Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 25.03.2021

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 

Kreml free 1200 zima
Ekspert OSW: masowe sankcje dla winnych represji i oszustw wyborczych w Rosji i Białorusi doprowadziłyby do erozji reżimu

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 25 marca to Dzień Wolności Białorusi - święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, obchodzone jest przez niezależne środowiska 25 marca na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po pierwszej wojnie światowej.


Posłuchaj
00:52 pitorws.mp3 Akcja #LightForBelarus i koncert "Gramy dla Białorusi. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Akcja Światło dla Białorusi, #LightForBelarus, ma być gestem solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność.

Czytaj także:

Jej inicjatorami są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

Podobnie jak w ubiegłym roku do inicjatywy przyłączyło się wiele dużych, narodowych instytucji jak Zamek Królewski w Warszawie, Biblioteka Narodowa czy Opera Bałtycka w Gdańsku, ale też lokalne i małe ośrodki kultury jak Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie czy Brzeskie Centrum Kultury i Historii.

Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, wywieszając biało-czerwono-białą flagę

Organizatorzy zachęcają, by w przypadku braku możliwości użycia projekcji świetlnej dołączyć do akcji poprzez wywieszenie flagi lub symboliczne wykorzystanie kolorów historycznej flagi Białorusi w siedzibie swojej instytucji.

Podczas pierwszej odsłony akcji 12 i 13 września 2020 roku na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

    "Gramy dla Białorusi"

    Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się także koncert "Gramy dla Białorusi 2021". Obok gwiazd polskiej estrady: Krystyny Prońko, Katarzyny Cerekwickiej, Piotra Cugowskiego i Igora Herbuta wystąpi białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki.

    Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia. W programie koncertu znalazły się, między innymi, utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi, w nowych aranżacjach.

    Na zakończenie koncertu zabrzmi słynny utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Koncert, który ze względu na obostrzenia epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, o 20:15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na profilu facebookowym i stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury. Koncert będzie również retransmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w poniedziałek 29 marca po 20:00. Fragmentów wydarzenia będzie także można wysłuchać w radiowej Dwójce jutro (26 marca) o 23:00.

    Specjalne serwisy dla Białorusi

    Od 22 sierpnia 2020 roku na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim.

    Specjalne serwisy informacyjne, przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy, są emitowane 3 razy dziennie: rano po 6.30, w magazynie "W samo południe" po 12.00 oraz wieczorem po 22.00 w magazynie "Polska i Świat"


    IAR/agkm