Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 17.03.2013

Śnieg przeszkodził w świętowaniu pożegnania zimy

Na Białorusi z powodu kłopotów po zamieciach śnieżnych i pogody odwołano część imprez na koniec Maslenicy.
Palenie marzanny w mińskim parkuPalenie marzanny w mińskim parkuPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Maslenica to u wyznawców prawosławia tygodniowy okres karnawału przed początkiem Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją, w ostatni dzień Maslenicy ludzie powinni prosić wzajemnie o wybaczenie win. W miastach i wsiach organizowane są korowody karnawałowe.

Podczas tygodnia Maslenicy na wsiach wypiekane są grubsze bliny. Natomiast w miastach je się cienkie naleśniki z dżemem, miodem czy słodkim twarogiem. - Jedni robią czerwone bliny z dodatkiem soku z buraków ćwikłowych, inni dodają cebulę. Ale prawdziwe bliny zawsze robi się w wiejskim piecu - mówi Natalia, specjalistka od ich przygotowywania. Nieodzownym elementem Maslenicy jest też palenie marzanny - symbolu zimy.

Część imprez związanych z Maslenicą w takich miastach jak Witebsk czy Mińsk trzeba było odwołać z powodu dużej warstwy śniegu pokrywającej place miejskie, parki i nawet chodniki. Aleksander Łukaszenka wydał już rządowi polecenie, aby odśnieżanie było sprawnie przeprowadzane. W razie potrzeby władze mają zwrócić się o pomoc do ludności.

Według białoruskich służb na drogach nie było już zatorów. Trwa odśnieżanie.

Festyn ludowy związany z Maslenicą odbyła się w Homlu:

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś