Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 05.02.2013

Gazeta Konstantego Kalinowskiego znów się ukaże

Gazeta przygotowująca grunt pod powstanie styczniowe wśród chłopstwa na Białorusi "Mużyckaja Prawda" zostanie wznowiona w tym roku w Brześciu.
Konstanty Kastuś Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego na terenach Białorusi i LitwyKonstanty "Kastuś" Kalinowski, jeden z przywódców powstania styczniowego na terenach Białorusi i LitwyWikipedia/domena publiczna

Wszystkie numery będą poświęcone 150. rocznicy powstania - informuje we wtorek niezależny tygodnik "Nasza Niwa".

arkushy.narod.ru/kalinouski/images/faximile
arkushy.narod.ru/kalinouski/images/faximile

Pomysłodawcą wydania nowych numerów gazety jest inicjatywa kulturalno-oświatowa "Hrunt" z Brześcia. Jak podkreśla jej założyciel Wiktar Klimus, celem nie będzie jednak wzywanie obywateli na barykady, tylko edukacja.

- Planujemy opublikowanie siedmiu numerów, czyli tylu, ile wydał (przywódca powstania styczniowego na Białorusi i Litwie Konstanty) Kastuś Kalinowski. Będą się one ukazywać w ciągu tego roku. Zamieścimy historyczne daty, informacje o wydarzeniach, miejscach bitew, bohaterach i innych ciekawych faktach, których wielu młodych ludzi dziś nie zna, a także ogłoszenia o innych imprezach związanych z tą tematyką - powiedział Klimus.

"Mużyckaja Prawda" ukazywała się w języku białoruskim, choć nie cyrylicą, tylko w alfabecie łacińskim. Sześć numerów opublikowano w 1962 r., a po wybuchu powstania tylko jeden.

- ”Mużyckaja Prawda” była organem stworzonym specjalnie po to, by poderwać chłopów. Dla Kalinowskiego było bardzo ważne, by nadać temu powstaniu charakter narodowy, chłopski" - powiedział dr historii Alaksandr Smalanczuk.

Uważa on, że ta propaganda okazała się dość skuteczna. - Historycy obliczają, że największy odsetek chłopów - nawet do 17 proc. - uczestniczył w powstaniu na Grodzieńszczyźnie, czyli tam, gdzie rozpowszechniano "Mużycką Prawdę" - podkreśla.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się w Warszawie 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium.

Za dzień wybuchu powstania na Litwie i Białorusi uznaje się 1 lutego, bo tego dnia przyłączył się do niego Prowincjonalny Komitet Litewski, szykujący zryw na tych terenach.

Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 roku stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji oraz wzmożona rusyfikacja.

Na Białorusi powstanie styczniowe nazwane jest powstaniem 1863-1864 roku lub powstaniem Kalinowskiego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

150 rocznica Powstania Styczniowego >>>