Raport Białoruś

Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń przy granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 15:10
Kolejne dwa przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików wykryto w województwie podlaskim, niedaleko granicy z Białorusią - poinformował w piątek w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jednego padłego dzika znaleziono w lesie, w pobliżu drogi Gródek-Wiejki w kierunku wsi Podozierany (powiat białostocki) w odległości ok. 10 km od granicy z Białorusią. Kolejnego martwego dzika znaleziono w lesie, przy drodze gminnej w okolicy wsi Jałówka, gmina Michałowo (powiat białostocki) w odległości ok. 3 km od granicy polsko-białoruskiej.

Od padłych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych, badania potwierdziły obecność wirusa ASF u dzików - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
Dziki znaleziono w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami. Tydzień temu w jednym z gospodarstw w gminie Gródek (w powiecie białostockim) wykryto ASF u świń. Po tym wydarzeniu wokół miejscowości wyznaczono 10-kilometrową strefę z ograniczeniami, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną. Na terenie strefy z ograniczeniami znajduje się 37 gospodarstw utrzymujących 192 sztuki świń. Ok. 100 świń ze strefy zapowietrzonej zutylizowano.

Na razie nie ma decyzji co stanie się ze świniami ze strefy zagrożonej. Jak powiedział PAP Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, od środy prowadzony jest "intensywny" przegląd tych gospodarstw, które są bardzo rozsiane w terenie. Dodał, że w poniedziałek powinny zapaść decyzje, czy te świnie też zostaną zutylizowane.
Rolnicy za zutylizowane świnie mają otrzymywać odszkodowanie. Jak mówił niedawno minister rolnictwa Marek Sawicki, odszkodowania mają być w wysokości rynkowych cen skupu żywca. Zapowiedział też, że przewidywane są rekompensaty dla rolników, którzy zaniechają hodowli trzody chlewnej na trzy lata.
Powiatowi lekarze w Podlaskiem wydają też zezwolenia myśliwym na odstrzał dzików w regionie.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Od czasu wykrycia pierwszego przypadku ASF u dzików wyznaczono strefę z ograniczeniami, którą później modyfikowano; obecnie obowiązuje ona na terenie czterech powiatów: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z naszego kraju wstrzymało także wiele innych państw.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest jednak groźna dla ludzi.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi podrożało mięso, wieprzowina nawet o 70 procent

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 14:00
Mięso drobiowe jest droższe o około jedną dziesiątą, natomiast wieprzowe kosztuje nawet o 70 procent więcej w porównaniu z kwietniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś nieugięta ws. embarga na polskie mięso

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:24
Rozmowy w Mińsku o zniesieniu białoruskiego embarga na polską wieprzowinę zakończyły się bez konkretnych decyzji. Na czele naszej delegacji stała Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś nie chce znieść embarga na polskie mięso wieprzowe i wołowe

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:32
Polscy urzędnicy chcieli przekonać Białoruś do zniesienia zakazu importu na wieprzowinę i wołowinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wieprzowina kilka razy droższa niż na Litwie czy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 19:30
Ogromny wzrost cen wieprzowiny na Białorusi, który sprawił, że jest ona trzy razy droższa niż na Litwie, wynika z braku konkurencji ze strony dostawców zagranicznych - pisze białoruski dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonina stała się towarem luksusowym na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 22:04
Popularna na Białorusi słonina stała się towarem luksusowym. To za sprawą obserwowanego wzrostu cen wieprzowiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini próbowali przemycić wieprzowinę w baku oraz słoninę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:13
Niezwykła kontrabanda na polsko-białoruskiej granicy. Białorusin próbował w specjalnie przerobionym baku samochodu przemycić 160 kilogramów wieprzowiny kupionej w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze walczą z drożyzną mięsa w sklepach. Kosztuje kilka razy więcej niż w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 23:59
Ministerstwo gospodarki Białorusi poleciło największym zakładom drobiarskim obniżenie cen ich produktów. W pierwszej dekadzie lipca zaleciło lokalnym władzom doprowadzenie do obniżki cen mięsa wieprzowego.
rozwiń zwiń