Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 11.07.2013

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Czy książka historyczna przeżywa obecnie renesans?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruska biblioteka internetowa jest coraz bardziej popularna
Czytaj także

Ta największa niezależna białoruska biblioteka internetowa ma swoją siedzibę w Polsce.

Biblioteką Kamunikat.org zajmuje się kilkunastoosobowe grono zapaleńców, związanych z Białoruskim Towarzystwem Historycznym w Białymstoku. W bibliotece można znaleźć i utwory  klasyków literatury białoruskiej, i młodych autorów. Nie ma w niej żadnej cenzury. Kryterium doboru materiałów jest bardzo proste: wszystko co napisane po białorusku lub w innych językach o Białorusi.

Koordynator projektu Jarosław Iwaniuk, dziennikarz od lat zajmujący się tematyką białoruską, powiedział Polskiemu Radiu, że strona biblioteki Kamunikat.org notuje do 3 tysięcy wizyt dziennie. Jak na białoruskie warunki to bardzo dużo. - Świadczy to o tym, że nasza praca jest potrzebna. Potrzebne jest ciągłe uzupełnianie zbiorów biblioteki Kamunikat.org w której jest obecnie ponad 13 tysięcy publikacji w postaci książek, czasopism, gazet oraz plików audio i wideo - mówi Iwaniuk.

Białoruska Biblioteka Internetowa Kamunikat.org istnieje już od ponad 13 lat. W tym roku odbyły się jej prezentacje w kilku białoruskich miastach.

W białoruskich mediach reklamuje się jako biblioteka ekologiczna, bo do produkcji elektronicznych książek, udostępnianych w internecie, nie wycina się drzew.

IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś