Raport Białoruś

Wielkanocne zwyczaje u katolików na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 08:00
U katolików na Białorusi tradycje związane z Wielkanocą odrodziły się dzięki wiedzy przekazywanej przez ludzi starszych. W nie tak odległych czasach istnienia Związku Radzieckiego większość kościołów została zamknięta. Zaś za publiczne manifestowanie wiary można było trafić do łagru.
Audio
  • Wielkanocne potrawy katolików na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)
  • Kulinaria świąteczne u Polaków z Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Teresa Sobol z miasteczka Iwieniec położonego na obrzeżach Puszczy Nalibockiej na północnym-zachodzie Białorusi powiedziała Polskiemu Radiu, że teraz dla wiernych najważniejszą sprawą jest to, że mają gdzie się modlić. - Kiedyś jeździliśmy do Wilna. Potem był już kościół 25 kilometrów od nas w Rubieżewiczach. A teraz mamy dwa kościoły w Iwieńcu - podkreśla Teresa Sobol.

W sobotę wierni święcili pokarmy spożywane podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. - Niesiemy święcić prawie wszystko: chleb, sól, wodę, kiełbasy, mięso i jajka - mówi Sobol. Zwraca uwagę, że nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych są pisanki. - Gdy malujemy pisanki to zbiera się cała rodzina, dzieci - zauważa Teresa Sobol. Podkreśla, że na Białorusi w odróżnieniu od Polski prawie nie jest znany zwyczaj lanego poniedziałku. Natomiast na świątecznych stołach pokarmy będą podobne do tych w Polsce.

Co jest na białoruskim wielkanocnym stole?

U katolików na Białorusi na świątecznym stole dominują potrawy mięsne i ciasta. Danie są podobne jak w kuchni polskiej, ale część jest typowa dla kuchni białoruskiej. Polska działaczka Teresa Sieliwończyk z Baranowicz mówi Polskiemu Radiu, że na stołach muszą być wyroby mięsne z wieprzowiny - takie jak wątrobianka czy domowa kiełbasa. Koniecznie musi też być pieczona cielęcina, do której dodaje się borówki gotowane z gruszkami i jabłkami. Są jajka, żurek, ciasta drożdżowe i mazurki. Teresa Sieliwończyk wspomina też potrawy ze swojego dzieciństwa. - Był kisiel owsiany i żytnie bliny, które robiło się w piecu na wielkiej patelni. Te bliny, na zakwasie, były niesamowicie smaczne - mówi Teresa Sieliwończyk. 

Z kolei Stanisława Karpal z Brześcia podkreśla, że na świątecznych stołach muszą być białe obrusy, na których ustawia się dużo potraw. Zawsze jest piernik na miodzie czy kiszony wcześniej barszcz własnej roboty. Robi się potrawy mięsne, a dla dzieci atrakcją są pisanki i malowanki.

Na 10-milionowej Białorusi katolicy stanowią 15 procent społeczeństwa. Białoruś jest jedynym poradzieckim krajem, gdzie najważniejsze święta katolickie i prawosławne - Wielkanoc i Boże Narodzenie - są świętami państwowymi i dniami wolnymi od pracy. Życzenia katolikom za pośrednictwem mediów przekazał Aleksander Łukaszenka.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Biskup grodzieński składa życzenia słuchaczom Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 07:00
Diecezja grodzieńska 13 kwietnia będzie obchodzić 25-lecie istnienia. Została powołana do życia decyzją papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń