Pomnik Michaiła Żyznieuskiego, na który zbierano pieniądze na całej Białorusi, został odsłonięty z udziałem działaczy społecznych z Homla, Mińska i Grodna oraz gości z Ukrainy.
”Wiele osób żyje ideałami demokracji”
- Michaś to narodowy bohater, prawdziwy demokrata i patriota - powiedział działacz z Homla Uładzimir Kacora, który był jedną z osób zbierających fundusze na pomnik. - Wielu białoruskich polityków, w tym znajdujących się u władzy, chciałoby, aby patriotyzm i bohaterstwo miały tylko takie przejawy, jak oni sobie wyobrażają. (...) Ale przemiany nadchodzą nieoczekiwanie, od dołu. Postawa i życie Michasia to potwierdzają. Mamy wielu ludzi, którzy żyją Białorusią i ideałami demokracji – dodał.
Podczas uroczystości przemawiał też Białorusin z Grodna Dzianis Iwaszyn, który wraz z Żyznieuskim był na Majdanie. - Razem broniliśmy Majdanu i byliśmy na ulicy Hruszewskiego, gdy zaczęły się tam walki. Stało się tak, że kula wybrała jego, nie mnie. Udowodnił nie słowami, a czynami, że jest wart świętych ideałów wolności i demokracji, honoru i godności - podkreślił Iwaszyn.
Pomnik poświęcił duchowny prawosławnej cerkwi autokefalicznej Leanid Akałowicz.
Autor epitafium na pomniku, Eduard Akulin, podziękował rodzicom Michasia Żyznieuskiego. – Każdy z nas jest panem swojego losu. Michaś Żyznieuski napisał diariusz życia swoją krwią na zaśnieżonym kijowskim Majdanie – mówił. Dodał, że ten czyn stawia go w szeregu z narodowymi bojownikami o wolność.
(Ceremonia odsłonięcia pomnika. Wideo: Radio Swaboda, svaboda.org)
Na uroczystości był Siarhij Sinienka z ukraińskiego Zaporoża, którego syn, zginął również na Majdanie. Mówił, że na Majdanie walczyli o wolność Ukrainy, ale i Białorusi. Było też kilka innych osób z Ukrainy. Ukraińcy przygotowali wniosek do prezydenta Petra Poroszenki o przyznanie Żyznieuskiemu tytułu bohatera.
Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie, zginął 22 stycznia ubiegłego roku podczas Euromajdanu na Ukrainie. Był prawdopodobnie pierwszą osobą, która zginęła zastrzelona podczas tego kijowskiego protestu. Był członkiem skrajnie prawicowej organizacji ukraińskiej UNA-UNSO. Miał niespełna 26 lat.
PAP/Radio Swoboda/agkm
Dzianis Iwaszyn (wideo: Biełsat)
(Hymn religijny Białorusinów, Mahutny Boże)
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl