Raport Białoruś

Aleś Bialacki zgłoszony przez polskich posłów do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:44
Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został we wtorek wysłany do komitetu noblowskiego. Podpisało się pod nim 151 parlamentarzystów zarówno z PO, jak i z PiS.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

O wysłaniu listu intencyjnego z podpisami parlamentarzystów poinformował jeden z inicjatorów akcji Adam Lipiński (PiS). Lipiński zbierał podpisy posłów PiS, a posłów PO - poseł Platformy Robert Tyszkiewicz.

- Mamy nadzieję, że tym razem się uda i Bialacki dostanie w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla. Chcemy, aby działalność opozycji na Białorusi była uhonorowana. Bialacki jest jednym z najbardziej znanych działaczy opozycji białoruskiej, siedzi w więzieniu. Opozycja białoruska jest w szczególnie trudnym położeniu. Nagroda wzmocniłaby jej morale i możliwości działania - powiedział Lipiński.

Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", 24 listopada 2011 r. został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia za zatajenie dochodów wyjątkowo dużej wysokości. Nakazano mu też zapłacenie państwu 757,5 mln rubli białoruskich (ok. 90 tys. dol.). Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.

Bialacki oceniał, że wyrok ma motywy polityczne, ponieważ "Wiasna" pomagała osobom represjonowanym na Białorusi z przyczyn politycznych.

18 stycznia ubiegłego roku żona Bialackiego przelała zasądzoną sumę na konto sądu. Pieniądze pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez białoruskich obrońców praw człowieka.

Białoruski opozycjonista był już wielokrotnie zgłaszany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2012 roku znalazł się prawdopodobnie na tzw. krótkiej liście. Jego kandydatura jednak nie znalazła do tej pory uznania w oczach komitetu noblowskiego.

Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, a także byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Według agencji BiełTA obecnie w więzieniach Białorusi znajduje się około 30 tys. osób. "Wiasna" 11 osób uważa za więźniów politycznych.

IAR/PAP//agkm

***

Adres Alesia Bialackiego w kolonii w Bobrujsku (można wysyłać do niego listy i kartki)

Алесь Бяляцкі

Беларусь 213807, Магілёўская вобл., г. Бабруйск, вул. Сікорскага, 1, Папраўчая калонія №2, атрад №14.

***

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Urodziny Alesia Bialackiego za kratami. Apel o listy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:57
Niezależne białoruskie media apelują o przesyłanie życzeń dla Alesia Bialackiego. Ten znany obrońca praw człowieka i więzień polityczny obchodzi 51. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki pierwszym laureatem nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:44
Aleś Bialacki jest pierwszym nagrodzonym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i fundację Karta 77 za wybitne zasługi w obronie praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media na Białorusi o nagrodzie dla Bialackiego. ”Dla wszystkich, którzy podzielają jego wartości”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 07:20
Niezależne media piszą obszernie o nagrodzie dla Alesia Bialackiego.Odbierają ją jako wyraz pamięci i solidarności z tymi, którzy na Białorusi walczą o prawa człowieka i demokrację.
rozwiń zwiń