PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 06.02.2022

Pekin 2022: Bolszunow złoty w biegu łączonym. Rosyjski dublet, Dominik Bury lepszy od faworyta

Reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Bolszunow wygrał bieg łączony na 30 km podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Klęskę ponieśli Norwegowie, którzy nie znaleźli się na podium. Dominik Bury zajął natomiast 26. miejsce.

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

Biegacze najpierw do pokonania mieli 15 kilometrów techniką klasyczną, a potem taki sam dystans stylem dowolnym.

Na drugim miejscu finiszował kolejny z Rosjan - Denis Spicow, a brąz zdobył Iivo Niskanen z Finlandii. Klęskę ponieśli Norwegowie - po raz pierwszy w historii rozgrywania na igrzyskach tej konkurencji, żaden z "Wikingów" nie stanął na podium.

Bury lepszy od Klaebo

Hans Christer Holund finiszował jako czwarty, a Paal Golberg był piąty. Klęskę poniósł natomiast lider norweskiej kadry Johannes Hoesflot Klaebo. Trzykrotny mistrz olimpijski z Pjongczangu szybko odpadł z czołówki i finiszował... na czterdziestym miejscu.

Norweską gwiazdę wyprzedził Dominik Bury. Reprezentant Polski finiszował na 26. pozycji, choć w trakcie jego biegu... pomiary pokazywały, że Bury ma nawet 14 minut straty do lidera.

Na szczęście, okazało się, że była to tylko pomyłka systemu, a Bury zanotował udany start. 30 km techniką łączoną jest rozgrywane na igrzyskach od 16 lat, ale polski biegacz nigdy wcześniej nie znalazł się w czołowej trzydziestce.

To też najlepszy w karierze wynik Dominika Burego na igrzyskach. Reprezentant Polski startował też w 2018 roku w Pjongczangu.

Drugi z Polaków Mateusz Haratyk został zdublowany i nie ukończył rywalizacji.

Bolszunow zdominował rywalizację

Nie do pokonania był natomiast Aleksander Bolszunow. Rosjanin od początku był w czołówce biegu, szybko odrywając się od reszty razem z Niskanenem. Po zmianie nart minimalnie przegrywał z Finem, jednak szybko potwierdził, że lepiej od niego radzi sobie w stylu dowolnym.

Bolszunow szybko odskoczył od Niskanena i niezagrożony pomknął do mety. Ostatecznie Fin musiał zadowolić się brązem, bo wyprzedził go jeszcze kolejny z Rosjan - Denis Spicow.

00:19 Dominik Bury po łączonym Pekin.mp3 Dominik Bury bardzo dobrze zaprezentował się w biegu łączonym. - To było przetarcie - powiedział narciarz (IAR)

Wyniki biegu łączonego (15 km techniką klasyczną + 15 km techniką dowolną) mężczyzn: