Ustawa - po wejściu w życie - zezwoli lekarzowi na odmowę przeprowadzenia aborcji w sytuacji, gdy ciąża nie zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. Przy tym lekarz który odmówi dokonania zabiegu, musi powiadomić o tym przełożonych. Z kolei ordynator szpitala będzie zobowiązany do znalezienia drugiego lekarza, który wykona aborcję.
Ustawa nakłada na placówki służby zdrowia obowiązek stworzenia warunków do przeprowadzania konsultacji dla kobiet, które decydują się na przerwanie ciąży.
Na Białorusi liczba aborcji systematycznie spada. Jeśli w 2000 roku na 1000 kobiet będących w wieku rozrodczym przypadało 46 aborcji, to w roku ubiegłym już tylko nieco ponad 11.
W roku ubiegłym białoruski rząd wprowadził obostrzenia w przeprowadzaniu tak zwanych późnych aborcji. Między 13 a 22 tygodniem ciąży aborcje mogą być dokonywane tylko w przypadku gwałtu lub pozbawienia praw rodzicielskich .Natomiast możliwe jest wykonywanie aborcji na życzenie kobiety bez podania przyczyny do 12. tygodnia ciąży oraz z przyczyn medycznych przez cały czas jej trwania.
IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl