowanej większości kończy się tragicznie (TUTAJ o ostatnim śmiertelnym wypadku). 

Posłuchaj
02:16 wysokie obroty.mp3 Jak wiadukty wpływają na bezpieczeństwo? (PRK/Wysokie obroty)

-


Czy istnieje szansa, aby w przyszłości wyeliminować problem wypadków na przejściach kolejowych? Na drogach lokalnych i rzadko uczęszczanych budowa wiaduktów jest póki co niemożliwa. Modernizacja przy największych liniach wciąż jednak postępuje. Niezależnie od oprogramowania zamontowanego w samochodzie, widoczności na przejeździe i kampanii edukacyjnych, cały czas trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy mijaniu krzyża św. Andrzeja. Zawsze rozglądajcie się na boki i stosujcie do znaków. To naprawdę ratuje życie! 


kw

CZYTAJ TAKŻE: