Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 14.10.2021

Noga z gazu! Czy znasz limity prędkości na polskich drogach?

Prędkość – lubi ją większość kierowców. Ta nadmierna często zabija - nie bez powodu na drogach obowiązują jej ograniczenia. Pamiętasz jakie? Jeśli nie, mamy dla Ciebie małe przypomnienie.

Gdy kandydat na kierowcę przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy, wszystkie ograniczenia pamięta wzorowo. Z czasem jednak ta wiedza gdzieś ulatuje. Sprawy nie ułatwiają zmieniające się przepisy.


Od 1 czerwca na obszarze zabudowanym kierowcy przez całą dobę mogą jeździć maksymalnie 50 km/h. W strefie zamieszkania trzeba zwolnić do 20 km/h. Poza obszarem zabudowanym prędkość dopuszczalna samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wynosi:

  • na autostradzie - 140 km/h;
  • na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h;
  • na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h;
  • na pozostałych drogach - 90 km/h.


– Inaczej jest w przypadku kierowców pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - przypomina Tomasz Budzik z portalu autokult.pl.


Dla nich limity prędkości:

  • na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu to 80 km/h;
  • na pozostałych drogach 70 km/h.

-

Posłuchaj
00:35 Dopuszczalne prędkości dla samochodów powyżej 3,5t (Na luzie/PRK) Dopuszczalne prędkości dla samochodów powyżej 3,5t (Na luzie/PRK)

Dopuszczalna prędkość na polskich autostradach (140 km/h) jest jedną z najwyższych w Europie. W Hiszpanii i Portugalii można jeździć maksymalnie 120 km/h a u naszych sąsiadów Słowaków - 130 km/h.

Posłuchaj
00:29 Polskie limity na tle innych państw (Na luzie/PRK) Polskie limity na tle innych państw (Na luzie/PRK)

-


Każdy, kto na co dzień jeździ po polskich drogach wie, że wielu kierowców za nic ma wszystkie te limity. Jednym z nich jest pewien kierowca BMW, który we wrześniu został zatrzymany na autostradzie A4 - na liczniku miał prawie 230 km/h. Nagminne jest łamanie ograniczeń prędkości na obszarze zabudowanym.

– W tym roku już ponad 45 tysięcy kierowców straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h – wylicza komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
00:33 PRĘDKOŚĆ 3.mp3 Prędkość jest główną przyczyną wypadków (Na luzie/PRK)

Coraz mniej skuteczne w walce z piratami drogowymi są mandaty drogowe. Ich obecne stawki nie zmieniły się od ponad 20 lat. Niebawem jednak wzrosną – i to znacznie!

Dziś za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h można zapłacić od 200 do 300 zł. Po zmianach przepisów ma to być co najmniej 1,5 tysiąca złotych. Za rażące naruszenia przepisów drogowych będzie można dostać mandat w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Zmiany zapowiadane przez rząd mają wejść w życie jeszcze w 2021 roku.

Nie opłaca się jeździć z nadmierną prędkością. Kwestia wysokości mandatów jest drugorzędna. Najcenniejsze jest bezpieczeństwo!

P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: