Raport Białoruś

Białoruś: msze w rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Zginęli ludzie, którzy nam sprzyjali"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 06:00
Mszą świętą w intencji ofiar katastrofy, w której 5 lat temu zginął w Smoleńsku prezydent Polski Lech Kaczyński oraz 95 innych osób, uczczono w piątek w Mińsku rocznicę tej tragedii. Modlono się również w Grodnie.
Modlitwa w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu, w piątą rocznicę katastrofy w Smoleńsku
Modlitwa w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu, w piątą rocznicę katastrofy w SmoleńskuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

W mszy w kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny w Mińsku wzięło udział kilkaset osób, w tym liczni przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, a także przedstawiciele ambasady RP w Mińsku z kierownikiem wydziału politycznego Michałem Chabrosem.

Mszę celebrował po polsku pełniący posługę w Mińsku ks. Andrzej Steckiewicz, który podczas nabożeństwa opisał chwile oczekiwania na polską delegację w Katyniu pięć lat temu i stopniowe napływanie informacji o katastrofie. Wspominał, że gdy wczesnym rankiem jechał do Smoleńska, na niebie wschodziło bardzo czerwone słońce, które w rozmowie z towarzyszącym mu kapłanem określił wówczas jako "krwawe".

- Straszna tęsknota - bo czujemy się jak opuszczone dzieci, dzieci, które straciły jakby ojców i matki, bo w tym samolocie byli ludzie, których znaliśmy osobiście i którzy nam sprzyjali - opisała w rozmowie z PAP szefowa mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Helena Marczukiewicz. Wymieniła m.in. nazwiska Macieja Płażyńskiego, Krzysztofa Putry i Ryszarda Kaczorowskiego, którego - jak podkreśliła - znała osobiście.

Po mszy odbył się koncert zespołów polonijnych, m.in. Cantus Cordis, Społem, Witam i Polonez. Na zakończenie wszyscy śpiewacy wspólnie wykonali "Gaude Mater Polonia".

Szefowa chóru Cantus Cordis Janina Chwalko, która przygotowała program, podkreśliła, że wykonano zarówno utwory religijne, jak i patriotyczne oraz przypominające zbrodnię katyńską. - Dla śp. Marii Kaczyńskiej zaśpiewaliśmy "Ave Maria" - zaznaczyła.

Mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej zamówił również w kościele pobernardyńskim w Grodnie Związek Polaków na Białorusi. Wcześniej złożono wieńce i zapalono znicze przy Krzyżu Katyńskim na grodzieńskim cmentarzu garnizonowym.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Media białoruskie: w Smoleńsku zginął kwiat polskiej elity państwowej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:00
Białoruska prasa niezależna pisze o katastrofie smoleńskiej jako tragedii narodowej Polaków. - Jest ona nadal wykorzystywana przez Rosję, by prowadzić własną grę z Polską - o tym przypomina polski dziennikarz Andrzej Poczobut, w jednym z wywiadów.
rozwiń zwiń