Raport Białoruś

Białoruś: olbrzymi "rachunek" do zapłaty dla Andżeliki Borys, liderki Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 23:59
Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dostała wezwanie do zapłaty 117 mln rubli białoruskich. Sprawa dotyczy zlikwidowanej przez dwoma laty spółki ”Polonika”.
Andżelika Borys
Andżelika BorysFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Działaczka napisała na portalu społecznościowym, że inspekcja podatkowa zaproponowała jej "dobrowolnie" opłacić dług spółki "Polonika" w wysokości 117 059 385 rubli białoruskich. To równowartość około 24 tysięcy złotych.

Andżelika Borys wyjaśnia, że spółka "Polonika" była zapleczem gospodarczym Związku Polaków na Białorusi, została założona w 2007 roku, by dać możliwość zatrudnienia działaczy Związku Polaków na Białorusi, pozbawionych pracy. - Po licznych kontrolach władze nałożyły na spółkę karę pieniężną, którą nie byliśmy w stanie zapłacić, kara dotyczyła działalności charytatywnej. W marcu 2014 r decyzją sądu spółka "Polonika" została zlikwidowana. A teraz okazuje się że niestety nie i ja muszę pokryć dług – dodała działaczka.

Jak zaznaczyła, zastanawiała się ostatnio czego może jeszcze się spodziewać ze strony białoruskich władz, bo pojawiały się (ostatnio) paszkwile na nią i różnego rodzaju prowokacje wobec niej.

W związku ze swoją aktywnością Andżelika Borys była od lat, wiele razy nękana przez białoruskie władze. Np. w zeszłym roku działaczkę wzywano do Komitetu Kontroli Państwowej i wypytywano o sprawy związane z Związkiem Polaków na Białorusi.

Poważne problemy polskiej mniejszości zaczęły się w 2005 roku. Wtedy władze Białorusi unieważniły zjazd ZPB, na którym prezesem została wybrana Andżelika Borys. Przed rozłamem Związek Polaków na Białorusi był największą organizacją społeczną w tym kraju.

Polskie władze uznają ZPB, na którego czele stała wówczas Andżelika Borys. Tymczasem władze białoruskie odmawiają jego rejestracji i odebrały mu majątek - w tym Domy Polskie. Prezesem tego ZPB jest obecnie Mieczysław Jaśkiewicz.

Władze Białorusi stworzyły drugi tzw. łukaszenkowski czy reżimowy ZPB - organizacja ta jest pod kontrolą białoruskiego reżimu, państwo polskie jej nie uznaje.


Wysokie kary dla opozycjonistów

Władze na Białorusi w ostatnim czasie stosują taktykę bardzo wysokich kar pieniężnych również wobec opozycji demokratycznej. Działacze i liderzy proeuropejskich organizacji karani są za udział w pokojowych akcjach pod pretekstem różnego rodzaju naruszeń kodeksu administracyjnego. Ostatnio doszło jednak też do pobicia i zatrzymania przez milicję zasłużonego działacza opozycji Wiaczesława Siwczyka. Akcja przeciw aktywistom może mieć związek z próbami zjednoczenia białoruskiej opozycji, które właśnie mają miejsce. W połowie maja na Białorusi odbędzie się opozycyjny Kongres Sił Demokratycznych - obecnie opozycjoniści odbywają się intensywne przygotowania, m.in. odbywają się wstępne spotkania w regionach.

PolskieRadio.pl/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dramatyczny protest dziennikarza z Białorusi. Zaszył sobie usta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 20:50
Pracujący dla telewizji "Biełsat" dziennikarz Kastuś Żukouski z Homla został ukarany przez miejscowy sąd grzywną w wysokości 7,5 mln rubli białoruskich. Po powrocie do domu, na znak protestu zaszył usta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wolność dla Edwarda Palczysa". Białoruski działacz polskiego pochodzenia w więzieniu w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 20:00
Historyk, znany na Białorusi pod pseudonimem John Silver, demaskował na swoim blogu 1863x.com, inspirowanym powstaniem styczniowym, imperialistyczną politykę Rosji na Białorusi. Powołany przez niezależne i opozycyjne środowiska Białorusi komitet o nazwie "Wolność dla Edwarda Palczysa" chce wyjaśnienia losu tego człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski Szlak. Marsz opozycji w rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 06:18
Około tysiąca osób przeszło we wtorek ulicami Mińska w tradycyjnym marszu opozycji i środowisk niezależnych w 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taśmowe procesy na Białorusi. 12 opozycjonistów z karą za święto wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 17:18
Na Białorusi aż dwunastu opozycyjnych działaczy zostało skazanych na wysokie kary grzywien w ciągu jednego dnia. Procesy administracyjne odbyły się w związku z ich udziałem w pokojowej manifestacji na rzecz niezależności Białorusi, organizowanym co roku tzw. Dniu Woli.
rozwiń zwiń