Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 30.01.2015

Po atakach na polskich księży, nuncjusz interweniował w MSZ Białorusi

Nuncjusz apostolski na Białorusi Claudio Gugerotti poinformował szefa dyplomacji białoruskiej Uładzimira Makieja o obawach związanych z niedawnymi wypowiedziami władz Białorusi na temat Kościoła katolickiego w tym kraju.
Po atakach na polskich księży, nuncjusz interweniował w MSZ BiałorusiGeographBot /Wikimedia Commons/CC

"Nuncjusz apostolski powiadomił ministra o niektórych obawach w związku z możliwymi interpretacjami niedawnych wystąpień dotyczących Kościoła katolickiego na Białorusi" - poinformowało białoruskie MSZ w komunikacie, dodając, że do spotkania doszło z inicjatywy strony białoruskiej.
W tym kontekście - jak podano w komunikacie - Gugerotti zwrócił uwagę na ogromną pracę wykonywaną przez Kościół na Białorusi w ogóle, a w sferze przygotowania narodowych kadr katolickich duchownych w szczególności.
Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek na konferencji prasowej, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni. Wcześniej próby uprawiania polityki zarzucił niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Powiedział też, że można odnieść wrażenie, iż kierownictwo Kościoła katolickiego na Białorusi nie jest zainteresowane przygotowaniem własnych kadr, bo w białoruskich seminariach jest niewielu studentów.
Na spotkaniu z Gugerottim Makiej podkreślił, że strona białoruska jest zainteresowana tym, by katoliccy duchowni na Białorusi wywodzili się właśnie z "kadr narodowych".
"W tym kontekście szef MSZ z zadowoleniem przyjął zauważalne zmniejszenie się liczby cudzoziemców wśród katolickich duchownych, a także mianowanie pod koniec 2013 r. przez papieża trzech nowych biskupów pochodzenia białoruskiego" - podkreślono w komunikacie.
Makiej potwierdził, że rząd Białorusi niezmiennie stoi na stanowisku gwarantowania równoprawności "wszystkich istniejących w kraju tradycyjnych wyznań religijnych".
"Na przestrzeni wieków ziemia Białorusi jest domem pokojowego współistnienia i współpracy katolicyzmu i prawosławia. Polityka państwa opiera się na tym, że opowiadamy się za pokojem i zgodą kraju. Cenimy wspieranie przez Stolice Apostolska religijnej zgody w społeczeństwie białoruskim" - podkreślił MSZ.
Makiej dodał, że stanowisko i praktyczna działalność Watykanu w stosunku do Białorusi jest "bardzo konstruktywna i zrównoważona", a Kościół katolicki odgrywa ważną rolę w krzewieniu patriotyzmu i wspieraniu kultury na Białorusi.
Według danych Hulaki na Białorusi służy obecnie ponad 430 księży, z czego 113 to cudzoziemcy, z reguły z Polski. Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusza Kondrusiewicz szacuje, że katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś