Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 28.05.2021

Komary. Jak uniknąć ukąszeń?

Dlaczego komary nas tak lubią? – Bo jesteśmy – śmieje się prof. Piotr Tryjanowski, zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Mamy ciepłe, odsłonięte ciało, no i białko w przyrodzie nie może się marnować, komary muszą się pożywić i przekazać geny – dodaje.

komar komary las natura 1200.jpg
Pełen tajemnic i zagrożeń świat owadów

Koniec maja i początek czerwca to tradycyjnie czas, w którym pojawiają się pierwsze komary. Na jakiej zasadzie komary wybierają swoje "ofiary"?  Najprawdopodobniej nie zależy to od grupy krwi, aczkolwiek badania trwają. Mówi się o różnicach w poziomie witaminy D, temperatury skóry czy owłosienia na rękach, ale tak naprawdę to bardzo indywidualne, ogólnego wzorca brakuje  podkreśla zoolog.


Posłuchaj
02:59 TROJKA Pora na Trojke Komary 2021_05_28-07-17-32.mp3 Sposoby na komary (Pora na Trójkę)

 

Czy jedzenie ma wpływ na ukąszenia komarów?  To głównie sfera mitów, choć są substancje, na przykład mięta czy melisa, które ponoć powodują, że komary gryzą nas mniej. Anglicy, jeżdżąc w tropiki, przez lata twierdzili, że skuteczny jest gin z tonikiem, ale po latach okazało się, że chodzi tu o reakcję behawioralną: jedząc lub pijąc niektóre rzeczy, wcześniej chodzimy spać. A bezpieczny pokój w tropikach, czyli taki, w którym jest moskitiera, to najlepszy sposób, żeby nie zostać pogryzionym przez komary  dodaje rozmówca Witolda Lazara.

Co się dzieje, gdy ugryzie cię komar? / Jasna Strona

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 28.05.2021
Godziny emisji: 07.17

mk