Raport Białoruś

Problem z mediami na Białorusi. "Nie zmienia się prawo, dziennikarzom grozi odpowiedzialność karna"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 09:50
Konferencja "Media Białorusi: wyzwania i szanse”, zorganizowana przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), rozpoczęła się w poniedziałek w Mińsku. Celem imprezy jest ocena stanu wolności słowa oraz porównanie sytuacji mediów w regionie.
Dziennikarze
DziennikarzeFoto: Glow Images/East News

- Sam fakt, że konferencja odbywa się w Mińsku, jest już pewnym sukcesem – zauważyła współorganizatorka imprezy Agneta Soederberg ze szwedzkiego Instytutu Medialnego FOJO. Konferencję wspiera i współorganizuje biuro specjalnego przedstawiciela OBWE ds. wolności słowa. Wcześniej podobnego typu wydarzenia odbywały się jedynie poza Białorusią np. w Wilnie lub w Warszawie.

W otwarciu konferencji wzięły udział dwie niezależne deputowane do parlamentu Białorusi, Hanna Kanapacka i Alena Anisim. - Rola mediów niezależnych jest kluczowa – zaznaczyła Kanapacka.

- Osobiście odczuwam różnicę w pracy mediów niezależnych i oficjalnych. Dziękuję tym mediom niezależnym, które się nie boją, i dzięki którym mogę kontaktować się ze swoimi wyborcami – dodała.

Anisim, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Języka Białoruskiego, przypomniała, że kilkanaście lat temu sama była współzałożycielką i redaktor naczelną ukazującej się do dziś niezależnej gazety „Nowy Czas” wydawanej w języku białoruskim.

- Niestety media niezależne wciąż napotykają u nas wiele problemów, jak trudności w dostępie do systemu państwowej dystrybucji czy prenumeraty – zaznaczyła. Zapowiedziała, że w ramach swych możliwości deputowanej do parlamentu będzie zabiegała o poprawę sytuacji.

"Mimo bardziej liberalnej postawy władz, nie zmienia się nasze prawo"

Prawnik BAŻ Aleh Ahiejeu, podsumowując sytuację na Białorusi, ocenił, że w ostatnim czasie można mówić o pewnej poprawie np. pod względem liczby bezprawnych zatrzymań dziennikarzy niezależnych. Liczba ta spada i w zeszłym roku doszło do 13 takich przypadków, kiedy w latach wcześniejszych było ich ok. 50-60, a w szczytowym momencie represji przeciwko środowiskom niezależnym nawet 160 rocznie.

- Mimo bardziej liberalnej postawy władz, nie zmienia się nasze prawo – twierdzi Ahiejeu.

Przypomniał, że istnieje siedem przepisów, na podstawie których dziennikarzom grozi odpowiedzialność karna za działalność zawodową, np. za pracę bez akredytacji, obrazę osoby czy instytucji lub obrazę państwa białoruskiego. - Obecnie są one stosowane rzadziej niż kiedyś, ale nadal istnieją i w każdej chwili można ich użyć – podkreślił ekspert.

"Na Litwie państwo nie może być właścicielem mediów"

Obecni na konferencji przedstawiciele środowisk dziennikarskich m.in. z Azerbejdżanu, Armenii, Rosji, Ukrainy i Litwy opowiadali o sytuacji w swoich krajach

. - Na Litwie państwo w ogóle nie może być właścicielem żadnych mediów. Jest to zabronione przez prawo, a media mogą być tylko własnością podmiotów rynkowych – oświadczył Dainius Radzeviczius ze Związku Dziennikarzy Litewskich.

Szef obchodzącego swoje 25-lecie Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec wyraził żal, że na konferencji nie pojawili się przedstawiciele białoruskich władz odpowiedzialni za rynek medialny ani działacze oficjalnego, prorządowego Związku Dziennikarzy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm
 

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Posmak zdrady demokracji, cios w interesy i Polski, i Białorusi”. Białorusini są załamani. Co będzie z Biełsatem i innymi białoruskim mediami, wspieranymi przez Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 23:59
”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ chce likwidować Biełsat. "To na rękę Rosji", "to szaleństwo" - fala krytycznych komentarzy. Szefowa stacji apeluje o kompetentne rozmowy na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biełsat symbolem poparcia Polski dla białoruskiej demokracji". W Mińsku akcja poparcia dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 23:59
Przedstawiciele ugrupowań demokratycznych Białorusi zamierzają zorganizować 20 grudnia w Mińsku akcję poparcia dla kanału telewizyjnego Biełsat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalmy Biełsat! Dramatyczny apel do premier i prezydenta RP. List od noblistki, sygnatariusza umowy o rozpadzie ZSRR, intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:51
Uratujmy Biełsat – proszą Białorusini, walczący o wolność i demokrację. - Dziś jest potrzeba Waszego wsparcia dla narodu białoruskiego – napisali białoruscy intelektualiści, m.in. noblistka i jeden z autorów umowy o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz. Chodzi o plany likwidacji Biełsatu przez MSZ. To jedyna telewizja nadająca po białorusku, przekazująca obiektywne informacje. Intelektualiści proszą prezydenta i premier o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Dziś Biełsat opublikował pełną treść tego listu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Romaszewska: premier zapewniła, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 05:30
Premier zapewniła mnie i upoważniła do przekazania, że istnieniu Biełsatu nic nie zagraża. Najbliższy miesiąc poświęcimy na ustalenie z MSZ dalszych zasad współpracy - napisała dyrektor stacji Biełsat Agnieszka Romaszewska na profilu na Facebooku po spotkaniu z szefową rządu Beatą Szydło 5 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecznik rządu: w sprawie Biełsatu zostanie wypracowana nowa formuła

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:30
W najbliższym miesiącu nie będzie żadnych zmian ws. telewizji Biełsat, w tym czasie zostanie wypracowana nowa, kompromisowa formuła działania telewizji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek 5 stycznia. Jak poinformował, premier Beata Szydło rozmawiała w tej sprawie z dyrektor stacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ o Biełsacie: premier nie zmieniła żadnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 03:00
Dotychczasowa formuła telewizji Biełsat się wyczerpała - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24. Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek, po spotkaniu dyrektor stacji Biełsat z premier Beatą Szydło, zapowiedział, że będzie wypracowana nowa kompromisowa formuła działania telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier: będzie próba kompromisu w sprawie Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 12:42
Będzie próba znalezienia kompromisu w sprawie nowej koncepcji Telewizji Biełsat, planowane jest spotkanie i "rozmowy trwają" - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Była pytana o tę sprawę na konferencji, na której zapowiedziała przegląd ministerstw.
rozwiń zwiń