Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 05.08.2012

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
Cerkiew w SynkowiczachCerkiew w SynkowiczachWikipedia/CC/DariusRex

Malowidła odnaleziono przy okazji renowacji świątyni pod warstwą farby olejnej. Licząca kilka wieków cerkiew w Synkowiczach - podobnie jak większość świątyń na Białorusi - przechodziła burzliwe koleje losu. W okresie władzy radzieckiej została zamieniona na magazyn. Wtedy też doszło do zamalowanie fresków farbą olejną. Aleś Puszkin, znany białoruski malarz-restaurator, który prowadzi prace, powiedział, że pierwszy etap renowacji zakłada zdjęcie wierzchniej farby olejnej.

- Nasze dalsze prace wyznaczy naukowo-metodyczna rada działająca przy Ministerstwie Kultury - mówi Puszkin. Cerkiew w Synkowiczach powstała jako budowla także o charakterze obronnym. Jest najstarszą tego typu budowlą na Białorusi. Według jednej z legend ufundował ją w XV wieku wielki książę litewski Witold. Według części historyków powstała w XVI wieku z fundacji magnata Konstantego Wasyla Ostrogskiego.

IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś