Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 13.04.2012

Kawalenka przerwał głodówkę. Protestował od grudnia

Białoruski działacz Siarhiej Kawalenka zakończył wielotygodniową głodówkę. Był to protest przeciwko politycznemu prześladowaniu. Opozycjonista został skazany na ponad dwa lata kolonii karnej.
Siarhiej Kawalenka podczas procesu w lutym br.Siarhiej Kawalenka podczas procesu w lutym br.belsat.eu/pl

Ojciec Siarhieja Kawalenki, Alaksandr poinformował, że syn zaczął pić soki i samodzielnie przyjmować jedzenie. - Już mu nie podłączają sondy (do żołądka) ani kroplówki. Jest w normalnym nastroju, zadawał dużo pytań o rodzinę - powiedział po piątkowym widzeniu z synem Alaksandr Kawalenka, którego cytuje Radio Swaboda.

Kawalenka głodował z niewielką przerwą od czasu aresztowania w grudniu ubiegłego roku. W tym czasie stracił około połowy masy ciała. Według jego rodziny ważył ostatnio około 40 kilogramów.

10 kwietnia Sąd Obwodowy w Witebsku w trakcie rozpatrywania odwołania opozycjonisty od wyroku postanowił wysłać go ze szpitala więziennego znajdującego się pod Witebskiem do cywilnego szpitala psychiatrycznego w Mińsku. Ma tam przejść zlecone przez sąd kompleksowe badania psychiatryczne.

Kawalenka najpierw został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu w związku z wywieszeniem historycznej, białoruskiej biało-czerwono-białej flagi na choince miejskiej w Witebsku. Potem sąd uznał, że dopuścił się naruszenia zasad odbywania wyroku sądowego w zawieszeniu, za co został skazany na 25 miesięcy kolonii karnej.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na starą sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne i niezależne. Jest to symbol wolnej Białorusi.

agkm, IAR, PAP

Wideo: proces Kawalenki pod koniec lutego br.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś