Raport Białoruś

Łukaszenka: rząd ma zwiększyć efektywność gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 21:04
Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Powiedział o tym w poniedziałek podczas przedstawiania nowego premiera Andreja Kabiakoua.
Łukaszenka: rząd ma zwiększyć efektywność gospodarki
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Do rządu skierowano osoby zdecydowane, doświadczone, pragmatyczne, dobrze zorientowane w problemach - podkreślił Łukaszenka. - Dlatego oczekuję od was konstruktywnych, przełomowych idei w celu zwiększenia efektywności naszej gospodarki - dodał.
Łukaszenka nazwał rząd "sztabem wyznaczającym metody i drogi zmierzające do osiągnięcia trwałego, zrównoważonego rozwoju białoruskiej gospodarki i zwiększenia dobrobytu narodu".

Zmiany kadrowe na Białorusi: Łukaszenka wymienił premiera, ministrów, szefa banku centralnego >>>

Łukaszenka o dywersyfikacji
Za jedno z priorytetowych zadań rządu Łukaszenka uznał dywersyfikację eksportu. Zaznaczył, że aby sprzedawać białoruskie towary, trzeba obniżać koszty produkcji, poprawiać jakość oraz znajdować nowe rynki zbytu.
- Nie wolno być zależnym tylko od jednego czy półtora rynku. Owszem, Rosjanie to nasi bracia i przyjaciele, ale widzicie, jak oni się czasem zachowują: jeden coś robi, a drugi nie wie, co. Dlatego musimy się koniecznie, za wszelką cenę, zdywersyfikować - powiedział.
Zaznaczył jednak, że dywersyfikacja nie oznacza bynajmniej rezygnacji z rynku rosyjskiego, lecz skuteczniejsze działanie i zajmowanie powstających nisz rynkowych. - A podstawowym zadaniem rządu jest wspieranie eksporterów - oznajmił Łukaszenka.

Ambasady mają zająć się handlem
Dodał, że ambasady powinny zajmować się przede wszystkim handlem. Podkreślił, że w oparciu o pracę ambasad można stwierdzić, na co konkretnie jest zapotrzebowanie na rynku danego regionu. - Trzeba poprosić, żeby (zagraniczni partnerzy) kupowali naszą produkcję, (poprosić) zwłaszcza przywódców państw, które są z nami w dobrych stosunkach lub do takich stosunków dążą - dodał.

Kadrowe trzęsienie ziemi
Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Michaiła Miasnikowicza, który pełnił urząd od 2010 roku, a także m.in. trzech wicepremierów, ministrów przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty, a także szefową banku centralnego.
W listopadzie Białoruś obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego na 2015 rok, z 2 proc. PKB do 0,2-0,7 proc. w związku ze spowolnieniem gospodarki Rosji.
W ostatnich latach Białoruś otrzymała od Rosji kredyty warte dziesiątki miliardów dolarów, korzystała też z rabatów na ceny energii, jakich udzielała jej Moskwa. Teraz jednak znaczące spowolnienie rosyjskiej gospodarki, dotkniętej zachodnimi sankcjami oraz spadającymi cenami ropy sprawia, że - jak powiedział dotychczasowy minister gospodarki Mikałaj Snapkou - "musimy rozwiązać swoje problemy sami".

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Wicepremier Białorusi w Warszawie na forum inwestycyjnym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 08:12
W poniedziałek w Warszawie odbędzie się Polsko-Białoruskie Forum Inwestycyjne opatrzone hasłem "Inwestycje szansą wzrostu". W spotkaniu wezmą udział wicepremierzy Polski i Białorusi: Janusz Piechociński oraz Michaił Russyj. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocieplanie polsko-białoruskich stosunków. Piechociński: Białoruś ważnym partnerem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:13
Pomimo konfliktu na Ukrainie polskie firmy chcą współpracować z rynkami wschodnimi, w tym z rynkiem białoruskim - przekonywał wicepremier Janusz Piechociński podczas Polsko-Białoruskiego Forum Inwestycyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie kontrolują białoruskie masarnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:10
Specjaliści rosyjskiej służby sanitarnej Rossielchoznadzor rozpoczęli kontrole białoruskich zakładów mięsnych i mleczarskich. Sprawdzane są przedsiębiorstwa, którym w ostatnim czasie zakazano eksportu produkcji na rosyjski rynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś otrzyma jeszcze tańszy rosyjski gaz

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 12:51
Białoruś i Gazprom podpisały kontrakty na dostawy i tranzyt gazu na najbliższe trzy lata. Białoruś pozostanie krajem, który płaci najmniej w Europie za rosyjski gaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rosja pogrąża Białoruś, ciągnie w dół swego sojusznika"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:32
Białoruś odczuwa skutki problemów finansowych Rosji. Mińsk dostaje coraz mniej dolarów za towary sprzedawane do Rosji, a starając się zachować liczbę dewiz, osłabia rubla białoruskiego - tłumaczy Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoficjalna dewaluacja. Dolar na Białorusi nagle podrożał o jedną czwartą

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:03
Bank Narodowy Białorusi podjął działania w celu ochrony rynku walutowego. Białoruski rubel stracił na wartości w stosunku do walut zagranicznych, ale oficjalnej dewaluacji nie ogłoszono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś w handlu z Rosją przechodzi na dolary

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 21:58
Białoruski wicepremier Michaił Rusyj poinformował, że udało się uzgodnić ze stroną rosyjską ustalanie cen w dolarach - pisze o tym agencja Interfax.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zablokowano dostęp do niezależnych portali internetowych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 21:06
Nie ma dostępu do niektórych popularnych niezależnych portali informacyjnych. Na dokładkę resort gospodarki Białorusi zablokował też szereg sklepów online. Białorusini zostali zaskoczeni dewaluacją "w rękawiczkach", a w kantorach nie ma euro i dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 18:55
Pieniądze są przeznaczone na na modernizację tranzytowego korytarza transportowego Białorusi, który rozpoczyna się przy granicy z Polską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przyłączyła się od 1 stycznia do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 04:00
Rosja i cztery inne państwa poradzieckie sfinalizowały we wtorek 24 grudnia w Moskwie utworzenie nowego sojuszu gospodarczego - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Powstał on na bazie Unii Celnej. Odbył się też szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruble rosyjski i białoruski coraz bardziej tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 17:00
Rosyjskie media mocne wahania kursu rubla tłumaczą mniejszym zainteresowanie graczy na giełdzie walutowej w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: mniejsza prowizja przy kupnie obcej waluty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 15:16
Bank Narodowy Białorusi obniżył w poniedziałek prowizję przy kupnie waluty przez ludność z 30 do 20 proc. Jednocześnie wzrósł kurs dolara. Są to pierwsze zmiany na rynku walutowym Białorusi po zdymisjonowaniu w sobotę dotychczasowej prezes banku Nadziei Jermakowej.
rozwiń zwiń