Raport Białoruś

Białoruska prasa: nowe czasy w stosunkach z Polską

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 10:00
Białoruskie media, w tym prasowe organy rządowe, dobrze przyjęły wizytę w Mińsku ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Niektórzy niezależnie publicyści na marginesie tej wizyty zastanawiają się, jaka przyszłość czeka Białoruś.
Audio
  • Prasa o wizycie szefa MSZ Polski na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rozmowy szefa MSZ Polski  i Aleksandra Łukaszenki
Rozmowy szefa MSZ Polski i Aleksandra ŁukaszenkiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

O nowych czasach w stosunkach z Polską pisze w czwartek organ administracji Aleksandra Łukaszenki "SB. Biełaruś Siegodnia" po dwudniowej wizycie na Białorusi ministra spraw zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego.

”Mińsk – Warszawa: nadeszły nowe czasy” – tytułuje dziennik swój komentarz, poświęcony zakończonej w środę wizycie szefa polskiej dyplomacji. Gazeta określa ją jako „bardzo znaczące wydarzenie”.

Zwracając uwagę, że była to pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji na Białorusi w dwustronnym formacie od ośmiu lat, ”Biełaruś Siegodnia” pisze, że taki brak kontaktów nie odpowiada interesom obu narodów.

”Z tego punktu widzenia przyjazd polskiego ministra stanowi dobry fundament dla umocnienia wzajemnego zaufania i może stworzyć impuls dla rozwoju współpracy we wszystkich kierunkach. Z drugiej strony, wizytę tę można traktować jako kolejne świadectwo gotowości UE do naprawy stosunków z Białorusią” – czytamy.

”Bez warunków wstępnych”

Gazeta akcentuje słowa Waszczykowskiego, że nowy polski rząd chce rozpocząć dialog z Białorusią bez jakichkolwiek warunków wstępnych, i określa je jako „bardzo wymowną wypowiedź”. ”Jeszcze parę lat temu wydawało się nieprawdopodobne, że takie słowa padną z ust europejskiego polityka. Ten zwrot jest niewątpliwie przyjemny i napawa optymizmem” – czytamy.

Dziennik przypomina słowa Łukaszenki ze środowego spotkania z Waszczykowskim, że Białoruś będzie stosować takie kryteria budowania stosunków z innymi państwami, na jakich opiera się polska polityka zagraniczna, czyli bronić własnych interesów i bezpieczeństwa państwa.

”W gruncie rzeczy polscy politycy nie mają powodu, by odrzucać albo kwestionować to stanowisko, gdyż całkowicie ono odpowiada zasadom, którym jest wierne w swojej polityce każde państwo, w tym Polska. Każdy chce mieć pokojowych i spokojnych sąsiadów. W świetle wydarzeń na Ukrainie, nasilania się problemu migracji i zaostrzenia zagrożenia terrorystycznego w krajach UE Warszawie raczej nie zależy na tym, by mieć u swoich granic jeszcze jedno płonące ognisko niestabilności i chaosu” – pisze dziennik.

Gazeta ocenia też, że wszelkie ambicje i polityczne różnice zdań bledną wobec pragmatycznych interesów biznesowych, a Polska jest dla Białorusi jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Choć wymiana handlowa w 2015 roku spadła, to wciąż wynosi 1,8 mld dolarów, polskie firmy zainwestowały w zeszłym roku na Białorusi 200 mln USD, działa tam ponad 350 firm z polskim kapitałem.

”Biełaruś Siegodnia” dodaje, że jest planowane omówienie propozycji zwiększenia wymiany handlowej latem na posiedzeniu komisji międzyrządowej.

Ma to szczególne znaczenie dla tranzytowej atrakcyjności naszych państw, łączących rynki państw UE i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Dlaczego nie wykorzystać tego czynnika w celu poszerzenia ekonomicznego partnerstwa, utworzenia nowych wspólnych projektów w sferze logistyki i socjalnej infrastruktury? – pisze dziennik.

Gazeta ocenia, że są wszelkie podstawy, by sądzić, że po wizycie polskiego ministra dwustronne kontakty będą intensywniejsze. „Zawsze znajdowaliśmy wspólny język i nikt nam nie zabrania uczynić tego także teraz” – kończy „Bielaruś Siegodnia”.

O wizycie Waszczykowskiego pisze także dziennika „Zwiazda”, obszernie przytaczając głównie wypowiedzi Łukaszenki ze spotkania z polskim ministrem.

Co dalej?

Niezależna gazeta internetowa "Nawiny" pisze, że problemy gospodarcze i strach przed rosyjską ekspansją nastrajają Mińsk do dalszej gry z Unią Europejską. W jej ocenie pewne reformy będą musiały zostać wdrożone, choćby po to, by Unia dała pieniądze. To będzie prowadzić do powstania szczelinki w stworzonym przez Aleksandra Łukaszenkę systemie – zauważa to medium.

-  I po pewnym czasie może on zacząć się rozpadać - zauważa ta gazeta.

- Pytanie - kto i w jaki sposób wykorzysta tę sytuację. Nie jest wcale pewne, że będzie to demokratyczna białoruska opozycja i Zachód - czytamy w artykule.

Niezależni komentatorzy wskazywali jednak niejednokrotnie, że anachroniczny system Aleksandra Łukaszenki w którymś momencie się załamie, a przyczyną tego prawdopodobnie będzie właśnie brak reform. Nie jest pewne, w którym momencie to się stanie, ani jakie wtedy będą nastroje Białorusinów i ich ocena sytuacji swojego kraju.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

CZYTAJ TEŻ:

Rozmowy szefów MSZ Polski i Białorusi. Na Białoruś ma pojechać wicepremir Morawiecki >>>

Szef MSZ Polski w Kuropatach >>>

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu z Polakami w Grodnie >>>

Minister Waszczykowski o problemach w agendzie polsko-białoruskiej >>

Polski MSZ chciałby ułatwień wizowych dla Białorusinów >>>

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef polskiego MSZ na Białorusi. Upamiętnił ofiary stalinowskich zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:23
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odwiedza Białoruś. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju od 2010 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Polska gotowa pomagać Białorusi. Do Mińska ma pojechać wicepremier Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 05:00
Sprawy historyczne, sytuacja Polaków na Białorusi, modernizacja wspólnej granicy, a także kwestie gospodarcze były tematami wtorkowych rozmów w Mińsku szefów dyplomacji Polski i Białorusi, Witolda Waszczykowskiego i Uładzimira Makieja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniejszość polska, bezpieczeństwo, prawa człowieka, reformy. Szef MSZ Polski o polsko-białoruskiej agendzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 08:00
- Relacje między Warszawą i Mińskiem obciąża sytuacja mniejszości polskiej - powiedział w wywiadzie dla białoruskiego portalu tut.by szef MSZ Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ spotkał się z polską mniejszością w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:26
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski złożył kwiaty pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej w Grodnie i spotkał się z liderami polskich organizacji na Białorusi. Poinformował ich, że w rozmowach z białoruskimi władzami poruszał sytuację Polaków, mieszkających w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Polski liczy na ułatwienia wizowe dla Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 03:00
Szef polskiej dyplomacji odwiedził naszego wschodniego sąsiada po raz pierwszy od 6 lat. W trakcie wizyty w polskim centrum wizowym w Mińsku we wtorek Witold Waszczykowski zapewnił, że nasz kraj chciałby liberalizacji procedur wizowych.
rozwiń zwiń