Raport Białoruś

Białoruś: zniesiono prowizję od kupna euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Prowizja od kupna waluty przez ludność Białorusi zostanie od piątku zniesiona - zdecydował Bank Narodowy. Była ona pobierana od 20 grudnia w rozmiarze 30 proc., ale potem ją stopniowo obniżano. Miała ograniczyć popyt na walutę.
Ruble białoruskie
Ruble białoruskieFoto: PolskieRadio.pl

Bank Narodowy powiadomił w komunikacie, że prowizję zniesiono, by wyrównać kursy wymiany waluty w różnych segmentach rynku walutowego i zbliżyć je do kursu oficjalnego.
Jednocześnie kurs dolara i euro na czwartkowych notowaniach giełdy walutowej znacznie wzrósł i wyniósł 13 760 rubli białoruskich za dolara (wzrost o 7,5 proc.) i 16 240 za euro (wzrost o 6,1 proc.)

Prowizja została wprowadzona 20 grudnia z powodu - jak tłumaczyły władze - wzrostu popytu na dolary i euro. Początkowo wynosiła 30 proc. Ponieważ jednak Bank Narodowy pozostawił przy tym niezmienny kurs wymiany przy sprzedaży waluty, spowodowało to pojawienie się nielegalnego rynku wymiany.

27 grudnia Aleksander Łukaszenka zdymisjonował szefową banku centralnego Nadzieję Jermakową. Stanowiska stracili również premier Michaił Miasnikowicz, trzech wicepremierów i ministrowie przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty.

29 grudnia, po zmianie kierownictwa, Bank Narodowy obniżył prowizję do 20 proc., a jednocześnie oficjalny kurs dolara na sesji giełdy podniósł się o 7 proc. - do 11 800 rubli białoruskich - w stosunku do poprzedniego notowania. W poniedziałek prowizję ponownie obniżono - do 10 proc.

Całkowite zniesienie prowizji dla ludności zostało poprzedzone zniesieniem od czwartku podatku od kupna waluty na białoruskiej giełdzie, którego wysokość odpowiadała wysokości prowizji.

Niezależny tygodnik "Biełorusy i Rynok" podkreśla, że decyzja o wprowadzeniu prowizji była wynikiem gwałtownego obniżenia się kursu rubla rosyjskiego, któremu nie odpowiadała równie znaczna dewaluacja białoruskiego rubla, co spowodowało spadek konkurencyjności białoruskich towarów w Rosji i masowe kupowanie waluty przez Białorusinów jadących tam na zakupy.

Ówczesny premier Miasnikowicz poinformował w grudniu, że w związku ze spadkiem kursu rosyjskiej waluty białoruskie dochody z eksportu obniżyły się o prawie 740 mln dol.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja stopniowo znosi embargo z białoruskich masarni

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 23:50
Rosyjska służba sanitarna zezwoliła na dostawy mięsa i wędlin z dwóch kolejnych białoruskich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś otrzyma jeszcze tańszy rosyjski gaz

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 12:51
Białoruś i Gazprom podpisały kontrakty na dostawy i tranzyt gazu na najbliższe trzy lata. Białoruś pozostanie krajem, który płaci najmniej w Europie za rosyjski gaz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja nie przepuściła ponad 200 ton owoców, w tym z Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 12:58
Rosyjska służba sanitarna w pierwszych dniach nowego roku nie przepuściła ponad 200 ton owoców i warzyw. Produkty zostały zwrócone na Białoruś, przez którą jechały tranzytem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spadek rosyjskiego rubla. "Białorusini stracili biliony"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 12:58
Spadek kursu rosyjskiego rubla odbił się w ubiegłym roku zarówno na sytuacji białoruskich przedsiębiorstw, jak i zwykłych konsumentów - oceniają niezależni eksperci w internetowej gazecie "Bielorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń