Raport Białoruś

Na Białorusi otwarto wystawę ”Jan Karski. Człowiek Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 22:25
To okazja, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, o której na Białorusi mówi się negatywnie - podkreślił Robert Kostro z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białorusi otwarto wystawę ”Jan Karski. Człowiek Wolności"
Wystawa o Janie Karskim w Mińsku
Wystawa o Janie Karskim w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Mińsku, białoruskiej stolicy otwarto wystawę ”Jan Karski. Człowiek Wolności". Ekspozycja będzie czynna przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Historii Miasta Mińska.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, powiedział na otwarciu wystawy, że jest to bardzo ważna wystawa dla Białorusi. - Polska i Białoruś to sąsiednie kraje. Tymczasem bardzo słabo znamy nawzajem swoją historię. Dla mnie jest to okazja, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, żeby Białorusini się dowiedzieli czegoś pozytywnego (o tej organizacji), bo często o Armii Krajowej mówi się tutaj w negatywnych, czarnych barwach - podkreślił dyrektor Kostro.

Z kolei Uładzimir Hilep - przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury powiedział Polskiemu Radiu, że Jan Karski był wyjątkowym człowiekiem. - Myślę, że nikomu nie udało się powtórzyć jego heroicznego czynu ujawnienia Holocaustu - zaznaczył Hilep. - Jest tu dużo młodzieży. Powinna ona potraktować czyn Karskiego jako przykład patriotyzmu, oddania swojemu krajowi, swojej ojczyźnie, swojemu narodowi i swojemu ludowi - oświadczył Hilep.

Ekspozycja opowiada o życiu Karskiego, jego wyprawie z Warszawy do Londynu, gdzie przekazał raport o zagładzie Żydów, oraz o jego powojennej działalności.

Goście wystawy na ponad 20 planszach mogą przeczytać o działalności Karskiego, obejrzeć przedstawiające go zdjęcia oraz kopie dokumentów związanych z jego działalnością, np. notę polskiego rządu do państw alianckich, przygotowaną m.in. na podstawie informacji przekazanych przez Karskiego, nawołującą do ratowania Żydów.

Mińsk jest jednym z 20 miejsc, gdzie zaprezentowano dotąd wystawę. Była ona już pokazywana m.in. w Stanach Zjednoczonych (w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku) i we Włoszech.

Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy przedstawił aliantom szczegółową relację o eksterminacji Żydów, ale jego apele o ratunek nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA, pracując na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. W 1994 r. dostał honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. Karski jest kawalerem Orderu Orła Białego.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Fot.
Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

70 lat temu zginął Jan Piwnik "Ponury", legenda polskiej partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 11:01
16 czerwca 1944 r. w Jewłaszach nad Niemnem, na terenie dzisiejszej Białorusi, w walce z Niemcami zginął Jan Piwnik "Ponury" - cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK; legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: proces przeciw kapitan Sebastianowicz to uderzenie w środowisko Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:22
Proces kapitan Weroniki Sebastianowicz jest antypolską akcją - uważa prezes IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Małe zwycięstwo". Sąd podważa zarzuty wobec kombatantki AK o przemyt paczek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:08
Sąd w Grodnie odesłał do urzędu celnego przedstawiony przez niego protokół. Urząd ten oskarża 83-letnią prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Weronikę Sebastianowicz, o przemyt pomocy żywnościowej dla kombatantów. Jednak paczki dla kombatantów nadal pozostają w składzie celnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: szef MSW odsłonił tablicę pamięci "walczących z bandytami". Niezależny historyk: chodzi im o Armię Krajową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy, którzy polegli w walce z "nacjonalistycznym bandytyzmem" w latach 1944-47 odsłonięto w Lidzie w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi. Niezależny historyk uważa, że przez "bandytów" należy rozumieć AK.
rozwiń zwiń