Raport Białoruś

Białoruś: antyputinowski bloger oskarżony o ekstremizm

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 16:43
25-letni historyk i bloger, znany pod pseudonimem John Silver, demaskował na swym portalu 1863x.com, inspirowanym powstaniem styczniowym, imperialistyczną politykę Rosji na Białorusi. Publikował teksty krytyczne wobec władz Białorusi i Rosji. Sąd w Mińsku uznał 9 artykułów z bloga za ekstremistyczne.
Tak ma wyglądać Edward Palczys -  zdjęcie zamieszczają niezależne media na Białorusi
Tak ma wyglądać Edward Palczys - zdjęcie zamieszczają niezależne media na BiałorusiFoto: svaboda.org

Bloger o polskich korzeniach, pochodzący z Lidy, został aresztowany zimą w Rosji, a potem wiosną przekazano go do więzienia na Białorusi.

25 sierpnia w Mińsku odbyło się posiedzenie sądu w sprawie Edwarda Palczysa. Na posiedzeniu sąd rejonu Centralnego w Mińsku uznał za "ekstremistyczne” artykuły m.in. krytykujące politykę Kremla.

Blogera nie przywieziono z aresztu do sądu na rozpatrzenie jego sprawy. Przyszła na nią jego żona. Adwokatka blogera planuje zaskarżyć orzeczenie sądu.

Uciekł z Białorusi, ale aresztowano go w Rosji
 
Edward Palczys prowadził portal anonimowo, pod pseudonimem, i kontaktował się z autorami tylko przez internet.

Jednak, jak podają media niezależne na Białorusi, kilkanaście miesięcy temu został zatrzymany przez białoruskie służby. Wówczas zatrzymano go w pracy. Potem długo przesłuchiwano jego, a także jego ówczesną narzeczoną, przeszukiwano mieszkanie jego matki. Mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego na obserwację na kilka tygodni.

Mężczyzna czuł się zagrożony aresztowaniem w Mińsku, więc wyjechał na Ukrainę. Wówcze, według mediów, dał się namówić na wyjazd do Rosji, co według niektórych komentatorów było specjalnie zastawioną pułapką i tam został aresztowany.

Na wiosnę został wydany organom ścigania na Białorusi.

Opozycja: to więzień sumienia

Młodemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty ”rozżegania rasowej, narodowej lub religijnej wrogości” (cz.1 art. 130 kodeksu kryminalnego) i rozpowszechniania materiałów pornograficznych (art. 343 cz.2 kodeksu kryminalnego). Grozi mu za to kara od 6 miesięcy do 5 lat więzienia i w drugim przypadku za 2 do 4 lat pozbawienia wolności.

Przedstawiciele demokratycznej opozycji i obrońcy praw człowieka na Białorusi uważają, że Edward Pałczys został uwięziony z przyczyn politycznych i wzywają do uznania go za więźnia sumienia i politycznego.

- On pisał o ruchach kozackich (w odmianie prorosyjskiej, red.) szerzących się na Białorusi, o rosyjskich służbach specjalnych które tu (na Białorusi) działają, czy o tym jak białoruscy urzędnicy nie dbają o Białoruś - mówił wiosną opozycjonista Pawał Siawiaryniec z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, który organizował Komitet Wyzwolenia Edwarda Palczysa. Podkreślał, że nie można zostawić go sameg

W mediach białoruskich wypowiadała się także nauczycielka Edwarda Palczysa, która opowiadała, że jest on bardzo zdolnym człowiekiem, laureatem olimpiad przedmiotowych z historii.

***

Polskie Radio.pl na podst. Radio Svaboda/IAR/Biełsat/inne // agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Władze rozbiły sieć ankieterów. Białoruś: niezależna pracownia socjologiczna NISEPI zaprzestaje badań

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 07:00
NISEPI - najbardziej znany niezależny ośrodek badania opinii publicznej na Białorusi zaprzestaje swojej działalności. Jego kierownictwo twierdzi, że to efekt spenetrowania jego struktur przez białoruskie służby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista Aleś Łahwiniec nie dopuszczony do wyborów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 05:00
Wiceszef opozycyjnego ruchu „O Wolność” Aleś Łahwiniec nie został zarejestrowany jako kandydat w tzw. wyborach parlamentarnych na Białorusi, które mają się odbyć 11 września - poinformował niezależny tygodnik "Nasza Niwa".
rozwiń zwiń