Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Kostyszyn 23.05.2011

Freelancera zatrudnię od zaraz

Firmy polubiły współpracę z wolnymi strzelcami , choć nie zawsze do końca im ufają . Z szacunków firm rekrutacyjnych wynika, że nawet co piąty aktywny zawodowo Polak jest dziś niezależnym pracownikiem.
Od dodatkowych umów zleceń też są pobierane składki.Od dodatkowych umów zleceń też są pobierane składki.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Wolni strzelce

Najczęściej wolnymi strzelcami są szkoleniowcy, tłumacze, architekci, dziennikarze, informatycy, handlowcy. Coraz częściej freelancerami zostają także menedżerowie. Firmy zazwyczaj zatrudniają takie osoby do przeprowdzenia restrukturyzacji w firmach - tłumaczy Grażyna Raszkowska z "Rzeczpospolitej".
Zatrudnienie wolnego strzelca jest opłacalne dla firmy opłacalne ze względu na niższe koszty pracy. Jednak pracodawcy doceniając zalety współpracy z wolnymi strzelcami widzą także wiele wad. Do najważniejszych należą: nieterminowe wykonywanie zleceń i brak stałej kontroli nad jakością wykonywanych prac. „Wolnego strzelca” nie da się postraszyć zwolnieniem z pracy, można mu co najwyżej nie zlecić następnego zadania.
Przedsiębiorcy, ale także firmy pośredniczące pomiędzy freelancerami, a ostatecznymi odbiorcami usług mają też obawy, co do lojalności freelancerów. Niektórzy , po jakimś czasie podkupują klientów. Konkurują głownie ceną. Dlatego wiele firm szkoleniowych, językowych, reklamowych czy konsultingowych, w obawie przed nieuczciwymi praktykami freelncerów narzuca im rygorystyczne zasady współdziałania.
Według Europejskiego Badania Przedsiębiorstw tylko 21 proc. firm decyduje się na współpracę z pracownikami niezależnymi. Do najważniejszych odbiorców usług freelancerów należy branża reklamowa, która szacuje, że w Polsce co piąte - ósme zlecenie wykonują freelancerzy. Rocznie średnie obroty dobrego specjalisty mogą sięgać ok. 150 - 200 tys. zł.
Freelancer z doświadczeniem może liczyć przeciętnie na 8 -10 tys. zł brutto miesięcznie, jednak zarobki wielu z nich są zdecydowanie wyższe. A , że "wolnych strzelców przybywa " w Polsce na popularności zyskuje też tzw. coworking polegający na tym, że specjaliści różnych zawodów pracujący do tej pory w domach, przenoszą swą aktywność zawodową do wspólnego biura. Mogą tam pracować oddzielnie, ale często nawiązują ze sobą relacje biznesowe. - Wspólne biuro to okazja do wymiany doświadczeń zawodowych i szansa na współpracę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które samodzielnie pozyskują zlecenia biznesowe .
Moda na coworking jest stosunkowo nowa - ponad 60 proc. respondentów korzysta z biura coworkingowego od niespełna roku. Z badań polskich coworkerów przeprowadzonych przez inFakt.pl we współpracy z 10 centrami coworkingowymi w Polsce oraz agencją badawczą 4P research mix wynika, że aż 71 proc. pytanych jako główny powód skorzystania z biura coworkingowego wymienia chęć oddzielenia pracy od życia prywatnego. Najczęściej wymienianą zaletą biura jest możliwość wymiany doświadczeń zawodowych z innymi użytkownikami, twórcza atmosfera pracy oraz nawiązywanie nowych kontaktów.