Raport Białoruś

Aleś Bialacki na wolności. Znany obrońca praw człowieka wyszedł z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 18:12
Aleś Bialacki, najbardziej znany więzień polityczny na Białorusi. został uwolniony rano z kolonii karnej w Bobrujsku.
Aleś Bialacki
Aleś BialackiFoto: svaboda.org

Aleś Bialacki przyjechał do Mińska pociągiem. Na dworcu czekało na niego kilkadziesiąt osób, wśród nich żona Natalia Pinczuk. Opozycjonista odbywał wyrok czterech i pół roku w kolonii karnej i po około trzech latach znalazł się na wolności.

Szczęśliwy Aleś Bialacki po wyjściu z pociągu relacjonował, że jak zwykle rano szykował się do pracy, gdy wezwano go do naczelnika kolonii karnej. - Był tam prokurator. Poinformowali mnie o amnestii. W dokumencie było napisane, że zgodnie z artykułem 6. ustawy o amnestii zostałem zwolniony z nieodbytej części wyroku - powiedział Bialacki.

Podziękował wszystkim, którzy dążyli do jego uwolnienia. Jak powiedział, swoje zwolnienie traktuje jako efekt wysiłku tych wszystkich osób i instytucji. - Bez waszej pomocy nie byłoby mnie na wolności. Wsparcie międzynarodowe i z Białorusi doprowadziło do tego, że wypuścili mnie na rok i osiem miesięcy przed końcem wyroku - mówił wzruszony Aleś Bialacki.

Bialacki odbywał karę w kolonii karnej w Bobrujsku w obwodzie mohylewskim. Aresztowano go 4 sierpnia 2011 roku, a w listopadzie 2011 r. został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia za rzekome niepłacenie podatków. Chodziło o używanie prywatnych kont bankowych w Polsce i na Litwie, w celu finansowania działalności swojej organizacji na rzecz praw człowieka na Białorusi. Oskarżono go o niepłacenie podatków.za zatajenie dochodów wyjątkowo dużej wysokości. Nakazano mu też zapłacenie państwu 757,5 mln rubli białoruskich (ok. 90 tys. USD). Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.

Władze chciały uniemożliwić Bialackiemu dalszą działalność na rzecz obrony praw człowieka. Amnesty International uznała go za więźnia sumienia. Kilka razy był zgłaszany do Pokojowej Nagrody Nobla.
O uwolnienie Bialackiego zabiegały Stany Zjednoczone, kraje Unii Europejskiej, międzynarodowe organizacje praw człowieka.

IAR/PAP/svaboda.org/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony przez polskich posłów do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:44
Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został we wtorek wysłany do komitetu noblowskiego. Podpisało się pod nim 151 parlamentarzystów zarówno z PO, jak i z PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń