Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 17.10.2013

Nobliści nie znaleźli zrozumienia u Putina. Bronili Greenpeace. "Niewłaściwy adres"

Jedenastu laureatów pokojowej nagrody Nobla napisało list do prezydenta Rosji Władimira Putina, wstawiając się za ekologami Greenpeace i dziennikarzami oskarżonymi w Rosji o piractwo. – To niewłaściwy adres – odparł rzecznik Putina.
Sąd w MurmańskuSąd w Murmańsku PAP/EPA/DMITRI SHAROMOV / GREENPEACE

28 aktywistów organizacji Greenpeace i dwóch dziennikarzy, fotograf i operator kamery, zostało zatrzymanych podczas protestu  przy platformie wiertniczej Gazpromu na Morzu Barentsa. Wśród nich są obywatele 18 różnych krajów, w tym jeden ekolog z Polski. Wszyscy zostali oskarżeni o piractwo i aresztowani. Grozi im 15 lat więzienia.

Jedenastu laureatów pokojowej nagrody Nobla wezwało we wspólnym liście wezwało Putina, by zrobił wszystko co możliwe, aby  ekologów i dziennikarzy zwolniono od oskarżeń o piractwo. Nobliści wyrazili nadzieję, że Władimir Putin uzna prawo obywateli do pokojowego protestu. Podkreślają też, że wszystkie zarzuty powinny być zgodne z prawem rosyjskim i międzynarodowym.

Sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow odpowiedział, że laureaci zwrócili się pod niewłaściwy adres. – Prezydent z ogromnym szacunkiem odnosi się do laureatów nagrody Nobla i zawsze z dużą uwagą wysłuchuje ich zdania. W tym przypadku (jednak), prezydent nie jest właściwym adresatem listu – tak cytuje Pieskowa RIA Novosti.

Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2013: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Od miesiąca w areszcie

28 działaczy Greenpeace oraz dwóch dziennikarzy już prawie miesiąc (od 18 września) przebywają w aresztach śledczych w Murmańsku i okolicach. Zostali zatrzymani na dwa miesiące, do czasu zakończenia śledztwa, które ma wyjaśnić czy pokojowy protest przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, w którym wzięli udział, można zakwalifikować jako piractwo.

W sprawie Greenpeace dzwoniła Merkel?

Według agencji informacyjnych, 16 października do Władimira Putina dzwoniła kanclerz Niemiec Angela Merkel – pisze serwis BBC Russian. W oficjalnym komunikacie Kremla nie wspomniano jednak, że poruszano ten temat.

Z kolei władze Holandii zamierzają zaskarżyć zatrzymanie statku Greenpeace Arctic Sunrise, pływającego pod holenderską banderą, w Międzynarodowym Trybunale.Praw Morza.

Sygnatariusze listu do Putina:

Opisując Arktykę jako „cenny skarb ludzkości”, sygnatariusze listu wspierają wysiłki na rzecz ochrony dalekiej Północy przed niebezpieczeństwami związanymi z wydobyciem zasobów i zmianami klimatycznymi. Pod listem podpisali się:
- Desmond Tutu - południowoafrykański biskup anglikański, zwierzchnik tamtejszego Kościoła, który wsławił się w latach 80. XX w. jako przeciwnik apartheidu.
- Elisabeth Williams, działaczka na rzecz pokoju w Irlandii Północnej
- Oscar Arias Sanchez, były prezydent Kostaryki, inicjator pokojowego planu dla Ameryki Środkowej
- Jody Williams - amerykańska działaczka społeczna, koordynatorka prac Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Minami
- Leymah Gbowee - afrykańska działaczka społeczna z Liberii, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek, który położył kres wojnie domowej w Liberii
- Tawakkul Karman – jemeńska dziennikarka i polityczka. Działaczka na rzecz praw człowieka oraz przewodnicząca Women Journalists Without Chains
- Rigoberta Menchú Tum – gwatemalska działaczka demokratyczna, obrończyni praw Indian
- Mairead Corrigan - działaczka pokojowa z Irlandii Północnej. Uczestniczyła w pracach katolickiej organizacji dobroczynnej w Belfaście
- Szirin Ebadi – prawniczka irańska, działaczka na rzecz praw człowieka oraz nauczycielka akademicka i publicystka
- José Manuel Ramos-Horta – były prezydent Timoru Wschodniego
- Adolfo Maria Pérez Esquivel - argentyński architekt i rzeźbiarz, obrońca praw człowieka

Greenpeace informuje, że w ramach ogólnoświatowej kampanii na rzecz uwolnienia trzydziestki zatrzymanych, już 1,3 mln ludzi podpisało się pod apelem w tej sprawie. W ramach dnia solidarności, 5 października odbyły się demonstracje w 250 miastach, w 49 krajach na całym świecie. O uwolnienie aktywistów i dziennikarzy apelują liczne autorytety, gwiazdy oraz organizacje pozarządowe.  Apel można podpisać na stronie www.greenpeace.pl/1z30/

Greenpeace.pl/BBC Russian/RIANovosti/agkm