Raport Białoruś

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w stolicy Białorusi. ”Szerokiej dystrybucji raczej nie będzie”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 19:15
Białorusini powinni zobaczyć, jak to robili ludzie w Polsce, jak się jednoczyli - mówił po projekcji filmu Siamion Bukczyn, publicysta. Pokaz zorganizowała polska ambasada, w kinach białoruskich historii Solidarności i Lecha Wałęsy raczej nie będzie można zobaczyć.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): pokaz filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Mińsku
Publicysta Siamion Bukczyn
Publicysta Siamion BukczynFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy pokazano w Mińsku. Projekcję w kinie ”Centralnyj” zorganizowała 4 czerwca ambasada Polski na Białorusi. Pokaz upamiętnił 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Film oglądali białoruscy intelektualiści, dziennikarze, przedstawiciele świata kultury oraz aktywiści polskiej mniejszości. Siamion Bukczyn - niezależny publicysta powiedział Polskiemu Radiu, że osobiście dwukrotnie spotykał się z Lechem Wałęsą i ten film traktuje jako trzecie spotkanie. - Jestem dumny z tego filmu, z Polaków. Wydaje mi się, że głównym bohaterem tego filmu jest nie tylko Wałęsa, ale polski naród - mówi Bukczyn. Jego zdaniem, ten film należałoby pokazać we wszystkich kinach na Białorusi. – Chodzi o to, aby i u nas odbyła się taka pewna zmiana. Niech Białorusini zobaczą, jak to robili ludzie (w Polsce), jak się jednoczyli - mówi publicysta. Wątpi on jednak, by białoruskie władze zgodziły się na szeroką dystrybucję filmu.

Pod koniec czerwca minie 21 lat od czasu, gdy Lech Wałęsa już jako prezydent odwiedził Mińsk. Na spotkaniu z ówczesnym przewodniczącym Rady Najwyższej Stanisławem Szuszkiewiczem mówił, że do 2000 roku nie powinno być żadnej granicy między Polską i Białorusią.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Siamion
Siamion Bukczyn, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: marsz do Kuropat, grobu tysięcy ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:00
W białoruskich Kuropatach w latach 1937-41 NKWD rozstrzelać mogło nawet ćwierć miliona tak zwanych "wrogów władzy radzieckiej". Wśród nich było też wielu Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Agnieszka Romaszewska założyła Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 13:34
- Deportowano mnie z Białorusi, zostałam korespondentem bez ziemi. I wtedy wymyśliłam Biełsat - mówiła Agnieszka Romaszewska na konferencji portalu PolskieRadio.pl, poświęconej Radiu Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

22 lata temu Polskę opuściły wojska radzieckie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 06:00
Wojska radzieckie stacjonowały na terenie Polski przez blisko 50 lat. Były jednym z przejawów ograniczonej suwerenności kraju. Ich wyprowadzenie Lech Wałęsa uważa za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć.
rozwiń zwiń