Raport Białoruś

Delegacja Rady Europy na Białorusi przed wyborami prezydenckimi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 05:00
Delegacja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZP RE) z zadowoleniem przyjęła po wizycie w Mińsku zwolnienie więźniów politycznych na Białorusi, ale zaapelowała o dalszą poprawę sytuacji w sferze praw człowieka.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR). Delegacja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wezwała białoruskie władze do przestrzegania praw człowieka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy/Flickr

"Delegacja ZP RE z zadowoleniem przyjmuje ten pozytywny krok i apeluje do władz o dalszą poprawę sytuacji w sferze praw człowieka, co jest podstawowym warunkiem długoterminowej stabilności demokratycznej w kraju” – napisano w oświadczeniu opublikowanym w czwartek 10 września na stronie internetowej Zgromadzenia o zwolnieniu 22 sierpnia sześciu więźniów politycznych.

Delegaci ZP RE podkreślili, że przed październikowymi wyborami prezydenckimi władze białoruskie po raz pierwszy od 2001 roku przyjęły przedstawicieli Zgromadzenia, a także zaprosiły do obserwowania głosowania dużą liczbę międzynarodowych organizacji, w tym Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE.

Podczas trzydniowej wizyty, która kończyła się w czwartek, przedstawiciele Zgromadzenia spotkali się z przewodniczącymi obu izb białoruskiego parlamentu, ministrem spraw zagranicznych, przedstawicielami Centralnej Komisji Wyborczej, społeczeństwa obywatelskiego i mediów, a także pretendentami na stanowisko prezydenta.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, wielu przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i opozycji podkreślało w rozmowie z nimi ważność równych szans podczas zbierania podpisów na rzecz kandydatów na prezydenta oraz zapobiegania naciskom ze strony władz na rzecz urzędującego Aleksandra Łukaszenki.

Delegacja zwróciła też uwagę, że według przedstawicieli opozycji skład obwodowych i okręgowych komisji wyborczych jest niezrównoważony i na 69 tys. ich członków tylko 40 reprezentuje opozycję.

Debata 3 października

Zaapelowano też do wszystkich kandydatów, by wzięli udział w zaplanowanej na 3 października teledebacie, która „może pomóc w rozwinięciu kultury debaty politycznej na Białorusi i dać elektoratowi szansę na dokonanie świadomego wyboru”.
W oświadczeniu zapowiedziano też, że ZP RE wyśle 11-osobowę delegację w celu obserwowania wyborów, które odbędą się 11 października.

Niezależne media zwróciły uwagę, że członkowie delegacji w wydanym oświadczeniu pozytywnie ocenili fakt "otwartości białoruskich władz, które zaprosiły do kraju przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy po raz pierwszy od 14 lat". Odnotowali oni również decyzję władz w Mińsku o zaproszeniu poszerzonej grupy międzynarodowych organizacji do obserwowania wyborów prezydenckich. Wśród obserwatorów mają być przedstawiciele OBWE, a ich praca ma nie podlegać żadnym ograniczeniom. Odpowiada to międzynarodowym zobowiązaniom Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Zobacz także: oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

***

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rada Europy: Białoruś nie zwalcza korupcji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 08:00
Rada Europy stwierdza, że Białoruś nie podejmuje działań mających zwalczać korupcję. Raport Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO na ten temat ma charakter poufny. Opublikowano jedynie konkluzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Tyszkiewicz: Łukaszence trzeba powiedzieć "sprawdzam”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 12:48
Samo zwolnienie więźniów politycznych nie jest powodem do zachwytu nad poziomem demokracji na Białorusi. Czas na następne kroki. Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl. W jego opinii, Unia Europejska może poprzeć postulat opozycjonisty Mikoły Statkiewicza o powtórzeniu procedur wyborczych, tak by zagwarantować wszystkim startującym równe szanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Romaszewska: opozycja białoruska ma już lidera

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 12:05
Aleksander Łukaszenka ma problem – opozycja białoruska ma już prawdziwego lidera. Mikoła Statkiewicz spędził w więzieniu pięć lat, zachowywał się nienagannie, nie dał się złamać, nie podpisał kompromitujących dokumentów. To działacz, który potrafi przemawiać do Białorusinów i mówić prawdę o istocie reżimu – mówi w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl Agnieszka Romaszewska, dyrektor stacji Biełsat TV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski stawia Białorusi warunki dotyczące poprawy stosunków z UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 06:00
Parlament Europejski wezwał w czwartek Białoruś do rehabilitacji uwolnionych niedawno więźniów politycznych oraz przywrócenia im pełnych praw obywatelskich i politycznych. Wskazał, że mógłby to być pierwszy krok na drodze do poprawy stosunków Mińska z UE.
rozwiń zwiń