Raport Białoruś

Białoruś: działacze ukarani grzywnami za akcje solidarności z kupcami

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 19:54
Osiem osób, w tym były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz, zostało w czwartek ukaranych grzywnami przez sąd w Mińsku za udział w akcjach poparcia dla drobnych handlarzy – podał niezależny tygodnik „Nasza Niwa”.
Białoruś. Główny plac Mińska, a na nim pomnik Lenina. Obecne władze białoruskie narzucają ludności radziecką symbolikę i system wartości wywodzący się z ZSRR
Białoruś. Główny plac Mińska, a na nim pomnik Lenina. Obecne władze białoruskie narzucają ludności radziecką symbolikę i system wartości wywodzący się z ZSRRFoto: Pixabay.com

Grzywny wysokości po 10,5 mln rubli białoruskich (prawie 2 tys. zł) wymierzono pięciu osobom, w tym Statkiewiczowi, szefowi opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolowi Labiedźce oraz działaczowi organizacji "Europejska Białoruś" Maksimowi Winiarskiemu. Dla niektórych to kolejna tak wysoka grzywna za wiec solidarności z drobnymi handlarzami.

Grzywnami wysokości 4,2 mln rubli (800 zł) ukarano dwóch przedsiębiorców, a grzywną wysokości 2,1 mln (400 zł) – jednego.
Wyroki za udział w masowym zgromadzeniu zorganizowanym bez zezwolenia władz dotyczyły trzech wieców drobnych handlarzy i opozycji w centrum Mińska w lutym i marcu.

Uczestnicy akcji protestowali przeciwko dekretowi Aleksandra Łukaszenki, wprowadzającemu wymóg certyfikatów jakości na artykuły przemysłu lekkiego.

1 stycznia 2016 roku wszedł w życie dekret 222, zgodnie z którym białoruscy przedsiębiorcy są zobowiązani sprzedawać towary przemysłu lekkiego państw Unii Celnej tylko pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej, że pochodzą one z legalnego źródła i są bezpieczne dla konsumentów.

Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że rosyjscy dostawcy, u których kupuje towar większość handlarzy, nie wystawiają takich dokumentów na małe partie towarów albo je fałszują. Sprzedawcom, którzy nie mają certyfikatów, grożą kary i konfiskaty.

PAP/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi zmarł antysowiecki dysydent Chanżankou

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:18
Siarhiej Chanżankou próbował m.in. uniemożliwić zagłuszanie zachodniego radia. Na wiele lat trafił do łagrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wspomina masowe protesty: Płoszczę, miński Majdan

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 18:54
Dziesięć lat temu na placu Październikowym niemal przez tydzień funkcjonowało miasteczko namiotowe. Na wiece opozycji przychodziło po 20-30 tysięcy ludzi. Protest, tzw. Płoszcza. zakończył się likwidacją miasteczka przez służby specjalne. Do aresztów trafiło ponad 400 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Milinkiewicz: bez ulicznych akcji reżimu nie można pokonać

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 19:54
Były kandydat opozycji na urząd prezydenta, lider jednej z demokratycznych partii opozycyjnych podkreślił, że masowe protesty zamknęły usta sceptykom, którzy uważali, że Białoruś wcale nie jest "sowiecka".
rozwiń zwiń