Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
05:25
Nowojorski korespondent BBC Nick Bryant bardzo sceptycznie oceniał po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ szanse międzynarodowej dyplomacji. Jak powiedział, uczestnicy posiedzenia spędzili dwie godziny nie na rozmowie o Ukrainie, tylko o formacie spotkania - czy pozwolić na jego transmisję.
To według niego daje pojęcie o tym, jakie znaczenie nadaje się temu co dzieje się na Ukrainie, choć jak zauważył, Kijów zyskał przynajmniej możliwość wyrażenia swoich obaw.
05:23
Z inicjatywy Londynu zwołano w sobotę w Nowym Jorku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, po którym brytyjski ambasador Mark Lyall Grant wyliczał inicjatywy swego rządu : "nasz premier kontaktował się z prezydentem Putinem, minister spraw zagranicznych z ministrem Ławrowem i tymczasowym prezydentem Ukrainy, uda się on w niedzielę do Kijowa."
Ambasador Mark Lyall Grant wyliczył też inicjatywy międzynarodowe. Poinformował, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkań Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej, NATO, OBWE i Rady Europy. Jego zdaniem społeczność międzynarodowa robi co może, by zapobiec dalszej eskalacji konfliktu.
)4:51
”Prawy Sektor” nie zwracał się do Doku Umarowa, by wsparł Ukrainę – powiedział Radiu Swaboda rzecznik tej organizacji Artiom Skoropadski. Dodał, że ogłoszenie tej treści pojawiło się, gdy profil jednego z administratorów strony i sama strona organizacji na portalu ”W kontakcie” zostały zhakowane.
04:32
Na całej Ukrainie mobilizacja. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij napisał na Facebooku, że do jego pomocnika już zadzwonili z komisji wojskowej i ma się tam stawić rano o 8.
04:22
Siedziba przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie Serhija Kunicyna została zajęta przez niezidentyfikowanych napastników - poinformował o tym sam Kunicyn. Powiedział, że rozmawiał z nielegalnie wybranym nowym szefem rządu Krymu na ten temat, tłumaczył mu, że przyjedzie zastępca sekretarza ONZ, szef MSZ, dyplomaci i nie będzie gdzie z nimi się spotkać. Jak stwierdził Kunicyn, w rozmowie z nim krymski premier Serhij Aksenow dał mu do zrozumienia, że nie o wszystkim decydują krymscy urzędnicy.
Prawie wszystkie strategiczne obiekty na Krymie są obecnie zajęte przez tzw. niezidentyfikowanych uzbrojonych ludzi, przypominających żołnierzy, tyle że bez oznakowania. 27 lutego zajęli oni siedziby parlamentu i rządu krymskiego, przy czym na budynku Wierchownej Rady powiesili rosyjską flagę, zdjąwszy wcześniej ukraińską. Podobnie wyglądające osoby zajmowały czasowo lub na stałe lotniska, stacje telewizyjne, blokowały posterunki graniczne, siedziby dowództw.
W sobotę Putin uzyskał zgodę Rady Federacji na wprowadzenie wojska na teren Ukrainy.
04:12
W Symferopolu w sobotę w ciągu dnia doszło do dziwnej strzelaniny. Jak opowiadają świadkowie, strzelano z broni maszynowej.
04:11
Premier Australii Tony Abbott wezwał władze Federacji Rosyjskiej do wycofania się z planów interwencji na Ukrainie.
Tony Abbott poparł oświadczenie prezydenta Baracka Obamy, który określił zachowanie władz Rosji jako naruszające normy prawa międzynarodowego. - Myślę, że będę wyrazicielem opinii większości Australijczyków gdy powiem: “ręce precz od Ukrainy!” - mówił rano premier Tony Abbott .
Rosja musi zrozumieć, że fakt interwencji wojskowej i mieszania w sprawy wewnętrzne sąsiadującego z nią kraju są nie do zaakceptowania przez społeczność międzynarodową - mówił Abbott.
Pytany o to czy Stany Zjednoczone powinny odpowiedzieć siłą na posunięcia Moskwy, powiedział, że w tym momencie nie chciałby spekulować na ten temat.
04:05
Jednak jeden z amerykańskich urzędników napisał, że w Kongresie rozpatruje się sprawę pomocy wojskowej dla Ukrainy.
04:03
Co może zrobić Obama? Amerykańskie media piszą sceptycznie o jego możliwościach nacisku na Rosję w kwestii Ukrainy.
Według "New York Times'a" USA mogą ostatecznie odwołać swój udział w szczycie G-8 w Soczi, zerwać rozmowy handlowe z Rosją i przesunąć w region swoją flotę. W Waszyngtonie mówi się też o możliwości wyrzucenia Rosji z grupy G-8.
03:47
- Jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych i konkretnych działań, by doprowadzić do złagodzenia napięć, poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry w opublikowanym wieczorem komunikacie {komunikat departamentu stanu]
Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że przeprowadził w sobotę konsultacje z szefami resortów zagranicznych na całym świecie, "w celu skoordynowania następnych kroków".
03:29
W związku z napiętą sytuacją na Krymie i innych częściach kraju na Ukrainie może zostać wprowadzony stan wyjątkowy, a nawet wojenny. W tej sprawie o godzinie 9 czasu polskiego zbierze się ukraińska Rada Najwyższa.
Od soboty Władimir Putin ma prawo samodzielnie, bez konsultacji, wydać rozkaz wkroczenia rosyjskiej armii na Ukrainę. Takiej zgody udzieliła mu rosyjska Rada Federacji.
(Ukraińskie wojsko w stanie gotowości bojowej. Źr. Rada Najwyższa/x-news)
02:26
Przed rozpoczęciem konsultacji Rady Bezpieczeństwa ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Sergejew wezwał wszystkich, by "zrobili, co w ich mocy", aby położyć kres "agresji Rosji".
Powiedział też, że Rosja odrzuciła propozycję Kijowa dotyczącą podjęcia natychmiastowych rozmów dwustronnych.
- Federacja Rosyjska brutalnie pogwałciła podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Sergejew w kuluarach.
Pytany po obradach przez dziennikarzy, czy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją odparł: "Nie. Nie prowadzimy wojny. Staramy się unikać jakichkolwiek starć. Jesteśmy prowokowani".
- Zamiast się za nas modlić, pomóc nam rozwiązać problemy z kryzysem (…), to zagłosowali za tym, by nas zabijać – mówił też ambasador Ukrainy przy ONZ w wywiadzie dla Radia Swaboda.
(Wideo: Rada Federacji zgodziła się na użycie wojsk na terytorium Ukrainy przez Putina)
Ambasador Ukrainy przy ONZ (CNN Newsource/x-news)
02:25
Ambasador Francji przy ONZ Gerard Araud podkreślił, że w obradach "nie chodzi dziś o to, by domagać się od Ukrainy, by wybrała między Wschodem a Zachodem". Francja domaga się rozwiązania politycznego, które "służyć będzie interesom ludu Ukrainy, zachowa integralność terytorialną i suwerenność kraju", ale też "weźmie pod uwagę niepokoje Rosji" - dodał Araud.
02:24
Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant potępił po posiedzeniu Rady wysłanie rosyjskich posiłków wojskowych na Krym. Uznał, że Rosja nie przedstawiła "żadnego usprawiedliwienia dla swoich posunięć militarnych na Krymie czy też na Ukrainie".
- Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy nie mogą być przedmiotem negocjacji - dodał Grant.
02:23
W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadziła, mimo obiekcji Rosji, otwarte posiedzenie ws. sytuacji na Ukrainie; potem kontynuowała obrady przy drzwiach zamkniętych.
Po zakończeniu spotkania ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała dziennikarzom: - Komunikat (Waszyngtonu) dla prezydenta (Rosji Władimira) Putina jest taki - wycofajcie wasze wojska i podejmijmy międzynarodowy dialog".
Power wezwała też ponownie do wysłania międzynarodowej misji mediacyjnej na Krym.
Wcześniej, podczas obrad RB Power powiedziała: "Najwyższy czas, aby skończyła się rosyjska interwencja na Ukrainie".
02:22
Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji. Ambasadorzy wezwali do poszanowania suwerenności Ukrainy. USA chce wysłania misji mediacyjnej na Krym. Francja chce rozwiązania, które spełni oczekiwania Ukrainy, ale weźmie pod uwagę niepokoje Rosji.
Rosja, stały członek Rady blokuje wszelkie głosowania nad dokumentami, które mogłyby skrytykować jej działania.
02:13
Kanada odwołuje ambasadora z Rosji na konsultacje, w związku z kryzysem na Ukrainie . Wstrzymuje też przygotowanie do szczytu G8 w Soczi. Poinformował o tym premier Kanady, Stephen Harper. Dodał, że Kanada jak najsurowiej potępia interwencję rosyjską na Ukrainie.
01:45
Rosyjscy deputowani i dyplomaci apelują do Unii Europejskiej i USA o potępienie działań ukraińskich nacjonalistów, a tymczasem wiceszef rosyjskiego rządu namawia rosyjskich nacjonalistów do obrony praw Rosjan na Ukrainie.
Dmitrij Rogozin zorganizował spotkanie grup nacjonalistycznych w siedzibie założonej przez niego partii ”Ojczyzna”. Według różnych źródeł partia wicepremiera uczestniczyła w tworzeniu na południu Ukrainy, w tym na Krymie, struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego. Rosyjscy nacjonaliści pod egidą wicepremiera podpisali oświadczenie, w którym zobowiązali się do ”obrony praw Rosjan na Ukrainie i w każdym miejscu na świecie”.
01:23
Rząd w Kijowie zaproponował stanowiska gubernatorów wpływowym oligarchom. Komentatorzy mówią o taktycznym ruchu nowych władz w Kijowie, mającym powstrzymać separatyzm i dezintegrację kraju. Według ukraińskich mediów Serhij Taruta zgodził się objąć stanowisko gubernatora Doniecka, a znany biznesmen Ihor Kołomojski gubernatora Dniepropietrowska.
Kołomojski pochodzi z Dniepropietrowska, jest wpływowym oligarchą, właścicielem klubu piłkarskiego Dnipro Dniepropietrowsk, a jednocześnie prezesem Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej na Ukrainie. Z kolei Taruta jest prezesem piłkarskiego klubu Metałurh Donieck.
01:22
Rozmawiając z dziennikarzami w kuluarach ONZ ambasador Ukrainy wezwał wszystkie kraje , by zrobiły wszystko co ich mocy, by położyć kres "agresji Rosji".
- Federacja Rosyjska brutalnie pogwałciła podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział Sergejew.
01:21
Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie w sobotę z prezydentem Francji Francois Hollande'em i premierem Kanady Stephenem Harperem. - Przywódcy ustalili, że suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialna muszą być respektowane - podał Biały Dom.
Przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie rosyjską interwencją na Ukrainie - poinformował Biały Dom w komunikacie.
Obama, Hollande i Harper uzgodnili, że będą koordynowali swe działania jak i współpracę z organizacjami międzynarodowymi i podkreślili "wagę jedności wspólnoty międzynarodowej w jej wspólnym poparciu dla prawa międzynarodowego oraz przyszłości Ukrainy i jej demokracji" - głosi oświadczenie.
Przywódcy zobowiązali się również do wspólnej pracy nad przygotowaniem pakietu pomocowego dla Ukrainy, gdy będzie wdrażała reformy i stabilizowała swoją gospodarkę.
01:16
Jacek Saryusz-Wolski mówił w Jedynce, że słowa szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton i innych przedstawicieli Unii o "bardzo głębokim zaniepokojeniu Unii Europejskiej sytuacją na Ukrainie" to dyplomatyczny żargon, który nie robi wrażenia na prezydencie Putinie. Europoseł przekonuje, że można jednak zrobić parę posunięć, pokazujących Rosji, że nie może robić co tylko chce.
- Unia może zagrozić Rosji sankcjami , od ekonomicznych po spersonalizowane sankcje wobec osób, które scenariusz siłowy realizują - mówił w Jedynce.
Saryusz-Wolski uważa też, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, jako sygnatariusze porozumień budapeszteńskich, gwarantujących Ukrainie integralność terytorialną, powinny wysłać swoje floty w pobliże granic Rosji . - To jest na pewno ten język, który Putin lepiej rozumie niż słowa zaniepokojenia - podkreśla polityk.
01:05
Marek Siwiec, europoseł TR, w TVN24 o wydaniu zgody przez Radę Federacji na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy:
"Ukraina uniknęła rozpadu. Przez tydzień od przewrotu nie nastąpił rozpad. Dopiero wtedy Rosjanie przystąpili do akcji po swojemu, od Krymu począwszy, gdy zobaczyli, że kraj sam się nie rozpadł. Mamy do czynienia z najbardziej ohydnym stalinowskim myśleniem, jakie dzisiaj zaprezentował prezydent Federacji Rosyjskiej.
Zagrywka z Krymem była przygotowywana od dawna (...), agresja już nastąpiła i trzeba to nazywać po imieniu. Jeżeli Putin nie mając jakiegokolwiek politycznego zaplecza na Ukrainie stawia na marionetki i na wojsko, to świadczy tylko o tym, że on już politycznie przegrał, a ile jeszcze złego się po drodze wydarzy, tego nie wiemy.
(...) Tydzień temu Putin był wielkim przegranym, bo tłum na Majdanie ogłosił powstanie nowej Ukrainy. Musiał załapać się na ochłapy - mówię o fragmentach, które musiał wydrzeć suwerennemu krajowi. Jeżeli przegra tym razem, będzie płacił wielką cenę wewnętrzną, i rzecz w tym, żeby zapłacił zewnętrznie".
01:04
Europoseł Polski Razem Paweł Kowal w TVN24 o wydanej przez Radę Federacji zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy:
"Nie zapominajmy, że dla Putina wojna jest stałym elementem umacniania pozycji w kraju. Kiedy jego pozycja w kraju pod jakimś względem się waha (...), on wywołuje wojny. Jesteśmy de facto już w tym stanie. Sama decyzja Rady Federacji z punktu widzenia prawa międzynarodowego była pogwałceniem norm. (Przez) sam fakt, że wojsko wyszło poza bazy, zostało złamane porozumienie charkowskie, nawet to zawarte przez Janukowycza.
(...)
Rada NATO-Rosja powinna wyraźnie zażądać powrotu żołnierzy rosyjskich do ich baz (...) i respektowania porozumień, które zawarła suwerenna Ukraina z Rosją. Powinniśmy bardzo wyraźnie powiedzieć, że domagamy się przywrócenia stanu zgodnego z prawem międzynarodowym .
Na tym etapie bardzo istotna jest reakcja wszystkich ludzi dobrej woli, nie tylko dyplomatyczna, ale także społeczna, myślę, że kluczowy jest także udział w demonstracjach".
01:03
Dariusz Rosati, były wiceminister spraw zagranicznych:
"Jeśli chodzi o działania wewnętrzne, trzeba postawić w stan pogotowia wszystkie siły porządku wewnętrznego, pilnować gmachów użyteczności publicznej, baz wojskowych, sprawiać wrażenie, że ten rząd kontroluje podległe mu służby i sytuację.
Jednocześnie Ukraina powinna głośno i stanowczo zwrócić się do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań, a przynajmniej o reakcję.
Co społeczność międzynarodowa może zrobić? Przede wszystkim nacisk dyplomatyczny, którego jeszcze nie ma. () Druga rzecz to zaostrzenie stosunków gospodarczych i politycznych. Zawieszenie rozmów handlowych (), sankcje to trzeci etap, do którego można przejść. Oligarchowie mają pieniądze na Zachodzie, nie jest tak, że Rosja może żyć w izolacji, jak się wydaje prezydentowi Putinowi.
Rada Bezpieczeństwa ONZ - niezależnie od tego, czy Rosja ma tam weto czy nie, ta sprawa musi tam stanąć. Nadzwyczajna konferencja OBWE i zwrócenie się do swoich partnerów w Europie, w tym do Polski, o wywołanie odpowiedniej reakcji Unii Europejskiej. (...) Kiedy nie ma reakcji UE, to znaczy, że Unia nie ma gotowego scenariusza.
Gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się znieść zakaz eksportu gazu łupkowego, cena gazu na rynkach światowych spadłaby o 20-30 procent. To byłby potężny cios w gospodarkę rosyjską, która jest oparta na dochodach z eksportu gazu i ropy. Myślę, że Putin nie zdaje sobie sprawy, że igra z ogniem".
00:45
Rosyjscy deputowani i dyplomaci apelują do Unii Europejskiej i USA o potępienie działań ukraińskich nacjonalistów, a tymczasem wiceszef rosyjskiego rządu namawia rosyjskich nacjonalistów do obrony praw Rosjan na Ukrainie.
Dmitrij Rogozin zorganizował spotkanie grup nacjonalistycznych w siedzibie założonej przez niego partii „Ojczyzna”. Według różnych źródeł partia wicepremiera uczestniczyła w tworzeniu na południu Ukrainy, w tym na Krymie struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego. Rosyjscy nacjonaliści pod egidą wicepremiera podpisali oświadczenie, w którym zobowiązali się do „obrony praw Rosjan na Ukrainie i w każdym miejscu na świecie”.
00:30
Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział w rozmowie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, że interwencja Rosji na Ukrainie zdestabilizuje sytuację w regionie i " zagrozi bezpieczeństwu Europy " - poinformował w sobotę rzecznik Pentagonu admirał John Kirby.
- Minister Hagel podkreślił, że jeśli sytuacja (na Ukrainie) nie zmieni się, to powstanie ryzyko dalszej destabilizacji regionu, a Rosji grozi izolacja w społeczności międzynarodowej - poinformował Kirby w komunikacie na temat telefonicznej rozmowy ministrów USA i Rosji.
00:07
Według agencji RIA-Nowosti Putin i komunikatu Kremla powiedział Obamie, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony ludzi mieszkających na Ukrainie.
- W przypadku dalszego rozprzestrzeniania się przemocy na wschodnie regiony Ukrainy i Krym Rosja rezerwuje sobie prawo do obrony swoich interesów i żyjącej na tym terenie rosyjskojęzycznej ludności – tak cytuje słowa Putina służba prasowa Kremla.
[komunikat Kremla]
23:59
Prezydent USA Barack Obama wyraził w sobotniej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem "głębokie zaniepokojenie oczywistym pogwałceniem suwerenności Ukrainy". Wezwał Rosję do wycofania wojska do baz i o nieingerowanie w innych miejscach Ukrainy.
W komunikacie informującym o trwającej 90 minut rozmowie prezydentów Biały Dom podkreślił też, że " Stany Zjednoczone potępiają militarną interwencję Rosji na terytorium Ukrainy (...), która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego".
Komunikat Białego Domu informuje też, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi.
[komunikat na stronie Białego Domu]
23: 30
Ambasador USA przy ONZ Samantha Power wezwała podczas sobotniego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ do natychmiastowego wysłania na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów ONZ i OBWE, by zapobiec dalszej eskalacji napięć.
- Działania Rosjan na Ukrainie są pogwałceniem suwerenności Ukrainy, a także zagrażają międzynarodowemu bezpieczeństwu i pokojowi - powiedziała Power.
Zaapelowała o "bezzwłoczne wysłanie" obserwatorów ONZ i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę, ponieważ Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadziła w sobotę za zamkniętymi drzwiami kolejne konsultacje w sprawie sytuacji na Ukrainie, w tym na Krymie. Posiedzenie zwołano z inicjatywy Wielkiej Brytanii. To drugie posiedzenie 15 ambasadorów krajów członkowskich RB ONZ, zwołane w trybie pilnym w ciągu dwóch dni.
23:13
Prorosyjskie władze Krymu zdecydowały, że stworzą miejscowe oddziały Berkutu (jednostki zostały zlikwidowane niedawno przez nowego szefa MSW).
Generalna Prokuratura Ukrainy ostrzegła jednak, że ta decyzja jest niezgodna z prawem.
23:12
Roman Kuźniar o sprawie Krymu w Jedynce: Rosja się zagalopowała. >>>
23:02
Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w niedzielnym spotkaniu polityków u premiera Donalda Tuska i w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - dowiedziała się PAP od rzecznika partii Adama Hofmana.
- Sytuacja jest wyjątkowa. Liczymy na to, że rozmowa zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek będzie poważna - powiedział Hofman.
O zwołaniu RBN poinformował w sobotę wieczorem prezydent Bronisław Komorowski.
(TVN24/x-news)
22:52
Polskie MSZ apeluje do rodaków przebywających na Ukrainie o zachowanie szczególnej ostrożności. To w związku z ostatnimi wydarzeniami na Krymie oraz demonstracjami w miastach wschodniej Ukrainy. Resort spraw zagranicznych zastrzega też, że dalszy rozwój wypadków w tym regionie jest nieprzewidywalny.
Jak czytamy w komunikacie polskiego MSZ, zasadne jest powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna. Jednocześnie resort stanowczo odradza podróżowania do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego, Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol. Polacy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.
Wszystkie osoby przebywające w wymienionych obszarach powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat. Z kolei w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa powinny kontaktować się bezpośrednio z konsulatami w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu .
22:45
Parlament Rosji autoryzował działania wojenne (na Ukrainie). Są one zagrożeniem dla integralności i suwerenności Ukrainy (…) Chcemy wyjaśnień od Rosji, dlaczego podjęto takie decyzje – mówił ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa przy ONZ.
22:41
Ambasador USA przy ONZ: działania znaczą więcej niż słowa; wojska rosyjskie muszą się wycofać . Przedstawicielka Waszyngtonu zaznaczyła, że Rosja często podkreśla zasadę świętości granic, natomiast jej działania na Ukrainie to naruszanie integralności tego państwa.
- Prowokacje rosyjskie mogą doprowadzić sytuację do punktu wrzenia – mówiła.
22:34
Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy już w niedzielę . Poinformował o tym na Twitterze sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Rasmussen napisał, że również w niedzielę odbędzie się posiedzenie ukraińsko-natowskiej komisji.
Twitter
22:31
Francja uważa, że powinno się zrobić wszystko, aby uniknąć interwencji Rosji na Ukrainie . Był to jeden z tematów rozmowy prezydenta Francji Francoisa Hollande'a z premierem Donaldem Tuskiem na temat sytuacji na Ukrainie.
Hollande uważa, że użycie siły przez Rosję stwarza realne zagrożenie podziału terytorialnego Ukrainy i może być zamachem na jej suwerenność. W komunikacie wydanym przez Pałac Elizejski oficjalnie podano, że problem ten był omawiany w rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem. Według tego samego źródła, obydwaj mężowie stanu podzielają niepokój wywołany decyzją rosyjskiej Rady Federacji, zezwalającą na interwencję regularnych jednostek wojsk rosyjskich na Ukrainie.
Według mediów francuskich, szef polskiego rządu jest lepiej niż przywódcy wielu innych państw Unii zorientowany w tym, co naprawdę się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów i w sytuacji geopolitycznej tej części Europy. Nad Sekwaną opinie co do Ukrainy są podzielone. Francuska lewica tradycyjnie broni Rosji twierdząc, że ma ona prawo do ochrony swoich witalnych obiektów, związanych z jej bezpieczeństwem, w tym baz na Krymie. Lewica francuska nazywa Euromajdan ”puczem nacjonalistów” – czyli dokładnie tak, jak od miesięcy przedstawia ich oficjalna państwowa propaganda w Rosji i wszystkie tamtejsze państwowe media.
22:25
Żołnierze rosyjscy nielegalnie wkroczyli na terytorium Ukrainy na Krymie; są już na miejscu, ich liczba tylko rośnie - mówił ambasador ukraiński przy ONZ.
Trwają nadzwyczajne konsultacje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy.
22:20
Ukraina zwróciła się w sobotę do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozważenie wszelkich możliwych mechanizmów obrony jej integralności terytorialnej.
- Właśnie zakończyło się moje spotkanie z partnerami z USA i UE. Przekazaliśmy im odpowiednie apele i listy. Przekazaliśmy również apel do NATO z prośbą o rozpatrzenie zastosowania wszelkich możliwości obrony integralności terytorialnej Ukrainy, obrony ukraińskiego narodu i ochrony wszystkich obiektów jądrowych, które znajdują się na terytorium Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.
Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że nie udało mu się na razie nawiązać kontaktu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Na razie brak dialogu z moim rosyjskim kolegą. Mimo naszych apeli o rozmowę telefoniczną, nie udało nam się dodzwonić do pana Ławrowa, choć mam nadzieję i zapraszam go na spotkanie, rozmowę i omówienie wszystkich kwestii między Ukrainą a Rosją - powiedział Deszczyca na briefingu w Kijowie.
Minister dał też do zrozumienia, że Ukraina nie zamierza odwoływać na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie w odpowiedzi na analogiczny krok strony rosyjskiej. - Opowiadamy się za wykorzystaniem dyplomatycznych instrumentów, w tym na szczeblu ambasad, by uregulować sytuację - oznajmił Deszczyca.
22:11
Polska chce zwołania Rady Północnoatlatyckiej w sprawie Ukrainy w trybie pilnym. Chodzi o naruszenie artykułu 4 Karty Północnoatlantyckiej - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
(TVN24/x-news)
22:10
Zespół doradców prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego spotkał się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie i ewentualne działania polityczne, jakie może podjąć Biały Dom - poinformował przedstawiciel administracji USA.
W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli minister obrony Chuck Hagel, szef CIA John Brennan, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey i koordynator amerykańskich służb wywiadowczych James Clapper. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.
22.02
Prezydent Bronisław Komorowski zwołał na poniedziałek na godzinę 8 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie .
(TVN24/x-news)
21.59
P. o prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow: wzmocniliśmy ochronę infrastruktury strategicznej, w tym obiektów atomowych i lotnisk
21.52
Prezydent USA Barack Obama zorganizował naradę z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego. Udział w niej bierze między innymi szef kolegium połączonych sztabów, generał Martin Dempsey.
21.51
Julia Tymoszenko nie wybiera się do Moskwy na rozmowy w sprawie uregulowania sporu wokół Krymu. Na oficjalnej stronie liderki partii "Batkiwszczyna" napisano, że na razie Tymoszenko prowadzi konsultacje w Radzie Najwyższej z przywódcami opozycyjnych sił politycznych, przedstawicielami władz i rządu na temat uregulowania sytuacji politycznej. Wcześniej rosyjskie media powołując się na ukraińską agencję UNN podawały, że Julia Tymoszenko pojedzie w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w sprawie Krymu
21.41
Rosyjski minister kultury Władimir Medynski uważa, że Europa nie zdaje sobie sprawy, kim są ukraińscy nacjonaliści spod znaku Bandery. Urzędnik urodzony na Ukrainie twierdzi, że tak jak państwa Zachodu lekceważyły Hitlera, tak dziś lekceważą ukraińskich neofaszystów.
21.38
Rada Miejska Doniecka wezwała do zorganizowania referendum w sprawie statusu regionu, w którym rosyjski i ukraiński są równorzędnymi językami urzędowymi.
21.30
Dwa rosyjskie okręty wojenne pojawiły się u wybrzeży Sewastopolu - podaje Interfax.
21.02
Według premiera Wielkiej Brytanii uważa, że nie ma żadnego wytłumaczenia dla zagranicznej interwencji militarnej na Ukrainie. David Cameron powiedział, że wszyscy muszą teraz działać, by zapobiec eskalacji.
20.59
Szef NATO Anders Fogh Ramussen stwierdził, że Moskwa "musi respektować suwerenność, integralność terytorialną i granice Ukrainy". Podkreślił też, że napięcia na Krymie powinny być jak najszybciej zmniejszone.
20.54
Szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko opowiedziała się za natychmiastowym zwołaniem Rady Najwyższej Ukrainy, a także za podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
20.43
Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy: wojskowa interwencja doprowadzi do wojny i końca wszelkich stosunków z Moskw. Więcej >>>
20.40
Berkut rozwiązany, Berkut wraca - na Krym. Prorosyjskie władze Autonomicznej Republiki Krymu powołały oddziały specjalne milicji pod tą samą nazwą. Wcześniej władze w Moskwie ogłosiły przyznanie dziewięciu byłym berkutowcom paszportów rosyjskich.
20.38
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uznała to za "nieuzasadnioną eskalację napięć" działania Rosji w sprawie Krymu.
20.37
P. o prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.
20.22
Ministerstwo energetyki Rosji informuje, że związku z niedotrzymaniem przez Ukrainę zobowiązań dotyczących regulowania należności za gaz nie ma sensu przedłużania na II kwartał porozumienia o obniżeniu ceny surowca
20.21
Przewodniczący Medżlisu (parlamentu) krymskich Tatarów: sytuację na Krymie i na Ukrainie może w chwili obecnej uratować tylko reakcja wspólnoty międzynarodowej
20.20
Aleksander Alesin , niezależny białoruski ekspert wojskowy uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy. Jego zdaniem, amerykańskie okręty mogą jednak wejść na Morze Czarne, ale tylko dla zademonstrowania swojej obecności.
20.12
Dmytro Jarosz , lider nacjonalistycznego ukraińskiego "Prawego Sektora" wzywa na pomoc najbardziej poszukiwanego w Rosji terrorystę Doku Umarowa . Apeluje, by "podjął zbrojne działania przeciwko Rosji".
Czytaj więcej >>>
19.55
Prezydent Czech Milosz Zeman porównał decyzję Moskwy o możliwości wysłania wojsk rosyjskich na Krym do interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r.
19.53
Amerykański minister obrony Chuck Hagel rozmawiał z szefem resortu obrony Rosji Siergiejem Szojgu - poinformował anonimowy przedstawiciel władz USA. Dodał, że Stany Zjednoczone koncentrują się na dyplomatycznych rozwiązaniach kryzysu wokół Krymu.
19.44
W Kancelarii Premiera trwa narada w sprawie sytuacji na Ukrainie. Premier Tusk rozmawia z ministrami spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej na konferencji zapowiedział, że spotka się z liderami partii w sprawie sytuacji za naszą wschodnią granicą.
19.43
Już ponad 2 tysiące osób na Facebooku zgłosiło chęć udziału w manifestacji solidarności z Ukrainą przed ambasadą Rosji w Warszawie . Organizatorem manifestacji jest nieformalna grupa nazywająca siebie "Euromajdanem Warszawa".
(TVN24/x-news)
19.22
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał do poszanowania jedności i suwerenności Ukrainy. Naruszenie suwerenności kraju "jest nie do pomyślenia w XXI wieku na kontynencie europejskim" - powiedział.
19.12
Rada Najwyższa Ukrainy może w poniedziałek uchwalić wprowadzenie stanu wyjątkowego albo stanu wojennego - powiadomił wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu, Rusłan Koszuliński.
19.01
Piotr Kościński, analityk PiSM: Putin będzie rozgrywał sprawę Krymu , żeby utrzymać niepokój na Ukrainie. Rosyjskiemu prezydentowi nie opłaca się atak na Ukrainę na dużą skalę, bo nawet w przypadku militarnej wygranej, Rosja zostałaby z nieprzejednanym wrogiem
19.00
Julia Tymoszenko pojedzie w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w sprawie uregulowania sporu wokół Krymu - podają rosyjskie media, powołując się na ukraińską agencję UNN.
Czytaj więcej >>>
18.37
Rzecznik Kremla: Władimir Putin nie podjął jeszcze ani decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę, ani o odwołaniu do Moskwy ambasadora Federacji Rosyjskiej w USA
Czytaj więcej >>>
18.32
Deputowany Dumy Państwowej Leonid Słucki uważa, że Zachód a zwłaszcza Stany Zjednoczone, nie biorąc pod uwagę eskalacji przemocy, nadal prowadzą swoją grę na Ukrainie.
18.29
Kanclerz Niemiec Angela Merkel śledzi z niepokojem decyzje podejmowane przez rosyjską Radę Federacji - powiedział zastępca rzecznika rządu Georg Streiter. Merkel ponowiła apel do Rosji o poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy.
18.10
Ołeh Laszko, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy: to jest wojna!
(Espreso TV/x-news)
18.08
Witalij Kliczko, szef partii UDAR: należy ogłosić powszechną mobilizację w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy
Czytaj więcej >>>
18.07
Biały Dom na razie milczy w sprawie decyzji rosyjskiej Rady Federacji o użyciu sił zbrojnych na Ukrainie.
18.05
Rada Bezpieczeństwa Ukrainy obraduje w trybie pilnym w związku z decyzjami Kremla o wprowadzeniu rosyjskich wojsk na Krym. W poniedziałek też w trybie pilnym zbiera się ukraiński parlament.
18.00
Premier Donald Tusk chce zwołania Rady Europejskiej oraz Rady Północnoatalntyckiej w sprawie sytuacji na Ukrainie. Czytaj więcej >>>
(TVN24/x-news)
17.58
Jurij Łucenko, były szef ukraińskiego MSW do ludzi na Majdanie: na razie należy powstrzymać i nie dolewać oleju do ognia, który chce rozpalić Kreml. (...) Moskwa tylko czeka na obrazki, które pozwolą jej uzasadnić zbrojną interwencję
(Espreso TV/x-news)
17.45
Rosja, Rosja!" oraz "Putin, Putin!" skandowali mieszkańcy Symferopola na Krymie po wiadomości, że rosyjski prezydent Władimir Putin zwrócił się do wyższej izby parlamentu swego kraju o zgodę na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej >>>
17.43
Szef BBN Stanisław Koziej: wydarzenia na Krymie to pełzanie w stronę większej interwencji, wystąpienie Putina do parlamentu w sprawie użycia wojsk nie zmienia istoty sprawy, to element wojny informacyjnej.
17.27
P.o prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow o decyzji rosyjskiej Rady Federacji: to jawna agresja przeciwko suwerennej Ukrainie
17.25
- Bracia Ukraińcy, od was zależy, czy jutro będziemy budować wolną Ukrainę, czy kraj nasz pogrąży się w długim, obywatelskim powstaniu, wspieranym przez zbrojną interwencję rosyjskich wojsk - mówił na Majdanie premier rządu tymczasowego Ukrainy Arsenij Jaceniuk . W ten sposób zwrócił się do mieszkańców tych regionów, które są uważane za prorosyjskie
17.22
Nadzwyczajne konsultacje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Spotkanie, zwołane z inicjatywy Wielkiej Brytanii, rozpocznie się za 2,5 godziny w Nowym Jorku.
17.17
Oficer byłych ukraińskich oddziałów Berkut pokazuje swój nowy paszport w rosyjskim konsulacie w Symferopolu. Czytaj więcej >>>
fot. PAP/EPA/ARTUR SHVARTS
17.10
W poniedziałek o godzinie 13 odbędzie się nadzwyczajna posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z sytuacją na Ukrainie.
Czytaj więcej >>>
17.09
Ukraiński politolog Nedim Useinov: Władimir Putin gwałci memorandum budapesztańskie .
Dokument podpisany 20 lat temu zobowiązywał sygnatariuszy (Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska i Wielka Brytania) do gwarancji integralności i niepodległości Ukrainy w zamian za rezygnację przez nią z posiadania broni nuklearnej.
16.54
Wiceminister MSZ Rosji Grigorij Karasin : ewentualne użycie rosyjskich wojsk na Ukrainie może nie nastąpić szybko.
16.50
Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em wyraził głębokie zaniepokojenie rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy.
16.48
Premier Donald Tusk wezwał na pilne spotkanie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w związku z rozwojem sytuacji na Krymie.
16.44
Wysłannik ONZ przerywa misję na Ukrainie. Robert Serry miał podjąć próbę zmniejszenia napięcia na Krymie.
16.35
Kandydat na prezydenta Ukrainy Witalij Kliczko potępił wydarzenia na Krymie, oceniając je jako "niesłychaną agresję Rosji" oraz "zbrojny najazd".
16.34
Rosyjska Rada Federacji zwróciła się do prezydenta Władimira Putina o odwołania do Moskwy ambasadora Rosji z Waszyngtonu.
16.23
PILNE: Rada Federacji zgodziła się na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej >>>
(Espreso TV/x-news)
16.12
Wiceprzewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu Jurij Worobiow przedstawiając sytuację na Ukrainie powiedział, że "bojownicy z Majdanu byli szkoleni na Litwie i w Polsce.
16.06
Komisja Obrony i Komisja Spraw Zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, poparły wniosek prezydenta Władimira Putina w sprawie wydania zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.
16.05
Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague poinformował, że w rozmowie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem zaapelował o deeskalację sytuacji na Krymie. "Skrajne zaniepokojenie" doniesieniami o ruchach wojsk na Krymie wyraziła Francja.
16.03
W Charkowie zwolennicy integracji z Rosją pobili miejscowych uczestników Euromajdanu i zawiesili rosyjską flagę na ratuszu.
Czytaj więcej >>>
15.45
Nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji Unii Europejskiej ws. Ukrainy ma prawdopodobnie odbyć się w poniedziałek.
Czytaj więcej >>>
15.30
Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Rada rozpatrzy wniosek prezydenta Władimira Putina o zgodę na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. We wniosku jest mowa o Autonomicznej Republice Krymu. Do dokumentu dołączone jest krótkie uzasadnienie, z którego wynika że Władimir Putin uznał, iż na terytorium Ukrainy zagrożone jest życie obywateli Rosji.
15.04
Dziesiątki rannych demonstrantów w Charkowie. Uczestnicy prorosyjskiej demonstracji odnieśli obrażenia podczas próby wdarcia się do budynku lokalnych władz - informuje agencja afp.
15.00
Prezydent Rosji Władimir Putin złożył wniosek do parlamentu o zgodę na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.
Czytaj więcej >>>
14.40
Przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko nie wykluczyła możliwości wysłania ograniczonego kontyngentu rosyjskich wojsk na Krym w celu ochrony baz Floty Czarnomorskiej i rosyjskich obywateli.
14.25
PILNE: Do grupy ukraińskich okrętów zbliżają trzy rosyjskie okręty rakietowe i krążownik "Moskwa" - informują służby graniczne Ukrainy.
14.23
Mianowanie przez Radę Najwyższą Krymu Siergieja Aksjonowa na stanowisko szefa krymskiego rządu odbyło się z naruszeniem konstytucji Ukrainy oraz Krymu - głosi dekret przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
Czytaj więcej >>>
14.16
MSZ Ukrainy: Moskwa odmawia konsultacji z Kijowem w sprawie Memorandum Budapeszteńskiego. Rosja jest jednym z państw-sygnatariuszy umowy z 1994 roku, które zagwarantowały Ukrainie jej nienaruszalność granic w zamian za zrezygnowanie przez Ukrainę z arsenału atomowego.
13.50
Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Tematem rozmowy była sytuacja na Krymie. Prezydent zapewnił Ołeksandra Turczynowa o polskim wsparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie, Bronisław Komorowski potępił próby destabilizacji sytuacji politycznej w kraju i wyraził jednoznaczne wsparcie dla ukraińskich starań o utrzymanie integralności terytorialnej - poinformował Jaromir Sokołowski z Kancelarii Prezydenta.
13.44
Francuscy politycy z niepokojem mówią o sytuacji na Ukrainie. Szef MSZ Laurent Fabius komentując rozwój sytuacji w tym rejonie Ukrainy wezwał strony konfliktu do powstrzymania się przed dalszymi akcjami, które mogą zaognić sytuację.
13.37
Prorosyjskie wiece w Charkowie i Doniecku. Uczestnicy demonstracji w Doniecku, mateczniku Wiktora Janukowycza, trzymają rosyjskie flagi, sztandar partii "Rosyjski Blok" i transparenty z napisami "Donbas z Rosją", "Berkut z narodem, naród z Berkutem", "Donbas - wstawaj". W trakcie wiecu rosyjski sztandar zawisł na gmachu władz administracyjnych miasta.
Demonstranci deklarowali, że wspierają "aspiracje Krymu przyłączenia się do Rosji".
13.32
- Sytuacja na półwyspie staje się coraz bardziej niebezpieczna - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest w ścisłym kontakcie telefonicznym z Kijowem, Moskwą i Waszyngtonem. Według niej, niezwykle ważne jest utrzymanie integralności Ukrainy.
- Kto teraz dolewa oleju do ognia poprzez słowa lub czyny, świadomie dąży do dalszej eskalacji konfliktu - twierdzi minister spraw zagranicznych Niemiec. Według niego, wszystko co Rosja robi na Krymie, musi być w zgodzie z suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy oraz umów dotyczących stacjonowania Floty Czarnomorskiej. Steinmeier dodał, że Rosja powinna bezzwłocznie i jasno wyjaśnić cele oraz intencje wojsk, które działają na Krymie.
13.27
Obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otwiera listę 18 ukraińskich obywateli, którym w władze Austrii zamroziły fundusze ulokowane w tamtejszych bankach. W spisie znalazł się też były szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew. Na liście opublikowanej przez Wiedeń znalazł się też najstarszy syn Wiktora Janukowycza - Aleksander, który jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie.
czytaj więcej>>>
13.15
Ważne i demokratyczne wybory na Ukrainie nie są obecnie możliwe - głosi oświadczenie rosyjskiej Dumy. Przewodniczący klubu partii Jedna Rosja Władimir Wasiliew powiedział dziennikarzom, że na Ukrainie "grupy młodzieży z bronią w rękach uprawiają samowolę", zagrażając ludności, w tym funkcjonariuszom Berkutu lub prokuratury. Jak dodał, jednym z głównych działań prowadzonych w Kijowie jest "walka z językiem rosyjskim".
12.55
Okręty ochrony granicy morskiej państwowej służby pogranicza Ukrainy zostały postawione w stan gotowości bojowej i wychodzą w morze - poinformowała służba pograniczna Ukrainy.
Czytaj więcej >>>
12.44
Rosja prowokuje. Ruchy militarne mają na dwa cele. - Po pierwsze chce zobaczyć jak zareaguje świat, czy bardzo będzie stawał w obronie Ukrainy. A po drugie: czy bardzo nerwowo zareagują siły ukraińskie - powiedziała Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, wieloletnia korespondentka z Rosji.
(źródło: TVN24/x-news)
12.42
Rada Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o podjęcie działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji na Krymie.
Rada Dumy to odpowiednik Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.
czytaj więcej>>>
12.35
Ukraina może stracić rabat na rosyjski gaz - podał rzecznik Gazpromu Sergiej Kuprijanow.
czytaj więcej>>>
12.30
Międzynarodowy port lotniczy w stolicy Autonomicznej Republiki Krymskiej, Symferopolu został tymczasowo zamknięty. Nie przewiduje się żadnych startów ani lądowań na tym lotnisku.
12.17
Premier Autonomicznej Republiki Krymu przyznał, że żołnierze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej chronią wiele ważnych budynków na Krymie - podała agencja Interfax. Żołnierze przejęli kontrole między innymi nad budynkiem parlamentu oraz wojskowymi lotniskami w Sewastopolu oraz w miejscowości Kirowskoje na wschodzie półwyspu, które służy głównie jako baza transportowa dla sił powietrznych.
(źródło: atr.ua/x-news)
czytaj więcej>>>
12.03
- Sytuacja w Autonomii jest pod kontrolą. Nawiązaliśmy przy tym współpracę z Flotą Czarnomorską ochrony obiektów ważnych dla życia Autonomii - powiedział premier republiki Siergiej Aksjonow.
12.00
Referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii Krymu zostało przyspieszone - odbędzie się 30 marca, a nie, jak wcześniej zaplanowano - 25 maja - poinformował w sobotę rosyjski kanał telewizyjny Wiesti-24.
Stacja powołała się na słowa premiera Autonomicznej Republiki Krymu Siergieja Aksjonowa.
- Taka decyzja została podjęta na pierwszym posiedzeniu nowego rządu - podały "Wiesti 24". Premier tłumaczył przyspieszenie daty referendum zaistniałą "koniecznością".
czytaj więcej>>>
11.56
Przywódcy krymskich Tatarów wezwali swych rodaków do obrony miejsc kultu muzułmańskiego przed wojskowymi w rosyjskich mundurach. Tatarzy mają w tym celu tworzyć oddziały samoobrony.
11.50
Krym może stać się widownią geopolitycznej konfrontacji między Wschodem a Zachodem. Putin boi się wpływu związanej z Zachodem Ukrainy na społeczeństwo rosyjskie - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Gazeta ocenia, że konflikt o Ukrainę jest dużo poważniejszy niż wojna w Gruzji w 2008 roku.
Ukraina jest "dużym krajem leżącym w miejscu przecięcia kilku stref wpływów". Kierownictwo w Moskwie uważa ten kraj za niezbędny element dla realizacji swych planów. Ukraina odgrywa też centralną rolę w historycznej świadomości Rosjan. Fakt, że po przewrocie w Kijowie nowe kierownictwo Ukrainy chce wejść na drogę prowadzącą do Europy, uważany jest nie tylko przez prezydenta Władimira Putina za porażkę Rosji - czytamy w "FAZ".
11.46
Rosyjska Flota Czarnomorska zaangażowana w ochronę najważniejszych obiektów Autonomii - poinformował premier Krymu.
11.44
Konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Symferopolu rozpoczyna wydawanie rosyjskich paszportów funkcjonariuszom Berkuta. Moskwa podkreśliła, że zakończyła przygotowania do tej operacji.
czytaj więcej>>>
11.40
- Polska jest zaniepokojona sytuacją i apeluje o to, aby zaniechano prowokacyjnych ruchów wojsk na Krymie, żeby we właściwy sposób, w ramach dialogu międzynarodowego i w ramach OBWE, starać się tę sytuację regulować - oświadczył szef MON Tomasz Siemoniak. Według niego, sytuacja jest poważna. - Dalsze wydarzenia, zależy od liderów Rosji, od liderów Ukrainy - powiedział minister.\
czytaj więcej>>>
11.33
Na Krymie doszło do próby przejęcia ukraińskiej bazy artyleryjskiej. Akcję w miejscowości Pierewalne, 20 kilometrów od Symferopola, podjęły rosyjskie wojska poruszające się nieoznakowanymi pojazdami.
Uzbrojeni ludzie w mundurach bez oznaczeń próbowali również zajmować kolejne lotniska. Ludzie słyszeli też strzały w okolicach Sudaku, tam także jest część ukraińska - powiedział IAR Aleksandr Jankowski, dziennikarz pracujący na Krymie.
11.30
Arsenij Jaceniuk podkreślił, że obecność rosyjskich wojskowych ma wystraszyć potencjalnych turystów i skierować ich do rosyjskich kurortów Soczi. Zdaniem premiera Ukrainy, jeśli Rosja nadal będzie pozwalać swoim żołnierzom na "spacerowanie z bronią" po terytorium krymskiej autonomii to turystyka Krymu mocno ucierpi.
11.23
W Symferopolu na Krymie rozszerza się obszar kontrolowany przez ludzi w mundurach rosyjskiego wojska, ale bez wyraźnych oznaczeń. Dotyczy to terenu wokół budynku parlamentu Krymu oraz siedziby rządu. Wojskowi patrolują już nie tylko najbliższe otoczenie obu gmachów, ale także sąsiednie place i skwery. Nie dopuszczają tam żadnych mieszkańców miasta.
Napięta sytuacja na Krymie. Niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni patrolują ulice stolicy republiki. FOT.:EPA/ARTUR SHVARTS
11.00
Szef MSZ Radosław Sikorski potępił interwencję "sił rosyjskojęzycznych i rosyjskich" na Krymie. Według ministra, to drastyczne złamanie konwencji OBWE. Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkań najważniejszych zachodnich gremiów w sprawie Ukrainy.
10.55
Rosja jest bardzo poważnie zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami na Krymie, gdzie w nocy z piątku na sobotę przysłani z Kijowa niezidentyfikowani uzbrojeni ludzie usiłowali przejąć budynek MSW Republiki Autonomicznej Krym - poinformowało w internecie rosyjskie MSZ. Według Rosjan, "w rezultacie podstępnej prowokacji ucierpieli ludzie". - Dzięki zdecydowanym działaniom oddziałów samoobrony, próbę przejęcia budynku MSW udaremniono. Ostatnie wydarzenia potwierdzają dążenie znanych politycznych kręgów w Kijowie do zdestabilizowania sytuacji na półwyspie - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.
Resort wzywa "tych, którzy wydają podobne rozkazy z Kijowa, do powściągliwości". "Uważamy za skrajnie nieodpowiedzialne dalsze zaognianie i tak napiętej sytuacji na Krymie" - czytamy w oświadczeniu.
10.40
Szef polskiej dyplomacji skraca wizytę w Iranie i wraca do Warszawy. Decyzja Radosława Sikorskiego ma związek z wydarzeniami na Ukrainie.
10.16
Dziesiątki uzbrojonych w karabiny kałasznikow mężczyzn w uniformach bez dystynkcji zajęły pozycje w pobliżu gmachu parlamentu w Symferopolu na Krymie - podała agencja Interfax-Ukraina.
Ustawiono też trzy stanowiska karabinów maszynowych. Uzbrojeni ludzie są także przed budynkiem Rady Ministrów Krymu.
10.05
Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali w Teodozji na Krymie uzbrojonego rosyjskiego żołnierza, który próbował przeniknąć do jednostki wojskowej - powiedział na posiedzeniu rządu minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch.
czytaj więcej>>>
10.00
- Jeśli rząd Rosji niezwłocznie nie wycofa wojsk w miejsca stałej dyslokacji, odpowiedzialność za eskalację kryzysu będzie spoczywać na Federacji Rosyjskiej. My, jako rząd Ukrainy, nie robimy ani jednego kroku, który mógłby sprowokować konfrontację - podkreślił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
09.58
Analityk wojskowy: Rosja nie zdecyduje się na interwencję zbrojną na Krymie. - Na obecnej już niestabilnej sytuacji na półwyspie i tak zyskuje - mówi IAR Piotr Maciążek, analityk portalu Defense24.pl.
09.47
Kreml nie zostawi Krymu bez pomocy - twierdzi "Niezawisimoj Gazieta". Według gazety. Rosja nie zostawi bez uwagi oświadczenia premiera Krymu Siergiej Aksjonow. Szef rządu apeluje do prezydenta Rosji o zapewnienie spokoju w republice.
09.30
- Ukraina nie ulega prowokacji i żąda od Rosji natychmiastowego wycofania swoich żołnierzy z powrotem w miejsca ich stałego przebywania - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Według niego, "nieadekwatna obecność żołnierzy rosyjskich w autonomii krymskiej to nic innego jak prowokacja.
09.28
- W kontekście ostatnich wydarzeń na Krymie Polska zdecydowanie wzywa do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy, przestrzegania prawa międzynarodowego - napisał w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSZ rzecznik prasowy resortu Marcin Wojciechowski.
Ministerstwo apeluje także do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. - Wszelkie decyzje podejmowane w najbliższym czasie, w tym o charakterze wojskowym, mogą mieć niepowetowane konsekwencje dla porządku międzynarodowego. Apelujemy o zaprzestanie prowokacyjnych ruchów wojsk na Półwyspie Krymskim - głosi oświadczenie.
Jednocześnie resorty kierowany przez Radosława Sikorskiego wzywa państwa-sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 roku do "respektowania i realizacji swych zobowiązań".
Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 roku.
Wieczorne wystąpienie prezydenta USA. Barack Obama przestrzega Rosję przed użyciem siły na Krymie.
(źródło: CNN Newsource/x-news)
09.25
Przed siedzibą MSW w Symferopolu na Krymie zebrała się grupa weteranów solidaryzujących się z władzami republiki. Demonstranci wymachują flagami rosyjskimi oraz sztandarami reprezentującymi różne rodzaje sił zbrojnych. Do ubrań mają przypięte tzw. gieorgijewskie wstążki, które są znakiem rozpoznawczym przeciwników obecnych władz Ukrainy.
Według władz Krymu demonstracja przebiega bez zakłóceń.
08.50
Władze Krymu przejmują całkowitą kontrolę nad siłami milicyjnymi i strażą graniczną. Premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow oświadczył, że jednostki te odpowiadają bezpośrednio przed nim. - Wszyscy dowódcy muszą wykonywać tylko moje polecenia i rozkazy - powiedział. Według niego, jeżeli dowódcy sił bezpieczeństwa republiki nie zgodzą się na wykonywanie jego rozkazów będą musieli zrezygnować ze stanowisk.
08.20
Rano przez Symferopol przejechały nieoznaczone wozy bojowe.
08.10
Władze Krymu proszą Rosję o pomoc. Premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o zapewnienie w republice spokoju. Władze tłumaczą, że chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Krymu.
czytaj więcej>>>
07.15
Nawet dwa tysiące mieszkańców Moskwy może wziąć udział w demonstracjach popierających separatystów na Krymie.
6.00
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o agresję na Ukrainę. Jednocześnie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o zaprzestanie prowokacji.
5.30
Blokada budynku będącego główną siedzibą ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. Według świadków, są to rosyjscy komandosi, ale ich mundury nie posiadają żadnych oznaczeń. Z części sewastopolskiej bazy korzystała do tej pory armia rosyjska, wynajmując doki dla swoich okrętów.
(źródło: STORYFUL/x-news)
5.00
Przestrzeń powietrzna nad Krymem ponownie otwarta. W ciągu ostatniej godziny nad półwyspem przeleciały trzy samoloty pasażerskie: austriackich linii lotniczych z Erywania do Wiednia, gruzińskich linii lotniczych z Tbilisi do Amsterdamu oraz linii lotniczych z Singapuru do Barcelony.
Ukraina: Kreml dokonał agresji na Krym [relacja]
IAR/PAP/inne/asop, agkm