Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 04.10.2013

Tymoszenko zgodziła się na leczenie w Niemczech. Misja PE prosi o jej ułaskawienie

Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier.
Julia Tymoszenko jako premier Ukrainy. Zdjęcie archiwalneJulia Tymoszenko jako premier Ukrainy. Zdjęcie archiwalnetymoshenko.ua
Posłuchaj
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): adwokat Julii Tymoszenko czyta oświadczenie o zgodzie na leczeniu w Niemczech
Czytaj także

Adwokat Julii Tymoszenko, Serhij Własenko. powiedział, że przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego upoważnili go do przekazania informacji o tym, że zwrócili się o ułaskawienie jego klientki. Jednocześnie prawnik odczytał oświadczenie byłej premier, że w czwartek Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski przekazali jej oficjalną propozycję leczenia w Niemczech. Julia Tymoszenko napisała, że przyjmuje ją ze względu na to, iż takie rozwiązanie sprawy pozwoli na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dodała że nie ma zamiaru prosić o azyl polityczny za granicą, a po leczeniu wróci na Ukrainę, "aby kontynuować walkę".
Julia Tymoszenko została aresztowana w sierpniu 2011 roku, a kilka miesięcy później została skazana na karę 7 lat pozbawienia wolności za naruszenia proceduralne podczas podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Od maja 2012 roku Julia Tymoszenko przebywa w szpitalu w Charkowie, gdzie leczy chorobę kręgosłupa.

List Tymoszenko

Była premier podkreśliła, że będzie ubiegać się o oczyszczenie jej imienia z zarzutów, które doprowadziły do wtrącenia jej do więzienia. - Wyjazd za granicę nie rozwiąże tego problemu całkowicie, jednak ufam, że ten krok pozwoli na złagodzenie sytuacji w przededniu szczytu Partnerstwa Wschodniego - zaznaczyła.
- Oświadczam jasno i zdecydowanie: mój możliwy wyjazd do Niemiec nie jest emigracją. Nigdy nie poproszę o azyl polityczny i nie będę się ukrywała w innych krajach. Będę aktywnie uczestniczyła w dziele wyzwolenia Ukrainy - oświadczyła Tymoszenko.

Szansa na podpisanie umowy Unii Europejskiej z Ukrainą
Jeśli prezydent Janukowycz, który publicznie oświadcza, że Ukraina dąży do integracji z UE, pozytywnie rozpatrzy prośbę Kwaśniewskiego i Coksa, prawdopodobne jest, że Tymoszenko odzyska wolność już w najbliższych dniach.
Stało się tak w przypadku ułaskawionego w kwietniu z kary odbywania czterech lat więzienia szefa MSW w rządzie Tymoszenko, Jurija Łucenki. 5 kwietnia ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Wałerija Łutkowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o jego ułaskawienie. Już dzień później komisja prezydencka ds. ułaskawień zaproponowała szefowi państwa uwzględnienie tego wniosku. Dekret o ułaskawieniu Janukowycz podpisał 7 kwietnia. Tego samego dnia Łucenko znalazł się na wolności.

Rozwiązanie sprawy byłej premier to jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, w Wilnie.

IAR/PAP/agkm

Julia
Julia Tymoszenk,o premier.gov.ru

''