Raport Białoruś

Białoruś: kara grzywny dla opozycji za udział w proteście i pikiecie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 20:58
Dwóch białoruskich działaczy opozycyjnych zostało we wtorek skazanych na olbrzymie kary grzywny – poinformowało Centrum Praw Człowieka ”Wiasna”. Jeden z nich został oskarżony też o niewłaściwe odnoszenie się do sądu.
Wyrok nie jest prawomocny
Wyrok nie jest prawomocnyFoto: Glow Images/East News

Działacz kampanii ”Europejska Białoruś” Maksim Winiarski został skazany przez sąd w Mińsku na grzywnę wysokości 14,7 mln rubli białoruskich (3,2 tys. zł) za udział w akcji z 2 grudnia, kiedy to studenci protestowali w Mińsku przeciwko wprowadzeniu opłat za powtórne zdawanie egzaminów. Winiarski został także uznany za winnego niewłaściwego odnoszenia się do sądu.

W grudniu na grzywny za udział w tej akcji skazano dwóch innych jej uczestników.

Także we wtorek inny działacz ”Europejskiej Białorusi” Leanid Kułakou został skazany przez sąd w Mińsku na karę grzywny wysokości 6,3 mln rubli białoruskich (1,4 tys. zł). 10 grudnia przeprowadził on jednoosobową pikietę, stając w stolicy z plakatem na rzecz zniesienia kary śmierci na Białorusi.

"10 grudnia był międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Poprzez swoją akcję chciałem po prostu pozdrowić naszych białoruskich obrońców praw człowieka i wyrazić solidarność z nimi w walce o zniesienie kary śmierci. Nie znajduję znamion przestępstwa w swoich działaniach" - oświadczył Kułakou.

Brak zmian systemowych w sferze praw człowieka

”Wiasna” zaznaczyła w swoim raporcie za grudzień 2015 r., że na Białorusi brak jakichkolwiek zmian systemowych na rzecz poprawy sytuacji w sferze praw człowieka. Podkreśliła, że nadal karani są grzywnami uczestnicy pokojowych akcji, a władze wciąż odmawiają rejestracji powstających oddolnie organizacji społecznych.

”Wiasna” zaznaczyła również, że założyciel organizacji Platform Innovation, zajmującej się obroną praw więźniów, Michaił Żamczużny został uznany przez obrońców praw człowieka za więźnia politycznego. Żamczużnemu przedłużono w październiku wyrok pozbawienia wolności do 6,5 roku.

Został on w lipcu skazany na 6 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze; uznano go za winnego umyślnego rozpowszechniania informacji stanowiących tajemnicę służbową, nielegalnego zdobycia środków w celu uzyskania informacji będącej tajemnicą służbową oraz próby łapownictwa.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"19 lat temu wprowadzono w Białorusi dyktaturę". Akcja opozycji w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 21:28
W Mińsku odbyła się akcja w rocznicę referendum, poszerzającego uprawnienia Aleksandra Łukaszenki w 1996 roku. Przypomniano o politykach, którzy w latach 90. protestowali przeciw zmianom politycznym w kraju i najpewniej zostali zabici. Wśród organizatorów wtorkowej akcji byli opozycjoniści, Mikoła Statkiewicz, Uładzimir Niaklajeu i inni. Milicja spisała protokoły na nich oraz innych działaczy, na grupę znanych białoruskich niezależnych dziennikarzy i na obserwatora organizacji praw człowieka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o zwolnienie więźnia politycznego, skazanego na ponad 6 lat w celi

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 12:14
Miejscowe organizacje praw człowieka przypominają o więźniu politycznym. To Michał Żamczużny, współzałożyciel organizacji "Platforma", broniącej praw osób osadzonych w zakładach penitencjarnych.
rozwiń zwiń