Raport Białoruś

Białoruś: akcja opozycji dla walczących w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 04:00
Na Białorusi zbierane są pieniądze na potrzeby pochodzących z tego kraju ochotników walczących u boku ukraińskich żołnierzy w Donbasie. Akcję "Wspomóż białoruskiego żołnierza" zainicjował lider opozycyjnej organizacji Młody Front.
Audio
  • Opozycja białoruska gromadziła pomoc dla Białorusinów walczących po stronie Ukrainy. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ukraińscy żołnierze na froncie
Ukraińscy żołnierze na froncie Foto: mil.gov.ua

Źmicier Daszkiewicz powiedział, że Białorusini walczący u boku sił ukraińskich borykają się z problemami finansowymi. Będąc na froncie otrzymują co prawda umundurowanie i jedzenie, ale gdy wychodzą na przepustkę, nie mają żadnych źródeł finansowania oprócz wsparcia wolontariuszy. - Dochodzi do tego, że muszą chodzić z plakatami i zbierać pieniądze na wynajęcie mieszkania czy kupno jedzenia - powiedział Daszkiewicz.

Lider organizacji Młody Front stwierdził, że białoruscy ochotnicy pojechali wspierać nie polityków, lecz bratni ukraiński naród, a nabyte przez nich doświadczenie może jeszcze przydać się na Białorusi. "Ta konfrontacja, która obecnie jest między Rosją i cywilizowanym światem, nie pozostawi z boku Białorusi. Dlatego ci chłopcy, ich doświadczenie, będzie wtedy potrzebne" - powiedział Żmicier Daszkiewicz.

Według niego, na Ukrainie może przebywać nawet kilkuset ochotników z Białorusi. Tymczasem wcześniej białoruskie MSW informowało, że po obu stronach konfliktu w Donbasie uczestniczyło lub uczestniczy około 130 obywateli Białorusi.

Była aukcja i licytacja

Akcja dobroczynna na rzecz Białorusinów walczących w Donbasie po stronie Ukrainy została zainicjowana  w niedzielę 24 stycznia  z inicjatywy Daszkiewicza. Licytowano m.in. prace niezależnych artystów.

W siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku na dobroczynnej aukcji „Pomóż białoruskiemu żołnierzowi” można było kupić prace niezależnych artystów, w tym Michaiła Aniempadystaua, przynieść samemu coś do zlicytowania albo przekazać pieniądze na rzecz Białorusinów, którzy walczą w Donbasie po stronie państwa ukraińskiego. Odbył się też koncert barda Andreja Mielnikaua.

- Pomysł zorganizowania takiej akcji zrodził się we mnie, gdy kilka razy pojechałem na Ukrainę i zobaczyłem, w jakich warunkach znajdują się nasi przyjaciele i rodacy, którzy postanowili poświęcić się obronie niepodległości Ukrainy i Białorusi – powiedział Daszkiewicz.

Jak przypomniał, ochotnicy z Białorusi, którzy walczą o niepodległość Ukrainy, nie dostają od państwa ukraińskiego zupełnie nic. Na froncie mają zagwarantowane wyżywienie i odzież, ale w razie rotacji, gdy chcą pojechać do Kijowa albo innego miasta, „są pozostawieni sami sobie” – oświadczył Daszkiewicz.

Według niego trudno powiedzieć, ilu Białorusinów walczy obecnie na Ukrainie, ale białoruscy ochotnicy mówią o kilkuset osobach.

- Jestem przekonany, że oni jeszcze wypełnią swoją misję również w narodzie białoruskim, bo konfrontacja, która trwa obecnie między Rosją i cywilizowanym światem, nie ominie Białorusi bokiem i prędzej czy później obejmie nasz kraj w tej czy innej postaci. Doświadczenie i siły tych chłopców będą wtedy potrzebne – zaznaczył Daszkiewicz.

Wyraził też przekonanie, że białoruscy ochotnicy nie pomagają ani prezydentowi, ani premierowi Ukrainy – bo „politycy dziś są, a jutro ich nie ma” – tylko narodowi ukraińskiemu. - Uważam, że to naród nam najbliższy. Zawsze stały przed nami takie same wyzwania na Zachodzie i mieliśmy takie same problemy ze Wschodem - zaznaczył.

Pieniądze będzie można przekazywać w ramach akcji na rzecz białoruskich ochotników w Donbasie także w najbliższych dniach.

MSW o Białorusinach po obu stronach konfliktu

Wydział białoruskiego MSW do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją podał w poniedziałek, że według jego danych w działaniach bojowych na Ukrainie po obu stronach konfliktu uczestniczyło bądź wciąż uczestniczy około 130 obywateli Białorusi. Wcześniej MSW poinformowało, że zgromadziło już materiały dotyczące 24 obywateli Białorusi uczestniczących w walkach na Ukrainie. W grudniu minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz powiadomił, że jego resort skierował do Komitetu Śledczego 12 spraw przeciwko takim osobom.

Wiadomo, że po stronie ukraińskiej walczyli w Donbasie m.in. dwaj byli więźniowie polityczni Wasil Parfiankou i współprzewodniczący Młodego Frontu Eduard Łobau.

Wiadomo też o kilku Białorusinach zabitych w konflikcie na Ukrainie. W kwietniu 2015 roku tygodnik "Nasza Niwa" poinformował o śmierci pierwszego Białorusina, który walczył po stronie sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy. W sierpniu powiadomił zaś o śmierci Białorusina walczącego w ochotniczym korpusie ukraińskiego Prawego Sektora.

Aleksander Łukaszenka zdecydowanie wystąpił przeciwko obecności w kraju osób, które walczyły na Ukrainie po dowolnej stronie konfliktu. Oświadczył, że wiadomo mu, iż "niektórzy tak zwani dzielni ludzie, uczestnicy walk w Donbasie, już pozują w Mińsku z bronią". "Żadnego pozowania, żadnych bojowników w kraju być nie powinno" - podkreślił polecając siłom bezpieczeństwa, by "natychmiast zrobiły z tym porządek".

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

MSW: w Mińsku zatrzymano uczestnika walk w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 14:31
Na dworcu w Mińsku zatrzymano uczestnika walk w Donbasie, który miał przy sobie pistolet i flagę Prawego Sektora – poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w telewizji STV. W Donbasie są Białorusini walczący po stronie Ukrainy - podkreślają oni, że w ten sposób zmagają się również o wolność Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klęska modelu Putina? ”Pojawiło się historyczne okno możliwości” [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:59
Zachód nie robi wystarczająco wiele, by pomóc Ukrainie. A jej sukces oznaczałby porażkę modelu autorytarnej kleptokracji, który prezydent Rosji Władimir Putin narzuca krajom byłego ZSRR – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Damon Wilson, wiceprzewodniczący amerykańskiego think tanku Rada Atlantycka (Atlantic Council).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: na granicy z Ukrainą skonfiskowano 53 sztuki broni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 06:15
Sytuacja na granicy z Ukrainą jest ogólnie pod kontrolą - poinformował w czwartek przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Leanid Malcau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka każe służbom "zrobić porządek" z uczestnikami walk na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 08:00
Aleksander Łukaszenka polecił, aby milicja i KGB zajęły się sprawą Białorusinów walczących na południowym-wschodzie Ukrainy po obu stronach konfliktu. Ostatnio w mińskich mediach pojawiły się zdjęcia uzbrojonych Białorusinów, którzy przebywali w Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między młotem a kowadłem". Białoruś będzie miała nową doktrynę wojenną

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 14:54
Aleksander Łukaszenka twierdzi, że po półtorej dekady czas na aktualizację doktryny. Stwierdza, że Białorusi nie grozi bezpieczeństwo niebezpieczeństwo, ale pojawiły się inne zagrożenia. Wspominał o kolorowych rewolucjach, wojnie hybrydowej, zaostrzeniu sporu Rosji i NATO.
rozwiń zwiń