Raport Białoruś

Białoruś chce realizować nowe projekty z EBOR. Łukaszenka chce zniesienia ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 18:00
Aleksander Łukaszenka chce przywrócenia pełnej współpracy Białorusi z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka chce pełnej współpracy z EBOR
Białoruś chce realizować nowe projekty z EBOR. Łukaszenka chce zniesienia ograniczeń
Foto: ebrd.com

Białoruski przywódca zwrócił się do prezesa EBOR-u, Sumy Chakrabarti o zdjęcie z Białorusi wszelkich ograniczeń, także dotyczących współpracy z przedsiębiorstwami państwowymi.

EBOR wprowadził takie ograniczenia wiosną 2011 roku, uzasadniając to negatywną sytuacją polityczną na Białorusi po wyborach prezydenckich w 2010 roku oraz "zaniepokojeniem społeczności międzynarodowej z powodu stosunku władz do opozycji, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów".

Łukaszenka jako drugą problematyczną sprawę wymienił to, iż środki wydzielane przez EBOR Białorusi są przesyłane przez filie rosyjskich banków. - Rosja jest obecnie objęta sankcjami i jeśli rozszerzycie je także na te banki, to możemy stracić finansowanie z waszego banku - zaznaczył.

Szef białoruskiego państwa zaproponował EBOR-owi szereg projektów, m.in. inwestowanie w białoruską gospodarkę komunalną i agrobiznes. Mówił również o potrzebie modernizacji białoruskich korytarzy transportowych.

Łukaszenka powiedział, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie powstała patowa sytuacja w transporcie towarów z Zachodu Europy na Wschód czyli głównie do Rosji. Jego zdaniem, pozostaje tylko jeden bezpieczny i pewny kierunek tranzytowy - Białoruś. W związku ze zwiększaniem się ilości przewożonych towarów Białoruś obawia się jednak przeciążenia swojego systemu transportowego. Dlatego prowadzi modernizację dróg i kolei. W tej dziedzinie - zdaniem białoruskiego przywódcy - są możliwości do współpracy z EBOR-em

Łukaszenka podziękował przy tym za dotychczasową współpracę, podkreślając, że Białoruś otrzymała z EBOR na realizację projektów inwestycyjnych już prawie 1,65 mld euro.
Chakrabarti ze swej strony uznał współpracę z Białorusią w ciągu ostatnich 3 lat za dobrą i zaznaczył, że zainwestowano w tym kraju ponad 700 mln euro. - Jestem bardzo dumny, że udało nam się przyciągnąć na Białoruś dobrych zagranicznych inwestorów - powiedział, podając przykład szwajcarskiej firmy Stadler, która otworzyła na Białorusi fabrykę wagonów kolejowych.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

UE da na projekty nt. społeczeństwa obywatelskiego 8 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 07:00
8 mln euro przeznaczy Unia Europejska do 2017 r. na realizację na Białorusi projektów w ramach programu "Organizacja społeczeństwa obywatelskiego i organy władzy lokalnej" - powiedziała koordynatorka projektów przedstawicielstwa UE w tym kraju Taru Kernisalo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ministerstwo: Białoruś nie rozważa restrukturyzacji długu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 11:21
Białoruś nie rozważa restrukturyzacji swoich długoterminowych zobowiązań, ale podejmuje działania na rzecz pozyskania środków na ich częściowe zrefinansowanie - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Finansów kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media: Białoruś prosi Rosję o 2,5 mld dolarów kredytu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:24
Białoruski portal internetowy TUT.by - powołując się na własne źródła - poinformował, że chodzi zarówno o pieniądze rządowe jak i rosyjskich banków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Białoruś traci na uzależnieniu od Rosji, musi się zadłużać”

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 20:54
Zależność handlowa od Rosji zmusza Białoruś do zaciągania długów, gdyż stagnacja gospodarcza u wschodniego sąsiada obniża zyski Mińska z eksportu - pisze białoruski ekspert gospodarczy Dźmitry Zajac w niezależnej gazecie internetowej "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń