Raport Białoruś

"Między młotem a kowadłem". Białoruś będzie miała nową doktrynę wojenną

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 14:54
Aleksander Łukaszenka twierdzi, że po półtorej dekady czas na aktualizację doktryny. Stwierdza, że Białorusi nie grozi bezpieczeństwo niebezpieczeństwo, ale pojawiły się inne zagrożenia. Wspominał o kolorowych rewolucjach, wojnie hybrydowej, zaostrzeniu sporu Rosji i NATO.
Audio
  • Nowa doktryna wojskowa Łukaszenki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Pierwsza faza ćwiczeń rosyjsko-białoruskich Tarcza Związku 2015 na poligonie Kamionka w rejonie wyborskim w obwodzie leningradzkim, 11 września 2015 r.
Pierwsza faza ćwiczeń rosyjsko-białoruskich "Tarcza Związku 2015" na poligonie Kamionka w rejonie wyborskim w obwodzie leningradzkim, 11 września 2015 r. Foto: PAP/EPA/Ruslan Shamukov/TASS

Aleksander Łukaszenka w najbliższym czasie wniesie do parlamentu projekt ustawy o zatwierdzeniu nowej doktryny wojennej – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Szef białoruskiego państwa uważa, że wymaga tego zmiana sytuacji na świecie.

- Możemy publicznie potwierdzić naszą pokojową politykę i brak wrogości wobec innych państw, a jednocześnie ogłosić zdecydowaną wolę obrony swoich interesów narodowych, w tym – jeśli zajdzie taka potrzeba – z użyciem całej wojskowej struktury państwa. Czyli nie potrzebujemy nic cudzego, ale nie oddamy nawet metra swojej ziemi – oznajmił Łukaszenka na posiedzeniu białoruskiej Rady Bezpieczeństwa, poświęconym nowej doktrynie wojennej.

Jego zdaniem Białorusi nie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo wojskowe i na pierwszy plan wysunęły się obecnie inne zagrożenia. - Jednak, jak głosi mądrość ludowa, nie należy zasypiać gruszek w popiele – zaznaczył.

Łukaszenka o "kolorowych rewolucjach"

Łukaszenka podkreślił, że od czasu przyjęcia przez Białoruś obowiązującej obecnie doktryny wojennej minęło półtorej dekady i przez ten czas sytuacja w świecie i wokół Białorusi uległa radykalnej zmianie, a w szczególności zaostrzyły się różnice zdań między światowymi i regionalnymi ośrodkami w walce o poszerzenie stref wpływów.

- Intensywne wykorzystywanie mechanizmu "kolorowych rewolucji" w celu obalenia prawowitej władzy doprowadziło do zwiększenia liczby konfliktów zbrojnych. Przy tym osiąganie celów politycznych coraz częściej odbywa się poprzez rozsadzanie państwa od wewnątrz – ocenił.

Wspomniał m.in. o tym, że terroryzm zalał cały świat, a uciekający przed wojną uchodźcy usiłują się masowo dostać do Europy. Sama zaś wojna zaczęła przybierać nietradycyjne formy, wymagające odpowiedniej reakcji, np. postać hybrydową z intensywnym wykorzystaniem zasobów informacyjnych.

"Narasta spór Rosja-NATO"

- Nasiliły się niezgodności między Federacją Rosyjską i państwami członkowskimi NATO, jeśli nie powiedzieć ostrzej. Między nimi znaleźliśmy się my, jak między młotem i kowadłem – oświadczył.

Jak powiedział, w zeszłym roku polecił ministrowi obrony przeanalizować wszelkie warianty reakcji siłowych na współczesne zagrożenia z uwzględnieniem prognoz długoterminowych, i wziąć to pod uwagę w nowej wersji doktryny wojennej, co też uczyniono.

Dodał, że naród białoruski wyraża liczne pretensje wobec władzy, m.in. o wzrost cen i niskie pensje, lecz wszystkie one z czasem zostaną zapomniane.

- Ale jednego (naród) nie wybaczy – jeśli nie zagwarantujemy bezpieczeństwa i obrony suwerenności oraz niepodległości kraju. Kiedy zabraknie skrawka ziemi, na którym będą żyć nasze dzieci i wnuki, nic już nie będzie potrzebne – ani szmatki, ani mięso, ani mleko. Dlatego jeśli zostanie w budżecie czy państwowej kieszeni ostatni rubel, to należy go wydać na bezpieczeństwo naszego narodu – podkreślił.

PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Klęska modelu Putina? ”Pojawiło się historyczne okno możliwości” [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:59
Zachód nie robi wystarczająco wiele, by pomóc Ukrainie. A jej sukces oznaczałby porażkę modelu autorytarnej kleptokracji, który prezydent Rosji Władimir Putin narzuca krajom byłego ZSRR – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Damon Wilson, wiceprzewodniczący amerykańskiego think tanku Rada Atlantycka (Atlantic Council).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: na granicy z Ukrainą skonfiskowano 53 sztuki broni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 06:15
Sytuacja na granicy z Ukrainą jest ogólnie pod kontrolą - poinformował w czwartek przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Leanid Malcau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka każe służbom "zrobić porządek" z uczestnikami walk na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 08:00
Aleksander Łukaszenka polecił, aby milicja i KGB zajęły się sprawą Białorusinów walczących na południowym-wschodzie Ukrainy po obu stronach konfliktu. Ostatnio w mińskich mediach pojawiły się zdjęcia uzbrojonych Białorusinów, którzy przebywali w Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSW Białorusi: 130 Białorusinów walczyło na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 16:00
W działaniach bojowych na Ukrainie po obu stronach konfliktu uczestniczyło bądź wciąż uczestniczy około 130 obywateli Białorusi – wynika z danych wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją białoruskiego MSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś ma swojego satelitę komunikacyjnego z Chin

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 05:59
Na orbitę okołoziemską został wystrzelony w nocy 15/16 stycznia z chińskiego kosmodromu Xichang.
rozwiń zwiń